şükela:  tümü | bugün
  • son birkaç yıldır gözlemlediğim ama son aylarda iyice dikkat çeken durum. alıyoruz marketten pazardan vs . evde 1 gün geçince kararmış oluyor . askıda mı tutmadık buzdolabına mı koymadık, her yolu denedik, kar etmedi. ne yapıyorlar da satmadan önce dayanıyor , bir bilsek de uygulasak.

edit: arkadaşlar dolaba koymaktan vazgeçtik yine de bozuluyor.
  • muz buzdolabında tutulmaması gereken bir meyve.
    o sebepten çürüyor olabilir.

bunu yakın zamanda öğrendim ve ufkum iki katına çıktı diyebilirim.
  • benim de bu sene dikkatimi çeken olay.dolaba koyduğumuz zaman bir gün geçiyor felan hooop çürüme başlıyor.en sonunda dolaba bırakmadım da sorunu hallettim.4 gün felan rahat dayanıyor artık.
  • yurtdisinda aldigim muzlar rahat 1 hafta kararmadan dururken turkiye'den aldigim yerli yabanci her marka muz 2inci gun kararmaya basliyor. vardir kesin arizalari neyin en kalitelisini yiyoruz ki zaten?
  • muzlarin sap kismi aluminyum folyo veya strec film ile sarilarak curume sureleri uzatilabilir.
  • muz yeşilken koparılıp, nakliye vs sırasında rengi sarıya dönerek olgunlaşan bir meyve olduğu için, muz alırken tam olgunlaşmışlar yerine, biraz daha rengi yeşile çalanları alarak, bir nebze önüne geçilebilecek bir durumdur.
  • özellikle kararmış muzları yiyen biri olarak tarafsız baktığım durum.

ayrıca çürüyorsa iyidir mantığı güdenlerdenim.

(bkz: elmanın kurtlananı makbuldür)
    (bkz: midesiz yazar)
  • buzdolaplarındaki o en üstteki çekmeceli kısma koyunca haftalarca kararmadan kalıyor. nedenini bilmiyorum ama öyle, deneyin derim.
  • sapsari, en olgun muzlarin secilmesi sonucu olan hizli curumedir.baska bir entryde de belirtildigi gibi henuz tam olgunlasmamis ve rengi yesile calanlar satin alinarak ustesinden gelinebilir.

kisisel olarak tam olgunlasmamis az yesil muzun, o taze caglamsi-otsu tadini sevdigim icin benim tercihim bu yonde ve 1 hafta boyunca da rahat dayaniyor. olgun muz sevenlere tavsiyem ise adetli olarak alinip en fazla 2 gunde tuketilmesidir.
  • buzdolabına gazete içine sarıp koyarsanız, dışı kararır ama içi taptaze kalır.