şükela:  tümü | bugün
 • tam adı herman northrop frye (1912-1991) olan dünyanın çeşitli üniversitelerinden otuz sekiz fahri doktora ünvanı bulunan kanadalı profesör. fearful symmetry a study of william blake (1947) ve anatomy of criticism four essays (1957) eserleriyle tanınan, edebiyatta tekrar eden arketip sembolleri ve bunların farklı zamanlarda birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen, bazılarınca yeni eleştiriye yakın görülen edebiyat kuramcısı.
 • aidiyetin fablları: şiirsel mitoloji üzerine çalışmalar ya da orjinal adıyla fables of identity: studies in poetic mythology kitabıyla tarih yazıcılığı alanına da büyük katkıları olan kuramcıdır. özellikle tarihsellik kavramının efsane ve mitoloji kavramlarıyla olan ilişkisi ve bunlar arasındaki bulanık sınırlar üzerine yazdıklarıyla modern tarihçiliğin çerçevesini parçalar. hayden white ve roland barthes'le kuvvetlendirildiğinde, metinleri bilim sevicilerini ormanda on kaplan gücünde harcayabilme yetisine sahiptir.
 • mit eleştirileriyle ünlü, 20. yüzyılın en kayda değer edebiyat eleştirmenlerinden birisidir. edebi eserde önemli olanın dilin kullanılışından ziyade, sözcüklerde yatan derin arketipler olduğunu söylemiştir.
 • edebiyat evrilmez ilerlemez ya da gelişmez.
  bir northrop frye kuramı.
  böylece zamanla ilerleyen her şeyin (bilim dahil) bir sanatçı olan edebiyatçıyı açıkta bıraktığını görürüz diye de eklemiş frye. devamında thomas love peacock’ın şiirin dört yüzyılı başlıklı denemesinden şu fikirlere yer vermiş: şiir sanatının insanlığın çocukluk döneminde hayal gücünü uyandıran zihinsel tıngırtıdır, ama şimdi, bilim ve teknoloji çağında şairler toplumsal işlevleri bakımından miatlarını doldurmuştur.

  daha fazlası için (bkz: hayal gücünü eğitmek)
 • "kullandığınız kelimeler giydiğiniz kıyafetlere benzer."

  hayal gücünü eğitmek (s.82)

hesabın var mı? giriş yap