şükela:  tümü | bugün
  • arts and crafts'in öncüsü sayilan ingiliz yazar william morris'in ütopik romani. mutlu bir toplum icin komünizmi sart kosan morris, insanlarin tümüyle esit sartlarda yasayabilecegi bir topluma nasil erisilebilecegini sorguluyor.
  • etrafınıza baktığınızda çalışanından işverenine, annesinden çocuğuna, modacısından mühendisine herkesin suratından akan mutsuzluğun nedenleri ve değiştirilebilitesi konusunda üzülüp kafa yoruyorsanız, daha değişik ve mutlu bir dünya düzeninin nasıl olacağı konusunda okuyabileceğiniz en güzel ütopyalardan biri. 19. yüzyılda yaşamış olan yazar, kapitalizmin bir gün patlak vereceğini ve yavaş yavaş mutlak eşitliğe doğru kayılarak yaşamın her anından keyif alınacak bir dünya düzeni oluşacağı ümidiyle anlatıyor ütopyasını. okuması kolay, az terimli, hikaye tadında bir kitap.

ilginç bir kaç nokta aktarayım, bu ingiliz beyefendisinin hayallerine göre 2000'li yıllara girildiğinde artık bu tarz bir değişimin tamamlanmış olması normal görünüyor. ben bu yazıyı 2006'da yazıyor olduğuma göre demek ki pek öngörüsü kuvvetli değilmiş. ama pek de hakkını yemeyelim 19. yüzyıl yazarlarının pek çoğunda 2000'li yıllar için komik öngörülere rastlıyoruz. yok efendim mars'a yerleşmeler, ışınlanma makinaları, uzaylılar, uçan arabalar falan hep 2000'li yıllara yakıştırılmış. "daha çoooook var, o zamana kadar olur herhalde" diye düşünüyorlardı büyük olasılıkla.

neyse kitaptan bahsedeyim. mesela bu ütopyada para mevhum'u yok. herkes zevk aldığı işi yaptığı için karşılığında bir de para almak falan da neymiş. deliler gibi üretim, süper büyük fabrikalar, tüketim canavarı insanlar da yok. yani 5 gıdım mutluluk alacam diye 500 gıdım sefalet çekmiyorsunuz. onun yerine 1 gıdım 1 gıdım mutluluklar ile sürekli devam ettiriyorsunuz hayatınızı. hoş tabi...

o devirlere nasıl gelindiğini, ne tür çarpışmalar yaşandığını, sömürenlerin nasıl alt edildiğini falan da mantıklı temellendirmelerle anlatmış o yüzden beğendim. bence mutlak eşitlikçi düzen bu tür düşünce düzeyinde mis kokulu, renkli paketli tasvirler ile sunulması ve insanoğlunun bu şekilde amaç edindirilmesi lazım. bir nevi amerikalıların 1 liralık sakıza 2 liralık renkli ambalaj yapmaları gibi. yoksa insanların düşüne düşüne bulmalarını beklersek daha çok bekleriz.
  • ''hiçbir yerden haberler'' adıyla, meral alakuş çevirisi, say yayınları tarafından basıldı yakın zamanda.
  • (bkz: #37807190)
  • (bkz: #38838177)
  • ilk ütopik romanlardan biri olarak kabul ediliyormuş...
  • "politikanın efendilerinin oynadığı oyun, birkaç hırslı yandaş kişinin, lüks ve heyecanlı bir eğlence hayatı yaşayabilmek için halkı ya ikna ederek ya da zorlayarak, kendi masraflarını onlara ödetmesinden ibaretti. kendi aralarında ciddi fikir ayrılıkları varmış gibi bir izlenim yaratmak, hayatlarının her aşamasında yer alan bir yalandı..."

tanıdık geldi. okunası ilk ütopik eserlerden.