• isminin tam yazılışı "nils petter molvær" şeklinde olan trompetçi, trompeti elektronikle harika bir şekilde birleştiren kuzeyli müzisyen. khmer albümünde trompetin yanında bas gitar, vurmalılar, gitar gibi başka enstrümanları da çalmış, "sample"ları da kendisi yapmış. yaptığı müzik, "türlerin karışımı"nı sevenler için harika. albümün özellikle on stream şarkısına dikkat. nefis.
  • khmer ile aksam vakti kendimden gecmemi saglayan super basarili muzisyen.
  • yeni tanıştığınız kadına "valla ben anal seksi çok severim. manita olursak da sabah akşam seni götten sikerim" der misiniz? isteklerinizden biri ya da tüm isteğiniz o kadınla anal seks yöntemiyle halvet olmak olsa bile ilk buluşmada, ikinci buluşmada falan kadına bunu söylemezsiniz di mi? bugün öğrendik ki nils petter bunu söyleyebilecek bir adammış.

yanlış bilmiyorsam nils petter molvaer, türkiye'ye konsere yalnızca iki kez geldi. bugünkü konser de ikinci konseriydi. ben ilkine gitmemiştim, buna gittim. deneysel caza falan da çok uzak değilim, severim de ihf quintet, supersilent, sidsel endresen gibi deneysel kuzey cazcılarını. lakin arkadaş, ben senin konserine ilk defa geliyorum, en fazla gelen de 2 kez izlemiştir seni. aklımızda "ulan bi khmer'den tlon çalsa, sonra girse np3'ten nebulizer'e ya da axis of ignorence'e falan, üflese trompetinden sıcak sıcak solid ether'i ne biçim olur be" diyerek geldik lan. nils petter denince aklımıza gelen şarkıları duymaya geldik abi biz. ne girdin amına koyyim deneyselin allahına? oslo'da vereceğin konseri neden istanbul'da veriyorsun sen arkadaşım? biz senle senin sınırlarda dolandığın frekansını yakalayabilecek kadar beraber takılmadık ki? kahvaltıda yarım kilo kokain de yemedik? hangi kafayla ikinci kez geldiğin ülkede veriyorsun deneyseli, veriyorsun saykodeliği, improvizeyi? deneysel falan dediğim de veriyorsun audun klieve'nin eline bir tane çan, tırnaklarıyla sabit bir tempoda çana vuruyor 5 dakika. abi siz onu bi stüdyoda falan yapsanıza amına koyyim? ya da git norveç'te yap? ya da gel buraya bi 5-6 kere, sonra burada da yap. ama ikinci gelişinde yapma be abi.

ha diyeceksin ki "ne konuşuyosun lan dürrük, sanatçı benim istediğimi yaparım", eyvallah derim abime. iyi müzisyensin, büyük cazcısın ama seyircisine saygısı olmayan adamsın nils petter, derim.
  • ne kadar album yaparsa yapsın khmer'i gecebilecegini dusunmedigim trompetci, produktor, kompozitor. her calısması zevkle dinlenir ama khmer bir baskadır.
  • bu adamı dinlerken kendinden geçmemek elde olmuyor. mesela nice genç kız marla singırdan sonra sigaraya falan başladı, bu adam da fayt kılabın bi' yerinde trompet çalsaydı eğer, dünya çok daha güzel bir yer bile olabilirdi.mercury heart ve tlon çok güzel parçalardır bu arada.
  • bu akşam crr'de jaga jazzist'ten önde bir trio ile sahneye çıkacak olan zeki abimiz.
  • bu akşam ankara'da eivind aarset* ve jan bang* ile birlikte çalacak olan trompetçi abi. ilginç bir konser olacağı kesin.

ankara'da olanlar kaçırmamalı. daş düşer kafanıza.
  • 21 ocakta salon'da konser verecek über sanatçı. özellikle son albümü baboon moondan sonra şahane geçeceğini düşündüğüm ve sabırsızlıkla beklediğim konser olacak.
  • moritz von oswald ile beraber 11 aralık'ta babylon sahnesine çıkacak usta trompetçi. görünüşe bakılırsa trompeti elektronik müziğe yeniden uyarlayacak. sabırsızlandık şimdiden.
  • (bkz: nils petter)
hesabın var mı? giriş yap