• herşeyi modellemeye meraklı insanların yarattığı; önyargılarla besleyip, nefretle yoğurup, kendi kafalarında kurguladıkları kalıba döktüğü; intikam ateşinde pişirdikten sonra hatalarla süsleyip sofraya koyduğu ve en nihayetinde kendi eseri olmasına rağmen iştahını kaçırdığını bahane ederek çöpe attığı tanım, model...
  • deli gomlegi ve meditasyon gomlegi takıntıları olan kadınlardır. modaya pek takılmaz, bir deli gömleği, bir meditasyon gömleği giyer çıkartır dururlar. tersinde kalmaya gelmez, çakıverir.
  • neşeli bir arkadaş toplantısında ağlamaya başlayan, kalabalık güzel bir yemek masasından durduk yere bir anda ben biraz yürüyüp geleceğim deyip kalkıp giden, çok önceden yapılmış bir programı bana geldiler diyerek eken, yılın önemli bir bölümü meydanlarda hiç olmayan sonra bir anda ortaya çıkıp çok samimi davranan, kışın keşke şimdi yaz olsaydı ya da yazın şimdi keşke kar yağsaydı diyen kadın modeli olarak örneklendirebilirim.
  • konuya ilginiz var ise (bkz: karen horney)

şunlardan ağırlıklı olarak bir tanesine ihtiyaç duyuyorsanız tebrikler nevrotik olma ihtimaliniz yüksek

-nevrotik sevgi ve onaylanma ihtiyacı
    -yaşamın sorunluluğunu üstlenecek güçlü bir eşe duyulan nevrotik ihtiyaç
    -yaşamı dar sınırlar içinde tutmaya yönelik nevrotik ihtiyaç
    -güç ihtiyacı
    -başkalarını kullanmaya ve onlardan yararlanmaya yönelik nevrotik ihtiyaç
    -toplumsal alanda göze çarpmaya ve saygınlığa duyulan ihtiyaç
    -kişisel hayranlığa duyulan ihtiyaç
    -kişisel başarıya yönelik nevrotik hırs
    -kendine yetmeye ve bağımsızlığa duyulan nevrotik ihtiyaç
    -kusursuzluğa ve yanılmazlığa duyulan nevrotik ihtiyaç

herkes bunlardan bir kaçına ihtiyaç duyar burada önemli nokta birine saplantılı olmak
  • aman aman dedirten kadın türüdür. ota boka kafasını bozar, reklamlara bile ağlar,depresyon hırkasını sırtından çıkarmaz. etrafındaki insanları da bunaltan bu kadın türünden uzak durulması gerekir ki ne kendini ne de etrafındakileri mutlu etmeyi beceremez.
  • kedi gibi sevilmek istediğinde sırnaşıp keyfi isteyince uzaklaşan, durduk yere cırmalayıp can yakan bazen dünya tatlısı huzursuz kadın profilidir.
    sizle konuşurken aynı anda kendiyle de sesli şekilde konuşur kaç kişi muhabbet ettiğinizi şaşarsınız, omzunuzda ağlarken birden bire kahkahalara boğulabilir, her şey güzelken gitmek istiyorum daralıyorum falan diyip sızlanır, bazen ilgiden boğacak raddeye getirir, kırmayı bildiği kadar onarmayı da becerir.
    çocukla olgunluğun uç sınırlarında yaşar.

bana küsme!
  • bu tür nevrotik sarsılmaya sahip bir kadın vardı hayatımda. emin olun terapisti oluyorsunuz. psikologu oluyorsunuz. ve gerçekten psikiyatr ya da psikolog değilseniz emin olun kafayı yersiniz. o yüzden iyi tartın, duygularınızı iyi anlayın, aşk değildir o hevestir. bırakın, hayatınıza yük edinmeyin. her şeyi çözmek zorunda değilsiniz. o kadını da çözmek, iyileştirmek zorunda değilsiniz. eğer böyle biri varsa hayatınızda...
  • nevrotik kadın tanımı yapmak istiyorsanız gidip karen horneyin çalışmalarına biraz bakın öyle yapın. kafanızda size göre azıcık çatlak olan tüm kadınları nevrotik ilan etmeyin. hı illa kişisel birşeyler söylenecekse ilişkilerinde bağlanma problemleri yaşayan, sevdiği erkeğin üzerine aşırı düşen ve sürekli kaybetme korkusu yaşayan kadın diyebiliriz. bu tipte genelde birde ne seninle ne sensiz durumuna çıkar olay. bir orta pek yoktur. bu kadınla ilgilenmezseniz üzerinize düşer çünkü kaybedeceğim diye düşünür ve olaylar sarpa sarar. çok ilgilenirseniz de yandınz. üzerine çok düştüğünüzü düşünüp bunaldım deyip sizi terk edebilir. az öyle az böyle orta kıvam tutturmak lazımdır. ama en temizi az uzak durun. kimse yorulmasın. heke iki nevrotik birbirine denk geldiyse olayın ucu nereye gider allah bilir.
  • (bkz: #83329908)

en doğru tanımlama olmuş. bütünlüğünü sadece dış dünyanın verilerine göre korur. kaygıdan kabız olmuş bir kadın modelidir. egosu dışardan gelen onayla, alkışla yaşar. en ufak bir uyarıda şişmiş egosu paramparça olur.

hayatıma bir tanesi girdi ve sanırım beni kadın cinsinden soğuttu. öylesi bir saplantı boyutu ki farkındalığını dahi inkara meyilli. toplum için bir sapık veya katilden daha zararlı, duygusal manipülasyonda dünya markası: önüne çıkan ne var ne yoksa süpürmekte istikrarlı yeter ki o istediğini elde etsin de hiç kimsenin duygularının, düşüncelerinin bir anlamı yok. bu cinsin egosu personasına yapışmıştır. hatayı asla kabul edemez.

nevrotiğin duygu boşalması anında, ağladığı için arkadaşının onu insani olarak teselli amaçlı sarılması, rahatlatmaya çalışması bile problemdir arkadaşlar, size kafayı takıp, sinirlenen “duygu mastürbasyonu” diyebilen, teselli eden kişinin arkasından demediğini bırakmayandır bazen. he bu arada asla yüzüne söylemez herkes ona bayılsın ister, maske her daim on.

he bi de ben terapi kampı açmadım hiç kimseyle ortaklık kurmaya çalışmak için vakit harcamak zorunda değilim. eşek kadar olup komplekslerini disipline edememiş ise bu benim problemim değil.

hem ne demişler; (bkz: şeytanla dans edersen şeytan değişmez seni değiştirir)

benim bir şekilde hayatıma dahil olur, kazık atar ne mal olduğunu anlar, notunu verir götüne tekmeyi basarım. fakat bu gudubet, araçta yanlış yola soktu diye bütün gün obsesyon yaşayan soğuk nevale karıyla ömürlerini tüketeceği insanlara acırım, acır. keşke tedavi olsa ama bunu asla kabul etmeyecek. benden uzak olmasını dilediğim kaygı balonu.

hadi byeee

nevrotik diyalog kuruyor;

a: bugün zaten benim için allahın cezası bir gün. (ailesi trafik kazası geçirmiş kişi)

nevrozlu: bende bugün sabah 6'da kalktım.*
hesabın var mı? giriş yap