şükela:  tümü | bugün
 • elektroallah.

  bokun içinde öldü,bokun içinde inatla yüzmeyi sevdi. kendini kurtarabilecek kadar dahi olmasına rağmen.
 • mark twain ile cok iyi arkadaslardi.
 • delilik ve dahilik arasında gidip gelen ve çok güçlü kitle katliam silahları uretebileceği endişesiyle amerikan hükümetinin gözetimi altında yaşamaya mahkum edilen aynı zamanda buluşları dönemin ekonomisini yerle bir edeceği için başta general motors olmak uzere birçok kurum tarafından baltalanmış değeri bilinmemiş şahsiyet...
  elektrikle arası son derece iyidir. evinde serbest akım halinde 20.000 voltluk elektrik dolaştığı rivayet edilir (detay için sayfadaki bakınızlara bakınız)
 • sırp elektrik mühendisi hayatına bir köy evinde başladı, abisinin ölümü üzerine ailesinin aşırı baskısı ile karşılaştı, zayıf bir bünyeye sahipti. yıllarca anası ona abisini anlattı durdu, o da sonunda patladı, ne oldu, günde 20 saat çalışan bir canavar oldu, takıntılı bir deli oldu veya bilinen deyimle "elektiriğin tanrısı" oldu.

  tesla'nın hayatı boyunca yapmak istediği şey, elektrik dalgalarını, aynı hertz dalgalarında (bildiğimiz radyo dalgaları) olduğu gibi atmosferde iletebilmekti. böylelikle tüm insanlık için bir merkezden üretilen, bedava elektrik sağlanmış olacaktı. sürekli bu hedef üzerine çalıştı durdu, ancak amerikan elektrik dağıtım şebekesinin patronları bu fikri pek beğenmediler (önce edison'un şirketi, sonra westinghouse). ona verdikleri destekleri bir bir çektiler, oysa tesla ta o zamanlar kısıtlı imkanlarıyla şimşekten dahi güçlü arklar yaratmayı başarmıştı, şu bahsedilen tesla bobini aracılığı ile.

  yalnız bırakılması ile mecburen silah projeleri ile dikkat çekmeye çalıştı, ayrıca hitler'in kesinlikle durdurulması gerektiğine inanıyordu (2. dünya savaşı sırasında bir alman gemisi elektrik atlaması sonucunda batmıştı, bu olayda tesla'nın parmağı olduğu düşünülüyor). o projeleri bugün için bile son derece ütopikti; elektrik kalkanları, mikrodalga silahları vesaireler.. hatta o kadar ki, tungutska patlamasında bile tesla'nın izi aranmaya başlandı.

  tesla'nın bugün günlük yaşamda kullandığımız herşeyde direk payı vardır; bilgisayar, televizyon, radyo, internet. hatta o kadar ki, radyoyu tesla'nın bulduğunu amerikan yüksek mahkemeleri 50'li yıllarda kabul etmişti. bugün evlerde kullandığımız ac şebekeler yine tam olarak onun icadıdır; ac şebekeler sayesinde tesla, edison'un dc sistemini darmadağın etmiş ve elektriği uzak mesafelere iletmeyi başararak, bu rahmeti her eve sokmuştur. ama onun için tüm bunlar pek basit uğraşlardır.

  çok bağlı olduğu annesinin ölümü üzerine çok etlilenir; insan aklını ve dolayısiyle beyin dalgalarını araştırmaya koyulur; beyinde alfa, beta ve teta olmak üzere 3 ana dalga çeşidi olduğunu keşfeder, dünyanın rezonansını ölçer; düşünceyi ekrana yansıtma deneyleri yapar, telapati üzerine çalışır.

  tesla 100'lerce patenti olan, zamanının ötesinde bir dahi (hatta einstein'ın rölativite teorisinde hata bulacak ve bu yıllar sonra ispatlanabilinecek kadar büyük bir dahi); ancak isminin 1920'lerden beri kitaplardan yavaş yavaş silinmesi insana "ne hikmettir" dedirtmiyor, açıkladık işte neden dedirtmiyor, nedeni işte budur, böyledir.
 • takıntıları da son derece ilginç;
  örneğin hiç banyo yapamadan geçirdiği 20-30 günlük bir okyanusötesi yolculuk sonunda, temizlik hastalığına yakalanıyor, bir kurulandığı havluya bir daha deyemiyor.

  sonra, herhangi birşeyi 3 ve 3'ün katları şeklinde yapıyor; kitleme mi yapacak, üç defa kitliyor işte.

  yediği yemeklerin kübik hesaplarını yapıyor, gibi birsürü şizofrenik tavır içerisine giriyor, çıkıyor.

  başladığı işi bitirme takıntısı da var; lisedeyken realist bir yazarın eserine başlıyor, yazarın 100 ciltlik eseri var, genç nikola bitirmek zorunda kalıyor, bitirince de "bir daha asla" diyor sadece, işte türkçemize bu deyim de buradan geçmiştir, tesla'nın bir cilvesi daha işte.
 • ilk jeneratör ona aittir.westinghouse çok küçük bir paraya bu buluşu kendi patentne almıştır.edison hocasıdır ve aslında ampulü tesla bulmuştur.edison aynı zamanda teslanın çalışmalarını yürüten ve çeşitli politik hinliklrle önüne geçen bir şahıstır.tesla geçen yüzyıldaki en saygın birkaç bilimadamındandır.
 • elektrigi radyo dalgalariyla yanilmiyorsam los encilistan san fransisko'ya gonderip ampul yakmayi ba$armi$ bir dahi. nikola tesla'nin cizdigi hava bobini'ni a.b.d bugun dunyayi ufo safsatalariyla uyutmak icin kullaniyor. kanimca edison onun eline su dokemez, kendisi ayrica yugoslav'dir.
 • bir çogumuzun gunumuz teknolojisini ona borchlu oldugumuzu bilmedigimiz. sırp asıllı olması nedeniyle asla edison kadar tanınmayan, tanınmasına izin verilmeyen hayatının son zamanlarında butun umutlarını bagladıgı chalıshması amerikan hukumeti tarafından durdurulan ( aynı chalısma su an amerikan ve ingiliz hukumetlerinin ishbirligi ile yeniden yapılmaktadır ve projenin ne amaca yonelik oldugu bellidir. ) sefalet ichinde olen hafif paranoyak ama büyük bir dahi.
 • havadan elektrik iletmeyi başardığı iddia edilen rus bilimadamı. (red alert'te de bunla alakalı bi silah mı vardı neydi)
 • 1915 de edison ile birlikde nobel ödülüne layık görülmüş ama kabul etmemiştir.