• son derece planlı bir şekilde yürütülüyor. işte yılda şu kadar gün tatil yapıyorlar diye başlayıp nefret kusuluyor.

aslında burada olan, eğitim sisteminin aksaklıklarını öğretmenlerin üzerine yüklemek ve asıl sorumluları gizlemeye çalışmak. benzer şeyler sağlık sektöründe de var mesela. yani ilaç fiyatları yükseldikçe, tedavi olamayanlar arttıkça, sağlık masrafları çoğaldıkça doktor veya eczacılar hedef haline getiriliyor.

ama bu nefreti kusan veya öğretmenleri sorgulayan kalabalıklar mesela yılda 3-4 ay tatil yapan, 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra emekli olabilen, tüm sülalesi ile birlikte bedava sağlık hizmeti alan, son model makam araçları ile gezen, her kurumda özel indirimler sağlanan milletvekillerinden rahatsız olmaz veya bunu dile getirmez.

şimdi gelin öğretmenlerin durumuna bakalım;
    rakamları yaklaşık yazacağım...
    şu anda türkiye'de yaklaşık 18 milyon öğrenci var (okul öncesi + ilk+orta+lise). bunun 1.5 milyonu özel okullara, 1.5 milyonu da açık okullara gidiyor.

toplam öğretmen sayısı 1 milyonun biraz üzerinde. bunun 880 bini meb'e bağlı. 150 bini ise özel okullarada çalışıyor.

meb'deki öğretmenleri yaklaşık 100 bini ücretli öğretmen. yani ders saati başına 15-16 tl para alan, tüm ay hiç boşluk vermeden derslere girse bile 2400 tl'den fazla kazanamayan, ama sigortası 15-20 gün üzerinden yatan, hani şu herkesin ağzından düşürmediği meşhur tatillerde maaş alamayan öğretmenler. ne yazık ki özel okullarda da birkaç istisna dışında öğretmenlerin durumu aynı... yani kaba bir tabirle 1 milyon öğretmenin yaklaşık 250 bini emeği sömürülen, tabiri caizse resmen köle gibi çalıştırılan, hiçbir hakkı ve garantisi olmayan öğretmenlerden oluşuyor. ve geleceğimiz olan çocukları bu öğretmenlerin süper bir şekilde eğitmesini bekliyoruz.

bir diğer veri... hala 100 bin civarında öğretmen açığı oluğu ifade ediliyor. bu ne demek? bu 100 bin öğretmenin işlerini de geride kalan bu diğer öğretmenler yapıyor.

sizce sarayda yaşayan tek bir kişi harcanan para ile yılda kaç öğretmenin maaşı ödenebilir? açın bakın sarayın bütçesine... öğretmenlerin ortalama 3000 tl maaş aldığını düşünürsek yılda yaklaşık 30.000 öğretmenin maaşının sadece 1 kişi için harcandığını görebilirsiniz. ayrıca bu fiyata uçak filosunun masrafları da dahil değil. onu da belirteyim.

öğretmen kadrosunu alınca da iş bitmiyor ki. liyakat esaslarına bakılmadan atanan müdürlerle uğraşıyorlar. okullara ödenek verilmediği için öğrencilerden para toplaması istenen pazarlamacı gibi çalıştırılıyorlar. her an bir velinin veya öğrencinin saldırısına uğrayıp canından veya malından olma riski ile karşı karşıyalar. kaderleri bir iki kişinin dudağının arasında... fetöcü damgası yeyip onlarca yıllık birikim ve haklarını kaybetmeleri o kadar kolay ki!

keşke öğretmenler haklarını alsa, keşke daha çok kazansa... keşke yaz tatillerinde başka başka ülkelere gitse, başka başka kültürleri tanısa... keşke istediği kitabı alıp, istediği tiyatro oyununa gidebilse... keşke değişik değişik hobileri olsa, spor yapabilse... yani kısaca keşke tüm bu gördüklerini benim, bizim çocuklarımıza da aktarabilse... daha iyi olmaz mı?

ama bu paraları veya imkanları lüks makam arabalarına harcamayı tercih edenler hiç bu çelişkilerin farkına varılmasını ister mi?

sorum şu;
    bilgili, görgülü, ekonomik kaygısı olmayan öğretmenler mi bizim çocuklarımız için daha iyi , yoksa lüks makam araçlarında çakarları parlatarak emniyet şeridinden giderken bile hakkımızı yiyenler mi?

bir başka konu... ülkenin geldiği şu noktada başkalarının mutsuzluğu ile mutlu olmak pek bir popüler oldu. yani öğretmen tatil yapmasın, köle gibi çalışsın... eee senin hayatın olumlu bir şekilde değişecek mi? çocukların daha iyimi anlayacak derslerini... çok istiyorsan sen de öğretmen ol... sen de tatil yap. tutan mı var?

ama yoo... öğretmene bok at, doktora bok at, askere bok at...milyarlık vergi borçaları silinen para babalarına bir şey söyleme. az biraz ahlak!
  • planlı bir şekilde yürütülmektedir.

bakan da sağ olsun çıkıp hiçbir şey söylemiyor.

bu nefretin bazı sebepleri vardır.

peki bir insan neden öğretmenlere nefret duyar?

a)kişisel yetersizlikleri örtmek için
    b)öğretmenden daha az kazanmaktan dolayı kıskançlık duyduğu için
    c)eğitimsiz ve cahil olduğu için
    d)eğitim hayatında birkaç kötü öğretmene rastladığı için
    e) öğretmenlerin zorunlu 2 ay tatili olduğu için
    f) çocuğunun eğitimiyle ilgilenmeyip her şeyi öğretmenden beklediği için

sizin sebebiniz hangisi?
  • benim ablam da bir öğretmen. neden böyle yapıyorsunuz demeyeceğim. galiba tatil sürelerinin uzun olması nedeniyle insanlar biraz özeniyor bu duruma. yoksa öyle uçuk maaşlar almıyorlar. zaten ülkede bulunduğu pozisyonun getirdiği maaşla zengin olamazsın. öğretmenlere kızıncaya kadar milletvekillerine bakın. bir meclis toplantısına dahi gitmeyi üşenen seçim zamanı canım cicim olan insanlar ertesi gün yüzünüze bile bakmıyor
  • biraz hakaret edicem ama, hak ettim be sözlük.

öğretmenlik, türkiye'de 3 ay tatil yapılan, bedavaya yatıp maaş alınan tek iş değildir, hatırlatayım.

bakın şimdi bana, benim çok sağlam bir yakınım bir hastanenin santralinde çalışıyor, emeklisi gelmiş biri ve santral işi çok ağır bir iş değil. sabah 8 akşam 4 çalışıyor ve emeklisi yaklaşmış olduğu için zibilyon kadar senelik izin hakkı var. bu izinleri yılın istediği zamanı kullanabildiği gibi hepsini toplu olarak da kullanabiliyor, yani 1 haftasını şu gün, bir haftasını işveren ne zaman isterse değil de. çoğu zaman kendisi değil işe giriş kartı çalışıyor, çalıştığı zamanda da dairelerindeki çekyatta uyuyabiliyor. burası bir devlet hastanesi ve bütün bunlar devlet denetiminde gerçekleştiriyor. 6k üzeri bir maaş alıyor ve emeklisi geçmiş olmasına rağmen devlet kendisini emekli etmiyor çünkü istediği sürece çalışabilir. bu adam gibi de birsürü var.

ben işkur'da işi listeye bakıp artı koymak olan kadın gördüm sözlük.

3 ay tatil yapıyoruz diye bozulacağına insanlar lütfen devlette ense yapa yapa maaş alan başkalarıyla ilgilenilsin. biz kalan 9 ayı it gibi çalışarak geçiriyoruz çünkü. 10 ay çalışıp o 10 ayı da yatarak geçirenlere gidin bağırın hayvan gibi.

ayrıca da, üstteki arkadaşım, bana dokunan hak ettiğim parayı, hak ettiğim hakları ve hak ettiğim saygınlığı almamaktır. yatıp yatıp maaş almak da hiç zoruma gitmiyor annıyon mu?

hangi öğretmen s.kti sizi ya? bu ne nefret? çoluğunuza çocuğunuza faydası olacak diye elimizden geleni yapıyoruz işte.

ayrıca, eğitim/hizmet içi eğitim/teknoloji eğitimi/psikolojik eğitimler bunların hepsine okeyim.

devlet bizi geliştirmek istedi de biz mi hayır dedik?

ama yeter, o kadar mesnetsizce sallıyor, hadsizce saçmalıyorsunuz ki, ben de şu noktaya geldim.

siz biz öğretmenlerin bokuna kurban olun.

asla savunmayacağım şeyleri savundurtacak kadar faşist ettiniz beni ya.
  • nefretin temeli, ekonomik anlamda öğretmenlerin refahtan boğuldukları sanrısına dayanıyor.
    refahtan kaptıkları rantla 3 ay tatil yapıyor dünyayı dolaşıyor, armudun iyisini yiyiyorlar.

varsayalım bunlar doğru olsun.
    peki bunun kime zararı var?

insan onuruna yaraşır yaşam koşulları üretmek devletin temel ödevidir.
    bunu yerine getirmediğinden ortaya çıkan eşitşiz durumu öğretmeni suçlamakla çarpıtmak saçmalıktır.
    ucuz fakir fantezisi niyetine bu grubu kirletmemek gerek.

geleceği üreten bu arkadaşlardır ve aç kaldıklarında odaklanacakları tek şey geçim derdi olacağı için bırakın daha fazla kazansınlar.
    aç insan düşünemez tok insan düşünür ve üretir.
  • ülkede karşılıklı birbirini seven kitle mi kaldı amk?
  • içinde bulunduğumuz dönemin yansımasıdır. eğitim ve kültürün değersizleştirilmesi projesi(evet planlı olduğunu düşünüyorum. bknz: https://www.mynet.com/…imiz-dusuyor-2299105-myvideo) kapsamında eğitim fakültelerinin kalitesi düşürülüyor, öğretmenler itibarsızlaştırılıyor, çocuklara gençlere okumanın bir faydası olmadığı, youtuber vs gibi boş tayfanın çok daha iyi yaşadığı aşılanıyor. pastane açar gibi boş üniversiteler açılıp mezunları bomboş bırakılarak bu düşünce destekleniyor. başarılı oldu da epeyce bu proje. https://indigodergisi.com/…sam-aylik-3-bin-tl-maas/
    geçmiş olsun yani.
    ha öğretmenler sütten çıkmış ak kaşık değil. kendilerini geliştirmeli ve bu durumla mücadele etmeliler tabi ama onların da bunu yapmaması aynı plan dahilinde sağlanıyor. atama bekleyen binler varken kaliteliler yerine arkası olanlar seçiliyor. hasbelkader atanmış iyiler de saçma uygulamalarla bezdirilip küstürülüyor.
  • mühendisleri görmek istiyorsanız çevre ve şehircilik bakanlığına gidin, ek ücret almadan iş yapan en fazla 2 memur vardır. gün boyu klima altında oturur, devletin verdiği yakıt ile boş boş gezerler.

maliye bakanlığı çalışanları zaten masallah. diyecek hiç birşey yok. 100 kişi aynı odada oturur, kimse belgeyi nereye teslim edileceğini bilmez. en üst derece benim için burasi.

kamuda sağlık çalışanlarına cesareti olan birşey desin.

kolluk kuvvetleri için allah sizi kötüsüne denk getirmesin.

bütün kamu çalışanları için birşey denilir, 2015 öncesi çoğu feto sayesinde kritik yerlere atandı, mülâkat geçti. şurada çok basarili 3-5 kişi hariç kamuda çalışanların çoğu torpilli girmiş iken işe bu yapilan utanmazlıktır.

he illa öğretmenlere tepki vermek isteyen varsa çocuklarınıza evde eğitim verin, göndermeyin okullara bu şekilde devlet bu meslek grubunu yavaş yavaş hayatımızdan çıkarır. evde canavarlar ile o kadar zaman geçirecek makat varsa?

her meslek grubunun iyisi kötüsü var, genelleme yapmak yanlış.
  • bu aralar gündemde sizler olduğunuz için öyle hissediyorsunuz. gözünüzü kapatıp herhangi bir başlığa tıkladığınızda göreceksiniz ki aslında herkes, herkese karşı nefret içinde. misal ben, çoğu ekşi yazarından nefret ediyorum.
  • üst edit : yazdıklarımda ne kadar haklı olduğumu bir altımdaki öğretmen olduğunu tahmin ettiğim 50promil nickli yazar kanıtlamış sağolsun.. işte bu ahlak seviyesinde, bu iletişim seviyesindeki adamlar öğretmenliğin ve öğretmenlerin asıl sorunu..
    caps'imizi de şuraya alalım da uzarsa kanıtımız olsun

nefret politikası demek yanlış olur..

ancak herkesten çok topun ucunda oldukları, eleştiriye uğrama olasılıkları olduğu ortada..

peki neden ?
    çünkü herkesin evladı var ve hiç kusura bakmayın ama kalite seviyesi yerlerde sürünen öğretmenler eğitiyor bu çocukları..
    arada kendini geliştirmiş rol model olan öğretmenler yok mu ? tabii ki var.. ama totalde %1 ancak..

ilk entry'de yazıldığı gibi öyle müdürle uğraşmak, hedefler vs hikaye, geçiniz.. herkesin iş hayatında binlerce zorluk, binlerce hedef, binlerce yük var.. sadece öğretmenler mi çekiyor bu kahrı sanıyorsunuz ? bu nedenle bu tip bahanelere sığınmak hakikaten acayip kabak tadı veriyor..

meslekte kalite isteniyorsa öncelikle o meslekte çalışan bireyler kaliteli olacak.. taban puanlı üniversiteden mezun ol, eğitim hayatın boyunca iki kitap okuma, dersleri sınır notlarla geç, tek sosyal aktiviten kahvede ihaleli batak olsun sonra vay efendim müdür şöyle vay efendim özel okul böyle..

özetle benim çocuğumla hele ki ilk öğretime gidecek çocuğumla gün içerisinde benden çok zaman geçirecek, hayatın bilimin eğitimin temellerini verecek kişinin en az benim kadar kültür ve birikim sahibi olmasını isterim..

yukarıda da yazdığım gibi maalesef şu an öğretmen kitlesi bunu karşılamıyor..

sonuç olarak öğretmenlerin tatiliyle maaşıyla kimsenin alıp veremediği yok.. öyle anlaşılıyorsa da olan bu tepkiler yukarıda saydığım nedenlerle oluşan tepkiler..
hesabın var mı? giriş yap