• netflix senaryo bulamıyorsa gelsin bu adamın belgeselini çeksin. ülkenin yaşayan alanının en büyük efsanesi. başarılarının bir kaçına bakıp biraz "oha mk" diyelim;

en bombası:
    - 1968 yılında yapılan; abd, italyan, yunan, ingiliz, türk donanmasının katıldığı preveze nato tatbikatı’nda kumanda gemisi olan nushet mayın gemisine tek başına su altından yüzerek gelip, basmış ve gemi komutanını, yabancı kuvvet komutanlarını, türk kuvvet komutanlarını ve genel kurmay başkanımız orgeneral cemal tural‘ı esir alarak, genel kurmay başkanımız tarafından 2 kez maddi ve manevi ödüllendirilmiştir. bu olay ordular tarihine “en yüksek rütbeli komutanların esir alınması” olarak geçmiştir. olayı anlattığı videosuna şu linkten ulaşabilirsiniz.

diğerleri:
    - 2008 yılında rodos adası’ndan (yunanistan), marmaris‘e (türkiye) 24 saatte sualtından yüzdü.
    - 2004 yılında namık ekin, mersin‘den kktc‘ye (kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti) kadar 57 kilometreyi 28 saatte yüzerek dünya rekoru kırdı. kktc cumhurbaşkanı rauf denktaş ve dünya sualtı federasyonu tarafından ödüllendirildi. (adam mersin'den kktc'ye yüzüyor.)
    - 1970, abd, virginia’da, sualtından 11 deniz mili yüzerek, abd’de sualtında en uzun yüzen nato personeli seçildi.
    - 1963, sat kursunda tuzla’dan yalova’ya 7 millik mesafeyi 4 saat 24 dakikada 1. olarak yüzdü.
    - 1976-1992 yılları arasında klm hollanda havayolları ortadoğu güvenlik müdürü ve pan american havayolları güvenlik danışmanı olarak görev yaptı. 1976- 1992 panam ve elal havayolları’na danışmalık yapan ekin, klm’den emekli olup ömürboyu ücretsiz uçuş hakkı kazandı. klm havayollarında çalıştığı yıllarda türkiye hollanda merkez bankaları arasında milyarlarca doların emniyetli transferinde önemli görevler aldı. *
  • yapilan roportaja gore unlu olmasi muhittin erdonmez sayesindedir

roportaj:

sizi tanımamıza neden olan maceranız nasıl başladı?
    35 yaşına geldiğimde, “ben ne yapabilirim” dedim. o sırada deniz kuvvetlerinden bir yazı geldi. albay muhittin erdönmez’den. hollandalı peter dervent, 1974’te sualtında 36 saat yüzmüş, “sen” dediler, “37 saat yüzer misin?” “denerim efendim”, dedim. albay erdönmez, “sen bunu yaparsın” dedi. orta birden beri hocamdı. beni iyi tanıyordu. balık burcuyum zaten.
    nasıl hazırlandınız rekor denemesine?
    heybeliada’da bir havuz var, tüpleri alıp orada dalış çalışması yapıyorum. erol simavi çok ilgilendi o zaman. gazetesinde birinci sayfadan verdi. beni bir korku aldı, ya yapamazsam diye. neyse suya bir girdim, 36 saat yüzdüm suyun altında. meğerse hollandalı her saat başı dinleniyormuş. halbuki biz, mahcup olmamak için gidiyoruz geliyoruz suyun altında. çikolata, muz yiyoruz…
  • bu adam anlatmasın da kim anlatsın yaşadıklarını. ekşi sözlük kadar siktiriboktan bir yer görmedim hayatımda. bu adamın yaptığının abartısız binde birini yapmayan kimseler ne kadar popülarite sahibi oluyor ne paralar kazanıyor. bir insan biraz kendi başarılarından bahsetsin hemen showcu, sallıyor diyorsunuz. adam abd'den uçakla mayın kaçırmış daha hala showcu! internetteki diğer ünlülerimiz ne yapmış gülmeme challenge mı? götlerini mi göstermişler? birçok gence örnek olan bi adam o anlatmasın da bilmem kimin bilmem ne zaman ne yaptığını 5. ağızdan anlatan muhabirlerden mi dinleyelim.
  • sitesinin sıkça sorulan sorular bölümü olması gerektiği gibi, sadece sorular var.
  • yanlış argümanlarla eleştirilen emekli asker. adam bileğinin hakkıyla bir yere gelebilen insanlar için konuştu. mahkeme tutanağı diye fantastik roman yazan savcı ne kadar savcıysa bunlar da o kadar asker. adam nerden bilsin.
  • tsk'nın elinde ne cevherler varmış diyerek daha fazla şaşırmamıza vesile olan efsane asker.

adamın askerlik cv'si ile ilber ortaylı'nın akademik cv'si kafa kafaya kapışır. en son abd ordusundan eğitim esnasında mayın çalıp, getirip ülkemize teslim ettiğini anlattı. olm şaka değil lan, sen daha vergisini ödemeden cep telefonunu getiremediğin ülkeden adam mayın araklamış getirmiş. ve bu mayını haftalarca çantasında taşıyor, tabi c4'ünü çıkarmış hatta deterjanla yıkamış falan :)

hani şu çılgın türkler deniyor ya, namık ekin mükemmel bir örnek.
  • en çok dikkatimi çeken şey; amcam neredeyse 40 yıldır emekli sat komandosu ve günlük sinek kaydı traş oluyor!
    ben bugün emekli olsam ne saç ne sakal traşı olur bir aya kalmaz ışid militanına dönerdim. bireysel disiplinine helal olsun diyorum..

ayrıca (bkz: o rekor kırılacak) inşaallah..
  • 24 saatte 379.258 kilo ağırlık kaldırarak 15.guinness rekorunu kırmış 73 yaşındaki delikanlı.
    türkiye için gurur verici, dikkat çekici bir iş yapıyor.
    özellikle de önemli günlerde bu daha da etkili oluyor.
    ona bakıp hayat için, yaşam için, geleceğimiz için almamız gereken dersler var.

tebrikler namık komutanım...
  • türk donanması'nda görev yapan ve tarihe geçmiş bir denizci astsubaydır. 1943 doğumludur. 1955 yılında deniz astsubay okulu'na girmiş ve 1961 yılında güverte astsubayı olarak donanmaya katılmıştır. 1963 yılında, deniz kuvvetleri komutanlığı bünyesinde sat komando teşkilatı oluşturulduğu sırada özel amfibi komando kursuna katılarak, söz konusu birliğin ilk mensuplarından biri olmuştur. 1968 yılında yapılan uluslararası nitelikteki nato tatbikatı'nda, senaryo gereği düşman kuvvetlerin komuta gemisine su altından gizlice yaklaşarak sızmayı başarmış ve aralarında türk genelkurmay başkanı org. cemal tural'ın da bulunduğu çeşitli ülkelerin kuvvet komutanlarını esir almıştır. 1970 yılında abd'de judo eğitimi almış ve bu alanda çeşitli müsabakalarda dünya şampiyonlukları elde etmiştir. 1976'da 37 saat 6 dakika su altında kalarak rekor kırmıştır. daha sonra bu rekorunu geliştirmiştir. tüple bile olsa suyun altında bu kadar uzun süre kalmak, en başta hipotermiden kaynaklı ölüme sebebiyet vereceğinden oldukça tehlikelidir.
  • şu adamın spor, anatomi bilgisinin yarısına sahip birisini spor bakanı yapsan ülke 5 yıl içinde aklınıza gelebilecek her türlü spor dalında dünyada başı çeker.

ne var ki ideolojik sebeplerle (malum asker emeklisi ve sağlam bir atatürkçüdür) adama kıracağı rekorlarda dahi destek olmak yerine köstek olunuyor.

şu sıralar 78 yaşında dünya plank rekorunu kırmayı kafasına koymuş. rekor mevcut durumda 8 saat 15 dakika ile emekli bir ingiliz komandosu tarafından yakın zamanda kırıldı.

namık hoca durur mu? görünce bu haberi hemen koymuş rekoru kırmayı kafasına. en son instagram post'unda sırtında 105 kg ağırlık ile 27 dakika durduğunu belirtmişti. (bu tekniğe time under load adı verilir. ağırlık altında geçer süreyi uzatmak için yükleme yapılıyor)

anlaşılan bir kez daha bizleri gururlandıracak çılgın türk.
hesabın var mı? giriş yap