• haloperidol icerir; trankilizandir; sizofreni, mani ve antidepressanlarla beraber bazı depresyon tiplerinde kullanilir; uzun sureli kullaniminda tardiv diskinezi gorulebilir; 1980 ler de fentanil, alfentanil gibi analjezikler ve dihidrobenzperidol gibi daha guvenilir trankilizanlar yok iken, dolantin ile beraber anestezistler tarafindan derin sedasyon amaci ile de kullanilirdi.
  • çok dikkatlı kullanılması gereken bir ilaçtır.

resmen sinir sisteminizi uyuşturuyor. dozu fazla kullanırsanız kısmı felç gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. ben 10 damla kullandım ve gün boyunca sersem gibi dolaştım. dilimde bir uyuşukluk ve acı bir tat eksik olmadı. bir daha da kullanmadım.

dediğim gibi doğrudan sinir sistemini etkiliyor bu yüzden doğru doz çok önemlidir ve doktor yazmadan kafanıza göre kullanabileceğiniz bir ilaç değildir.
  • antideprasanları desteklemesi adına verilen antipsikotik grubunda olan damladır.

en kısa sürede çözüm sağlayarak hastayı rahatlattığı net olarak bilinir. acil psikaytri vakalarında hastayı sakinleştirmek adına 10 damla kadar verildiğinde çok kısa sürede etki gösterek kişiyi anında uyuşturur.15 20 damlasında konuşamayacak hale bile getirebilir.

genelde şizofreni tedavilerinde kullanılan bu ilaç sayesinde beynin bazı kısımlarını uyuşturarak gördükleri sliüetlere verdikleri tepkileri azaltır.tabi farklı bir sebebten dolayı reçete edildiyse bu endikasyonu prospektüste okuyarak korkmanıza gerek yoktur.

şişede durduğu gibi durmayan bir ilaç olduğu için günde 1 damla 2 damla olarak kullanım önerildiyse mutlaya buna uyulması gerektiği konusunda hemfikir olmak gerekiyor .antipsikotikler arasında en hafifidir lakin çok kısa sürede yarattığı rahatlama ve uykuya dalma isteği sizi çok şaşırtabilir.2 damla bana yetmez diyerek dahasını almanızı kesinlikle önermiyorum.her ne yaşıyorsanız 2 damla size yeterli gelecektir abartmanıza asla gerek yok.

kullanım olarak direkt ağza damlatabilirken suya veya da meyvelerin üzerine damlatarak o dili uyuşturan damlayı daha rahat mideye gönderebilirsiniz.

bu entryden bir çok mesaj alıyorum ilacı kullanmadım sadece bilgi vermek adına entry girişi sağladım. sorulan sorulara da bilgim ışığında yanıt veriyorum.
  • gerçekten bunu anksiyete/depresyon durumları için reçete eden doktorun iyi niyetini/mesleki yeterliliğini sorgulayın. günümüzde bu ilaç şizofrenide bile tercih edilmiyor tehlikeli yan etkilerinden dolayı.
  • efendim bu ilacin distoni yan etkisine karsi akineton verilir ama bu akineton bazi hastalarda bagimlilik yapar, hastalar da distoni belirtilerini taklit ediverir ilaci almak icin, boyunlarini yana dusurur mesela.
  • kural olarak şizofreni, manik depresif gibi ağır psikotik hastaların tedavisinde kullanılmakla birlikte dirençli obsesif kompulsif ve depresyon hastalarına da antidepresanlara takviye olsun diye verilen ilaçtır.
  • aslında ve normal dozunda, örneğin günde otuz damla kullanıldığında şizofreni, paranoya gibi psikotik rahatsızlıklara sahip kişilere verilen, ama düşük dozda, örneğin günde on damla kullanıldığında depresyon, anksiyete bozukluğu gibi nevrotik rahatsızlıklara sahip kişilere de antidepresanların yanında yardımcı ilaç olarak önerilebilen, etken maddesi haloperidol olan antipsikotik ilaçtır.

psikiyatristimin bana ilaç hakkında dedikleri şunlardır:

"günde on damla norodol'u anksiyete bozukluğu ve depresyon sebebiyle kullandığın günde otuz miligram cipralex'e yardımcı olarak veriyorum. norodol uyutmaz, uyutmaksızın biraz sakinleştirir. örneğin seni rahatsız eden bir konu hakkında benzer şeyleri on kere düşünüp gerileceğine, sadece üç kere düşüneceksin ve bu şekilde gereksiz yere gerilmeyeceksin. bi bardak suyun içine beş damla damlat, sonra suyu tok karna iç, bir sabah bir akşam.. ama bu ilaç uzun süreli kullanmaya pek uygun değil, içinde bulunduğun kötü dönem bittiğinde yine benim kontrolümde bırakacaksın muhtemelen.."

yaklaşık bir aydır kullanıyorum. ilk kullandığım zamanlarda farkı anlıyordum, eğer kendi kendime havaya girmediysem, ki sanmıyorum, ot kullanmış gibi ama çok çok daha hafif bi etki hissettim ilacı kullandıktan sonra, güzeldi, böyle bi hafif gevşeme, midede bir rahatlama, yutkunurken bir yumuşaklık.. şu sıralar ise muhtemelen bünye alıştığı için hiç kullanmıyormuşum gibi geliyor, lakin işe yaradığını düşünüyorum, dediğim gibi zamanla alışmak normal olsa gerek.

şimdilik kendisi ile bir sorunumuz yok, severek kullanıyoruz bakalım, hayırlısı..
  • ilk defa depresyona girdiğim 2012 senesinde doktorun bana verdiği ilaçlardan birisiydi, biraz fazla damlatıp yattıktan sonra gece 3-4 gibi anidan terleyerek uyandım ve sanki birisi boynumu tutup sağa çekiyordu, öyle bir dönüyordu herhalde boynum kırılacak sandım, bir şekilde soluğu acilde aldım ve bir iğne ile bir süre sonra rahatladım. tehlikeli ilaçtır, doktorların pek yazmaması bundandır.
  • kullandığım prozac'ın etkilerini artırmak için bana önerilen ilaçtır. aslında şimdi ne olduğunu hatırlamıyorum fakat bu ilacı reçeteye eklemeden önce doktorun suratında oluşan ifade hâlâ aklımda. sanki korku ile üzüntü arasında gidip gelmişti.
    belirli bir süre* çok düşük dozda kullandım.* açıkçası prozac'ın etkilerini güçlendirdi mi emin değilim ama benim uzun zamandır süren, ne kadar uyusam da sürekli uykulu hissedip yerimden kalkamadığım dönemi sanki geride bıraktım gibi. sabah uyanınca "niye uyandım" değil de "aa ne güzel sabah olmuş" diye uyanıyorum.
hesabın var mı? giriş yap