şükela:  tümü | bugün
 • cinsiyet kimliği için konuşmak gerekirse büyük bir boşluğu dolduran kelimedir.
  kadın cinayetleri ile ilgili bir yazı okumuştum başlığı "kadınlar ve translar"dı.
  kendileri olmak için onca fedakarlık çeken hatta sonucunda ölen trans kadınlar kadın cinayetlerinde istatistiklere bile giremiyor ve bunu yapan feminist çevre.
  bu trans kadınlara apaçık bir hakarettir.en hafif tabirle cahilliktir.
  işte natrans sıfatı, natrans kadın kavramı translarında en az natranslar kadar kadın olduğunu ifade eden,onları eşitleyen bir kavramdır. *
 • cisgender teriminin türkçesi.
 • bir nakliye şirketi.

  natrans uluslararası nakliyat
 • gece gece, bu sene acaba yürüyüş olacak mı diye dolanırken gördüğüm etkinlik sayfasında karşılaştığım bir terim oldu kendisi. anlamını türkçe biliyorsak çözmek zor değil, buraya yazabiliyorsak ve bu sayfayı açabiliyorsak da biliyoruz herhalde türkçeyi derdimizi anlatacak kadar. n ve a harflerinden oluşan "na- " ön eki olumsuzluk eki oluyor. başına getirildiği kelimeye "olmayan" gibi bir anlam katıyor.

  haliyle natrans da trans olmayan anlamına geliyor. bir kişi trans değilse nedir peki? kadın ya da erkektir, değil mi? peki bir kişi trans bir kadınsa, kadın değil midir halihazırda? yani yapılan ameliyat, onun kadın olması için gerçekleştirilmemiş midir?
  neden onu trans bir kadın olarak isimlendiririz o halde? bilmiyorum, zira son zamanlarda feminist kadınlarımız kafamı fazlaca karıştırmaya başladı.

  az evvel baktığım etkinlik sayfasında natrans erkekler yürüyüşe katılamazlar diye bir uyarı paylaşılmış etkinliğin detayları kısmında: şurdan ulaşılabilir. yani şimdi diyor ki, kadınsa ve trans kadınsa(!) yürüyüşe katılabilir. vay canına okuduğum ya, utanç verici bir sınıflandırma. ayrıca gay ise arkadaşımız yine katılamıyor bu yürüyüşe. o da bir garip.

  geçen sene pek mutlu olarak katıldığım bu yürüyüşe, bu sene saçma salak faşizme dönüşmüş zırvalıklarınız yüzünden katılmayacağım sevgili feminist arkadaşlarım. canım çok sıkkın zaten. bi de ayrımcı dilinizle uğraşamam.

  na-trans'mış.

  feminist falan da değilim zaten. feminist olmayanlar katılmaz deyin de bari, gerekçem olsun*