• son birkaç yıldır gözlemlediğim ama son aylarda iyice dikkat çeken durum. alıyoruz marketten pazardan vs . evde 1 gün geçince kararmış oluyor . askıda mı tutmadık buzdolabına mı koymadık, her yolu denedik, kar etmedi. ne yapıyorlar da satmadan önce dayanıyor , bir bilsek de uygulasak.

edit: arkadaşlar dolaba koymaktan vazgeçtik yine de bozuluyor.
  • muz buzdolabında tutulmaması gereken bir meyve.
    o sebepten çürüyor olabilir.

bunu yakın zamanda öğrendim ve ufkum iki katına çıktı diyebilirim.
  • muzlar toplandığı yerden manava gelene kadar en az üç kez soğuk dolaplara girip çıkıyor. birkaç gün de manavda bekliyor. eve getirince, saklama koşulları ne kadar iyi olursa olsun bir iki günlük ömrü kalıyor. (bkz: muz)
  • muz yeşilken koparılıp, nakliye vs sırasında rengi sarıya dönerek olgunlaşan bir meyve olduğu için, muz alırken tam olgunlaşmışlar yerine, biraz daha rengi yeşile çalanları alarak, bir nebze önüne geçilebilecek bir durumdur.
  • özellikle kararmış muzları yiyen biri olarak yadırgamadığım doğa olayı. ayrıca, çürüyorsa iyidir mantığı güdenlerdenim.
  • buzdolaplarındaki o en üstteki çekmeceli kısma koyunca haftalarca kararmadan kalıyor. nedenini bilmiyorum ama öyle, deneyin derim.
  • sapsari, en olgun muzlarin secilmesi sonucu olan hizli curumedir.baska bir entryde de belirtildigi gibi henuz tam olgunlasmamis ve rengi yesile calanlar satin alinarak ustesinden gelinebilir.

kisisel olarak tam olgunlasmamis az yesil muzun, o taze caglamsi-otsu tadini sevdigim icin benim tercihim bu yonde ve 1 hafta boyunca da rahat dayaniyor. olgun muz sevenlere tavsiyem ise adetli olarak alinip en fazla 2 gunde tuketilmesidir.
  • buzdolabına gazete içine sarıp koyarsanız, dışı kararır ama içi taptaze kalır.
  • saklandığı ortamın ışık alması ile yakından alakalıdır. güneş ışığında bahse konu süreç oda aydınlatmasına göre çok daha hızlı oluyor. gözlemlediğim kadarı ile -oda aydınlatması dahil- ışık olmayan ortamda muzlar iki kata kadar fazla dayanabiliyor, ama süre uzadıkça ışıksız ortamın etkisi azalıyor.
  • aynı durumu ben de gözlemliyorum. işin garibi yıllardır olmuyordu da niye bu aralar oluyor anlayamadım. eskiden de dışarda tutuyordum, şimdi de aynı.
hesabın var mı? giriş yap