• 1952 yilinda saceur general matthew ridgway nato'nun dogu frontierini ziyaret ederken 3. ordu komutanligini teftis icin erzurum'a gitmis. bolgenin tarihini dinlerken 1878 osmanli rus savasi sirasinda koylulerin saldirarak aziziye tabyasini almasi nosyonu oldukca ilgisini cekmis. hele ki 20 yasinda bir genc kizin uc aylik kizi ile ondan biraz buyuk oglunu eve birakarak satirla tufekle ruslardan intikam almaya gitmesi hikayesi, ruslara karsi avrupa'yi savunmakla gorevli amerikali generalin oldukca hosuna gitmis.

"keske" demis "hikayesini kendisinden dinleyebilseydik".

"dinlersiniz komutanim" demisler. "nene hatun hala hayatta."

matthew ridgway teftisi tanki topu birakarak aziziye'ye gitmis. nene hatun'un evine bir generaller ordusu olarak girmisler. o sirada 95 yasinda olan nene hatun amerikan pasa'sini elden geldigince kendisi agirlamis. gelinlerin yardimiyla cay ikram etmis. general kadinin kahramanlik hikayesini, elinde satiriyla baygin bulunusunu dinleyerek duygulanmis ve sakayla karisik turk kurmay heyetine donup nene'ye sormalarini istemis:

"sorsaniza tekrar bir rus savasi cikarsa nene baltasiyla bize tekrar katilir mi?"

95'lik nene hatun da generale bakip ciddiyetle :

"tabii ki gelirim, o vakit evde oturacak halim yok ya" demis.

denetlemeden donusu sonrasinda derler ki matthew ridgway'in olasi bir rus genel taarruzu halinde en emin oldugu cephesi kafkas - turk cephesiymis.
  • "...ağabeyim hasan cepheden ağır yaralı olarak bir gece önce eve gelmişti. bir yandan ona bakarken, bir yandan da 3 aylık çocuğumu emziriyordum. kardeşim o gece kollarımın arasında öldü. sabaha karşı minarelerden 'moskof aziziye'ye girdi' diye haykırışlar başlayınca, kardeşimin alnını öpüp, 'seni öldüreni öldüreceğim' diye and içtim. yavrumu allah'a emanet ettikten sonra, ağabeyimin tüfengini ve satırımı alıp dışarı fırladım. sel gibi aziziye'ye akıyorduk. tabyanın mazgallarından düşman ölüm yağdırıyordu. düşmanda iyi silah vardı, bizde de iman. ileri atıldım. dadaşlar arasına karıştım. satırım durmadan kalkıp iniyordu."

nene hatun
  • vefatının 66. seneyi devriyesinde saygı, rahmet ve minnetle andığımız büyüğümüz.

görsel
  • 1877-1878 osmanli-rus savasindaki kahramanliklari ile unlu erzurumlu kadin kahraman.
  • '' türk çocuğu öksüz kalır, yurtsuz kalmaz. '' sözüyle gönlümde büyük yeri olan, 93 harbi kahramanlarından bir türk anasıdır. ruhu şad olsun.
  • pkklılar bu kadının hayatını iyice okumalı, araştırmalı. kürdistan hayalleri nene hatun gerçeğiyle son bulur.

bu topraklar için canını vermekten çekinmeyen tüm şehitlerimizden allah razı olsun.

bu toprakların nene hatunları da hasan tahsinleri de bitmez.
  • erzurum un pasinler ilçesine bağlı çeperler köyü nde dünyaya gelmiş olup ülkeyi savunanlar başında yer aldı. öyle ki daha 20 yaşında bir gelinken 93 harbi nde aziziye tabyası nı sopayla, taşla, kazma ve küreklerle savunanlara katıldı. daha sonra oğlunu çanakkale savaşı nda şehit verdi. kurtuluş savaşı nda yaşı çok ilerlediğinden savaşamadı. 1954 yılında " 3. ordunun nenesi" ünvanını aldı. 1955 yılında da yılın annesi seçildi. nene hatun 98 yaşına kadar yaşadı. 22 mayıs 1955 te zatürre hastalığı yüzünden öldü.
  • afişindeki yazım hatası beni benden aldı: http://i56.tinypic.com/2chkjyp.jpg

balta da pek yakışmış natalie portman'a.

değişiklik: ölen linki düzeltmece.
  • tarihe 93 harbi olarak gecen 1877 osmanli-rus savasi'nda kahramanligi dillere destan olmus kadindir.

erzurum'da rus isgaline ugrayan aziziye tabyalarini geri almak icin sopa, tas, kazma ve kurekle saldiran sivillerin arasindaydi ve 1955'te 'annelerin annesi' secilmisti.
  • her zaman hayranlıkla baktığım, ölümünden bir yıl önce kendisini ziyaret eden nato başkomutanına "ben o zaman gereken şeyi yapmıştım. bugün de gerekirse aynı şeyi yaparım" demiş cesur, yiğit insan.

bir ara marsta her ülkeye bir tepe verilecek ve her ülke kendisine verilen bu tepeye ülkesi için önem arz eden birinin adını verecek demişlerdi. ve türkiyeiçin bu isim nene hatun olarak belirlenmişti. onun kahramanlığı yanında bu az bile. hala hatırladıkça, oldukça etkilenir ve uzun süre etkisinden kurtulamam, osmanlı-rus harbinde atalarından birini kaybeden torun olarak.
hesabın var mı? giriş yap