• cazoo masters 2022 finalinde rakibi barry hawkins'i 10-4 gibi rahat bir skorla geçerek kariyerindeki 6. triple crown kupasını kazanan oyuncu.

fakat finalden daha ilginç ve dramatik anlara sahip olan karşılaşma ise mark williams'la oynadığı yarı final maçıydı. bu maçın karar frame'inde 2 snooker geriden gelip kazanan robertson, uzun yıllar unutulmayacak destansı bir galibiyete imza atmış oldu.

böyle bir maçın ardından finale ilişkin konsantrasyon sorunlarından bahsedilebilirdi aslında. zira her ne kadar profesyonel oyuncular olsa da, snooker gibi doğası gereği zor bir oyunda kafalar ister istemez bir önceki maçta kalabiliyor. gelgelelim, neil bey biraz da rakibinin gevşek oyunu sayesinde bu problemi yaşamadı ve favori olduğu karşılaşmayı fazla zorlanmadan kazanarak 250 bin sterlinlik ödülü cebine koydu.

burada barry hawkins'in final kabızlığına da bir parantez açmak gerek. sen tut, masters gibi major bir turnuvada shaun murphy, mark selby, judd trump gibi isimleri eleyip finale çık, ama finalde elin ayağın titresin, hiçbir varlık göstereme.. akıl alır gibi değil. biraz daha yırtıcı bir kişiliği olsa bugün kendisinin triple crown zaferlerinden bahsediyor olabilirdik ama onun yerine hawkins'in efendi tabiatını ve herkes tarafından sevilen kişiliğini konuşuyoruz. hangisi daha iyi bilemiyorum.

ilginç ve bir daha kolay kolay göremeyeceğimiz bir detay da, masters yarı finalinde 4 tane solak oyuncunun oynamış olması ki, bu oyundaki solak üstünlüğüne gerçekten bir anlam veremiyorum.
  • tuttuğu takım yenildiği zaman "amahakemlerfederasyonbasın" şeklinde bahane sıralayan yurdum fitbol izleyicisi snooker izlerse, "roni maçı sallamadı tmm mı, kimse onu yenemez. neil kim?" sığlığında yorum gelmesi de kaçınılmazdır tabi.

(bkz: #18897462)
  • kendisini civcive benzetiyorum
  • snookerın uzun yıllar boyunca unutulamayacak efsanesidir. ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu bu akşam tekrar gösterdi. roketten sonraki en sevdiğim kisidir bu alanda.
  • dün (bkz: home nations series) (bkz: english open) 2021 şampiyonu olmuştur.

oldukça çekişmeli bir maç oldu. karar framei oynandı. finalist ise son zamanlarda maalesef sürekli final kaybederek bizleri üzen (bkz: john higgins)
  • yeni doğan kızı penelope için bu yıl 2019 dünya şampiyonu olacak 2010 dünya şampiyonu elit snooker oyuncusu. 2010 yılında doğan oğlu alexander için gelmişti şampiyonluk o yıl. şimdi de kızı için gelsin; ileride çocuklarını da hep gururlandırsın böylece. o yüzden, bu sene neil dünya şampiyonu olacak, olmalı... penelope için. harika olmaz mı?
  • dün ali carter karşısında muazzam istatistiklerle kazandığı masters çeyrek finalinde özellikle 6. framede çok zor bir masayı 127'lik seriyle temizleyip ne kadar iyi durumda olduğunu gösteren aussie. bunu demeyi çok tahmin etmiyordum ama korkarım cumartesi günü form durumu itibariyle ronnie karşısında favori olacaktır.
  • bilen bilir pek sevmem bu adamı. sebebi de donuk bakışları ve iğrenç modele sahip sarı saçları. gerçi trump'ın saçları da berbat ama sende ayrı bi iticilik var. yakışıklı olacakmış da olamamış gibi.. ve bu beni çok rahatsız ediyor. yine de hakkını verelim son 6-7 yıldır istikrarlı bir şekilde en iyiler arasında yer buluyor robertson. bu oyunda zirvede yer almak için ya çok yetenekli olmalısınız ya da çok çalışmalısınız. çalışmak derken sadece topa vurmaktan bahsetmiyorum. mental olarak da çelik gibi olmanız lazım. bu iki özellikten ne kadar fazlasına sahipseniz o kadar istikrarlı ve başarılı olursunuz.

örneğin geçen senenin dünya şampiyonu bingham. saman alevi gibi parladı söndü. bir zamanların avrupa şampiyonu danimarka gibi. uzun potlarıyla dünya şampiyonu olan murphy de çok farklı değil. dönem dönem parlıyor. higgins zaten şike olayından sonra gözümde lee seviyesine indi, ayrıca eski formuna ulaşmak için oldukça yaşlı. trump desen aynı istikrarsızlık. bunların arasında belki selby biraz istikrarlı sayılabilir. mesela bi ding vardı geleceğin ronnie'si denilen. adam yıllardır kayıp. neden? çünkü motivasyon/konsantrasyon ve buna bağlı olarak özgüven kaybı problemi.

tüm bu sorunları ronnie saf yeteneğiyle aşabilirken (ki o bile psikolojik yardımlarla bu seviyelere gelebildi) robertson ortalamanın çok ötesinde konsantrasyona sahip olduğu için her turnuvada zirvelerde yer alıyor.

özetlersek ne kadar sarı çıyan olsan da bu spora en çok katkı yapan adamlardan birisin. kabul ediyorum. hatta içten içe biraz seviyo bile olabilirim seni. buraları okuyorsan şımarmak yok ama *
  • mükemmel bir dönüşle iskoçya açığı kazanan snooker oyuncusu. oyunu 4-8'den 9-8 kazandı. gerçekten nefes kesen bir oyundu.
  • world snooker championship 2014'de bildiğin çılgın atmaktadır. ayrıca bir sezonda 100 adet century break yapmak gibi bir hedef koymuş kendisine. şu an 97'de. hem dünya şampiyonluğuna, hem de hedefine ulaşması olası gözüküyor. izleyin derim.
hesabın var mı? giriş yap