şükela:  tümü | bugün soru sor
102 entry daha
  • örnek ile göstermeye çalışacağım. ilgili şahıs ile aramda gelişen olayı anlatayım.

bir akşam üzeri komşunun çocuğu bize gelmiştir. komşunun çocuğuna "canım" demişimdir. yiyecek içecek ne hazırlayayım sana demişimdir. kendimce bir çocuğa nasıl davranıldığını düşünüyorsam o şekilde davranmışımdır. bunu gözlemleyen ve sık sık müdahele eden narsist olduğunu iddia ettiğim bireyin yaklaşımı şu şekilde olur.

- biz böyle çocuklara çok sıcak yaklaşıyoruz ama mesela yurt dışında sen birinin çocuğuna böyle davran seni hapse bile atarlar, çok yanlış aslında. çocuğa yetişkin birey gibi davranman gerekiyor, bebek gibi değil. senden benden farkı yok, o senin oyuncak bebeğin değil yani.

baktığınızda gayet mantıklı bir yorum. çoğu kişi katılır buna. benim açımdan inceleyelim olayı bir de: doğduğundan beri tanıdığım bir çocuk, öyle canım cicim aşkım bir tanem diye konuşmadım da davranmadım da, yaklaşımım abartılıyor. normalde benim yanımda iken annesi ile beraberken son derece enerjik şakacı oyuncu konuşkan hareketli heyecanlı olan çocuğu bu bireyin yanında fazlasıyla gergin sus pus görünce onu rahatlatmak içindi bir kısım çabam. ben de şahsen çocuğa bebek gibi davranılmaması gerektiğini, isteklerine fikirlerine önem verilmesi ve bir birey gibi dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. ama bunu yapacağım diye de robot olmaya gerek yok.

yine karşı tarafa geçelim. hareketleri ve sözleri ile bu insanın aslında yaptığı ne? kendi bildiği doğruyu savunuyor ama bunu yaparken ne yapıp ne yapmamanız gerektiğini söyleyerek müdahale de ediyor. davranışınızın yanlış olduğunu mantıklı örnekler vererek size sadece söylemiyor, bir kısım kabul ettirmeye çalışıyor. yine davranışınız ile alttan ucundan çaktırmadan alay ederek sizi küçümsüyor ve kışkırtmaya çalışıyor. sizde kendince bir kusur buldu ve şu an tek derdi bu açığın içinden girip bir şekilde kendini tatmin etmek. çocuk o kadar da umurunda değil.

buraya kadar da tamam. herkesin etrafında böyle çok bilmiş muhalefet gıcık tipler vardır elbet. peki bu insanları bir narsistten ayıran nedir ?
    şudur: bu kişi, davranışınızı yanlış bulduğunu söylememiş sadece, müdahele ediyor ve bunu yaparken sizi küçümseyici aşağılayıcı bir tavır da takınmış oluyor. böyle bir yaklaşımda siz doğal olarak kendinizi savunma ihtiyacı hissederseniz. eğer karşılıklı diyalog halinde bu bireyin sizi anlamasını ve kabul etmesini umarak cevap verir de bu moda girerseniz yanarsınız. kendinizi ona kabul ettirmeniz imkansızdır çünkü. bu sefer o masum gibi görünen, çocuğa böyle davran şöyle yap diyen kişi daha tersi ile daha fazlası ile üstünüze gelmeye başlıyor. siz gerildikçe, daha da şiddetli ve alakasız yerlerden konu sürükleniyor yani konu nasıl buralara geldi diye düşünecek haliniz bile kalmayacak derecede sizi bombardımana tutuyor. en son, aklınıza gelmeyecek şekillerde aşağılanmış ve sinirlenmiş bir şekilde buluyorsunuz kendinizi. gerginlik tartışmaya, tartışma kavgaya, kavga da ruhsal çöküntüye uğramanıza kadar ilerliyor halbuki gayet keyifli ve sakindiniz. olay çocuğa canım demekti. ve olay şu an sizin kim bilir hangi şahsi meselenize, zayıf noktalarınıza kadar uzanıyor dallı budaklı hayal edemeyeceğiniz çeşitlilikte aşağılanmalara sürükleniyor. normalde direkt olarak söylese etkilenmeyeceğiniz şeyleri, böyle sinsice sürükleyerek söyleyince kendinizden şüphe etmenize sebep oluyor. en son yeterince yıprandığınızdan emin olunca sizi bırakıyor. aradan fazla da zaman geçmeden gelip sizden özür diliyor. özrü de, küfür etmekte haksızdım kabul ama diğer konularda haklıydım şeklinde oluyor. özür diliyor diye pişman oldu vicdan azabı hissetti zannediyorsunuz ama hayır yine kendi çıkarı için. bu sefer etrafında ona küs, onunla konuşmayan iletişim kurmayan biri olunca rahatsız oluyor çünkü, bu oyunu oynayacak ve arada bir konuşup üstünlük kuracak birine ihtiyacı var. narsist bireyin yaptığı tam olarak bu. sadistçe evet.

ha tabii verdiğim örnekte olay buralara sürüklenmedi. gayet sakin ve kendimden emin bir şekilde, "ben çocuğa senin dediğin kadar abartı davrandığımı düşünmüyorum ama tabii her ülkenin çocuğa yaklaşımı farklıdır doğru, saygı duyarım." deyip sustum. o biraz daha konuşup sonra sustu.

bitmedi... narsist birey siz oltaya gelene kadar yem atmaya devam edecektir. birkaç gün sonra da şöyle bir olay ile tekrar karşıma çıktı.

bir akşam evden çıkmak üzereyken nereye gidiyorsun diye gelen soru üzerine, arkadaşlarımla buluşacağım, şurada şöyle bir kafe varmış oraya gideceğim diye cevap verdim. haa püff aman oraya mı gidiyorsun iyi tamam git şeklinde yine küçümseyici bir yaklaşım ile cevap geldi. biliyor musun oraya gittin mi hiç dedim. yok oraya gitmedim de lisedeyken falan gitmiştim öyle yerlere, duman altı kıraathane gibi yerler dedi. eğer kıraathanede takılmak hoşuna gidiyorsa git tabii dedi.

ben de dayanamadım ve dedim ki, ne demeye çalışıyorsun ya sen, ne diye benim gittiğim yerleri aşağılıyorsun kimsin lan sen dedim, üstüne yürüdüm. *

dedim ki, aa öyle mi yani diyorsun ki pek güzel değil öyle yerler. neyse ben de keyif almaya çalışayım bari ne yapalım deyip vedalaştım.

keyif de aldım tabiiki kıraathane ne be, oyun kafeye gittim oyunumu oynadım, yenildim ama olsun oltaya gelmedim en azından.

olay, bu kişiyi size ulaşamayacak seviyede konumlandırıp diğer yandan zayıf yönleriniz üzerinde çalışarak onları çözümlemeniz ve gücünüzü geri kazanmanız.

ne kadar basit anlatıyorum, ulan 30 sene geçti narsistliğin bu seviyesi ile baş edebilmeyi öğrenebilmem için.

kolay gelsin.
  • (bkz: 404 not found)
  • başarılı olmayan yöntemlerdir. narsist bu sizin ne yaptığınızla ne söylediğinizle asla ilgilenmez, ilgilenir gibi yapar ama ilgilenmez çünkü her daim onun ne yaptığı, ne söylediği önemlidir. bence hayatınızdan çıkarmak en büyük baş etme yöntemi.
5 entry daha