şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni bir korku filmi
 • gay barlardan düşürdüğü 17 genç erkeği afiyetle gömdüğü için milwaukee yamyamı lakabıyla bilinen, yakın tarihin en manyak seri katillerinden jeffrey dahmer'ın ergenliğini ve seri katil olma sürecini işleyen, korkuyla pek de ilgisi olmayan biyografi niteliğinde bir film.

  işin yamyamlık kısmını "almayayım canım, yeni yedim" diyerek reddetse de bizim de buna benzer eşcinsel bir seri katilimiz vardır*. aslında sinemayla uğraşan mal ordusu "hacerul esved: subâb", "gayrikabili rücu: ponçik iblis" gibi yarak kürek 2/10'luk filmler çekeceğine bu adamın hayatını anlatan biyografi/dram yönü ağır bir çatalhöyük gerilim/korkusu çekseler. mesela, bir fikir yani. dabbe 16 çekmektense.. aman neyse, banane. götüne cin kaçan imam filmi çekmeye devam.

  film izlendikten sonra buraya ayrıca edit gelebilir.
 • açılın, izledim de geldim.

  https://www.imdb.com/title/tt2291540/

  --- spoiler ---
  ”my friend dahmer” isimli, aynı adlı romandan uyarlanan filmde katilin lise yıllarını canlandıracak. derf backderf’ın kaleme aldığı dahmer’in aile şiddeti ve yoksullukla dolu gençlik yılları için kamera karşısına geçecek olan genç yıldız, dahmer’in ilk cinayetini de işleyecek. - gönderen: pis metalci
  --- spoiler ---

  eğer seri katillerle genel ve özel olarak da jeffrey dahmer ile alakalı bir araştırma inceleme arzunuz yoksa izlenmesini zaman kaybı olarak değerlendirebileceğim bir filmdir bu efenim .

  en dandik filmi zlerken bile ileri alma huyum olmadığı için zoraki bitirdim bu filmi.

  tavsiye etmiyorum.

  not: spoiler ibaresi içindeki metin turkcealtyazi.org dan alınmıştır.
 • gerilim, korku, aksiyon ve türevleri için izlemeyin, hiçbiri yok. doğrudan dahmer'ın ilk cinayeti öncesindeki 6 ayını anlatıyor.

  bir türlü yüzü gülmüyor dahmer'ın. eşcinsel eğilimleriyle yüzleşmek zorunda kalıyor, zaten pek sevilen biri değil, anne babası ayrılıyor ama onun ötesinde siklerinde değil çocukları. bunların üstüne bir de daha ufakken başlayan, hayvanları kesmek, biçmek, iç organlarına bakmak merakı eklenince fazla bir şans kalmıyor dahmer için.

  mesela aynı jeffrey birkaç şey yolunda gitseydi büyük paleontolog, adli tabip veya biyolog da olabilirdi. klasik öğretide seri katiller hele ki yamyam seri katiller şeytandır, canavardır. lakin bunun gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. çok sivri ayrımlar, net farklar görmek istediğimiz için bunları bu şekilde yorumluyoruz. aslında olan ise rahatsız bir çocuğun kendini bulamaması.

  mesela hayvanların içini açıp bakmayı seviyor ama hiçbir hayvanı öldürme güdüsü yok içinde uzun bir süre. hatta filmde anlatılmıyor lakin jeffrey hiçbir zaman kurbanlarını öldürürken de kendinde değil. acayip sarhoş oluyor ve o şekilde başarabiliyor. bir şekilde hayatı daha yolunda gitseydi hiçbirimiz bilmeyecektik bu adamı. bir yerlerde biyoloji profesörü olarak geçinip gidecekti. 3-4 tane şey üst üste geldi ve o değersizlik, o dışlanmışlık hissi tetikledi bir şeyleri. emin olun çoğumuz oraya 2-3 adım uzaktayız. zevk için böcek öldürüyoruz, bir bakmışsınız fare öldürmüşüz. tavşan da fare ile hemen hemen aynı. hooop oradan kediye köpeğe geçtik ve bir gün tepemiz attı bir tane dilenciyi kesiverdik. farkında değiliz ancak bu kadar yakınız işte bu adamlara.

  bu perspektifi çok güzel veriyor film. jeff'in ne kadar sıradan biri olduğunu her sahnede görüyoruz. sadece biraz sorunlu bir çocuk. o yaz ailecek disneyland'e gitseler her şey bambaşka gelişecekti.
 • şurada başroldeki dahmer kişisiyle, babasıyla ve annesiyle yapılmış röplerden oluşan bir belgesel var. filmde benli oğlan var ki bu oğlan aynı zamanda saçma bir korku filminde oynuyor, tipi iyi, ülkemizde neden hala pek bilen yok meçhul, geçelim, başka entrinin konusu.

  filmdeki bazı detayları sevdim.

  ---spoiler gibi ama çok da şey değil---

  dahmer normal olamıyor. kendisini gruba alanların arasına giremiyor. dışlanmış. ön koltuk için kavga etmiyor mesela. herkes aynı odadayken gidip ayrı odada kalıyor. kızlı seksli 31li şakalar yapmıyor, onlara gülmüyor da. ciddiye alıp kafa açıyor. ev ziyaretlerinin imkansızlığı zaten kaçık anası sayesinde en başta görüldü.

  genç de olsa sınırlarını bilen çocuklar vardır, onlar olgundur. filmdeki örneği, dahmer'ın son sapıtmasında orada olmayı reddeden oğlan, unuttum şimdi adı neydi, prensip sahibi ergen, bravo sana.

  mizah duygusu olmayan büyük ötekiler ağzımıza sıçabiliyor. dahmerın mizah duygusunun olmadığı derf üzerinden çok iyi verilmiş. bunun için çabaladığında yıllıktaki fotoğrafı karartılıyor. öyle bir lanet var üzerinde ki, metrolarda pardesüsünü açıp pipisini gösteren sapıklardan olabilecek yerde gidip seri yamyam oluyor.

  her sessiz şakasız içe dönük kişi utangaç değildir -dahmer tarafından baloya davet edilen utangaç kız çocuğu partide elini kolunu nereye koyacağını bilemezken dahmer çoktan kızı y.rak gibi bırakıp gitmiş arabasında zıkkımlanmaktadır. utanmaz. umursamaz.

  ---spoilerımsı şeylerin sonu---

  linkte geçen belgeselde anası diyor ki, babası yazdığı kitapta beni suçladı durdu ne alakası var. kitabı okumadım ama yalnızca belgeseldeki konuşmalarını izleyen biri kadının, diğer oğlunun aksine, dahmer'ı sevmemiş olduğunu anlar.

  iyimser düşünce: ailesinden sevgi şefkat filan görseydi bu çocuk böyle olmazdı. belki zoolog belki biyolog bişey...

  kötümser yorum: nasıl sapıklar olacaktık lan, anamız bizi sevmese idi.