• çok sevmem kendisini ama yazık olmuş. kural kuraldır ancak kasten yapılmış bir hareket değil, bu şekilde elenmesi yazık olmuş. keşke babalar gibi onu yenebilecek bir rakip çıksaydı da öyle yenilseydi. bu şekilde olmamalıydı.
  • us open 2020'den diskalifiye olmasına sebep olan olayın tamamını (öncesi/sonrası) kaydettiğim tenisçi.
    (bkz: djocovid-19)

video maçın 20 dakikalık kısmını kapsıyor ancak gereksiz uzun olmaması için hakem konuşmaları, kullanamadığı servisleri vs. gibi kısımlarını kestim. olayda djokovic bariz bir şekilde hatalı.

sinir katsayısı yavaş yavaş yükseliyor ve sinirlerine hakim olamıyor. sırasıyla:
    1) 3 set puanını alamıyor ve oyunu veriyor, sinirleniyor.
    2) sonraki oyunda bir türlü servis kullanmayı beceremiyor, daha da sinirleniyor.
    3) düşüyor ve sakatlanıyor (ya da oyunu soğutma taktikleri) sağlık molası alıyor.
    4) saçma bir sayı verip oyun puanı veriyor rakibine, aldığı 1 puan sonrasında da servis kırdırıp iyice delleniyor.

sonrasında da topu hakeme fırlatıyor. direkt hedef almıştır, almamıştır bilemem. ancak maçta daha önce de çok daha şiddetli şekilde topu kenara fırlatıyor. sinirlerine hakim olmak da bu sporun bir parçası sebebi ne olursa olsun onu beceremiyor.

hakemin şov yaptığını iddia edenler var. yanınızda biri olmak koşulu ile nefes borunuza doğru orta şiddetle elinizi vurun ve nasıl nefesiniz kesiliyor görün. bir de bunu şiddetle çarpan tenis topu olarak hayal edin. hakem net bir şekilde nefessiz kalıyor. daha kötüleri de olabilirdi en basiti dilini yutabilirdi o şiddetle gelen top sonrası.

kurallar uygulanmış, djokovic bile özür dilemiş ve bunu kendi için ders olarak kabul edeceğini söylemiş. birini sırf seviyorsunuz diye türk futbolundaki gibi yorumlar yapmanıza gerek yok. türk futbolunun ne olduğunu cümle alem biliyor bari bırakın tenis temiz kalsın.
  • başına gelen talihsizlik ve sonucunda diskalifiye olmasından dolayı büyük bir federer fanı olarak üzüntü duyduğum tenisçi.
    maç içerisinde çok oyuncu sinirle topa vurur. talihsizlik denilebilecek olan o topun hakemin yüzüne gelmesi. farkına vardığı an hakemin yanına koşup özür de diliyor ama çok geç.
    üstelik turnuvanın ağır favorisiydi. hatta bu rakipsiz olma durumu benim için turnuvayı izlemeyi bırakacak seviyedeydi. şimdi heyecan geldi işte bakalım 2020 şampiyonu kim olacak?
  • futbol fanatiklerinden beter fanatiklerince korunurken roger federer ve rafael nadal'ın suçlandığı tenis oyuncusu. diskalifiye olmasına federer ve nadal'a yalakalık yapan(?) hakemler sebep olmuş. halbuki kendisi topun hakeme çarpacağını kestirebilecek konumdaydı ama grand slam rekoru uğruna salgını umursamayan (hatta fırsata çeviren) birinden bahsediyoruz.

2020 amerika açık'tan diskalifiye olma sebebi tamamen kurallar gereği ve aslında son derece normal bir durum. davranışlarımız belli yaptırımlar doğurabiliyor. tabii kuralların uygulanması bu topraklarda şaşılacak şey, anlayabiliyorum sizi ama elin oğlu böyle yaşıyor işte. eğer kurallara aykırı bir durum varsa gereğini yerine getiriyor.

alın 2009'dan bir örnek. üstelik hakeme fiziksel müdahale yok. serena williams 2009'da hakemle polemiğe giriyor (bu topu sana yediririm akıllı ol gibisinden) ve bunun üzerine diskalifiye ediliyor. fedal lobisi yine iş başındaymış belli ki. hayın dıj güjlerr shshsdh.
  • bu hareket icin kime olsa aynı kural uygulanırdı diyenler daha geçen hafta cincinnati masters'ta bedene'nin bu hareketine diskalifiye gelmemesine ne diyecek?

bedene'nin kameramanı vurdugu an

bu olayda puan cezası bile verilmedi, kucuk bir uyarıyla gecistirildi. djokovic'in top toplayıcıya attıgı top mu diskalifiye gerektirir? ha tabi ki topun siddeti sıkıntılı ve kesinlikle ceza almalıydı. oyun cezası olur hatta set cezası bile olabilir. fakat bedene'nin olayına basit uyarı verip bu harekete diskalifiye vermek çok açık bir çifte standarttır.
  • ağır ama doğru bir karar sonucu us open 2020'ye veda etti az önce.öncelikle ben bilerek yaptığını düşünmüyorum.ama sonuçta kural net ve karar doğru.tabi burada hakemle de alakalı bir konu bence bu diskalifiye kararı.hakem rol yaptı demiyorum tabi ki ama bu kadar ağır tepki vermese belki de maç şuan devam ediyor olurdu.bu durum djokovic in şanssızlığı diyebilirsek de elenmesi doğru karar.son yıllarda benzer şekilde diskalifiye olmuş başka oyuncular da var zaten.cok büyük fırsat tepti bu sonuçla.rahat rahat 18. grandslami alıp federer ile farkı ikiye indirecekti.belki atp tour icinde mental yönü en güçlü adam ama yine de bu mağlubiyet onu bile sarsabilir.bu mağlubiyeti atlatamayip rg ye iyi hazirlanamazsa olası bir nadal şampiyonluğu en çok gs kazanma yarısında kendisine çok pahalıya patlayabilir.diger yandan diğer oyuncular için büyük şans bu durum.buyuk üçlünün olmadığı bir ceyrek final herkes için büyük fırsat.bence favori geçen sene burada final oynayan medvedev ama artık turnuva her sonuca açık hale geldi.
  • yazıyorum yazıyorum siliyorum, iq'su çift haneli sayıların alt kısımlarında dolaşan tenis oyuncusu.

kimse de "istemeden yaptı" demesin, bu adamlar için tenis raketi vücutlarının bir parçası gibidir. %100 olmasa bile o topun nereye doğru ne hızla gideceğini bilir. kaldı ki attığı top her maçta defalarca gördüğümüz yedek topu ball boy'a gönderme şekliyle yakından uzaktan alakalı değil.

her spor futbol değil, bazı "centilmen" sporlarında hakem kararına tepki itiraz etmek bile ceza sebebi. en basitinden basketbolda hakem kararına itiraz edince hatta verilen karara kenardan ayarsız tepki gösterince bile teknik faulü yapıştırıyorlar.
  • bilerek vurmadı diyenler var. herhalde bilerek vurmadı kim diskalifiye olacağını bilerek hakemi vurur. o kural tenisçiler kontrollü olsunlar diye var. bence novak'ın yaptığı verilen diğer örneklerden daha hafif olsa da karar doğru. fakat federer ve nadal yapmazdı diyenler de saçmalamayın bir zahmet. bu tarz hareketleri yapmayan tenisçi yok. şimdiye kadar hakemi vurmamış olmaları aynı şeyi yapmadıkları anlamına gelmez.
  • doğrudan diskalifiye yerine uyarı cezası alması gereken tenisçi. büyük ihtimalle önümüzdeki saatlerde karar düzeltilir ve maç kaldığı yerden devam eder.
  • şunu anlamak lazım:

kasıtlı olup olmadığı net olmayan, sorumsuzluk sonucu oluşan bir kaza diye savunulabilecek bir olay yüzünden novak djokovic gibi bu grand slam'in açık ara favorisinin elenmesi insanda tuhaf bir duygu bırakıyor. djokovic'in grand slam sayısında artık her turnuvanın önem taşıdığı bir dönemde bu durum ayrıca talihsiz oldu.

ancak öte yandan bundan çok daha ufak şeyler için oyuncular diskalifiye edildi. kurallara göre diskalifiye kararı pek yoruma açık olmayacak şekilde doğru. "diskalifiye edilmesin" diyenler kuralların özel şartlar yüzünden esnetilmesini istiyorlar. bu gibi olaylar ülkemizde hep "x de şunu yapmış ona bir şey olmamıştı" diye savunulur ama tenisin sicili bizim ülkemizdeki spor dünyasına göre kurallar açısından çok daha temiz.

subjektif yorumuma gelince: birincisi, bunun bir komplo olduğunu düşünenler herhalde us open yönetiminin, turnuvanın bir numaralı yıldızını daha ilk haftadan diskalifiye ederek mali olarak ne kadar fazla kayıp yaşayacaklarını değil de, "ya djokovic nadal ve federer'i grand slam sayısında geçerse" diye düşünerek karar verdiklerini iddia etmiyorlardır.

ikincisi de, djokovic her zaman kuralları esnetme ve sportmenlik konusunda "sınırda" gezen bir isimdi. topa kasıtlı hakemi hedefleyerek vurduğunu sanmıyorum ama kimseyi vurmasa bile yaptığı hareket muhtemelen bir ceza puanına sebep olacaktı. bundan bir ay önce "puan kaybedince sinirlenip topa rastgele vuran bir yıldız isim hakemi yaralayacak. bu isim nadal mı federer mi djokovic mi olur sizce?" diye sorsam, tenis takip eden büyük çoğunluk buna djokovic derdi muhtemelen.
hesabın var mı? giriş yap