şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: eukleides)
  • h.h=p.k bağıntısına ismini veren şahıs
  • 90 derecelik bir açıdan indirdiğimiz dikmeden sonra refleks olarak akla gelen bağıntıyı insanlığa kazandıran herif.
  • öklid uzaklığı iki nokta arasındaki doğrusal uzaklıktır.

n boyutlu öklid uzayında p=(p_1,p_2,\dots,p_n)\, ve q=(q_1,q_2,\dots,q_n)\, noktaları arasındaki öklid uzaklığı şu şekilde tanımlanır:

\sqrt{(p_1-q_1)^2 + (p_2-q_2)^2 + \cdots + (p_n-q_n)^2} = \sqrt{\sum_{i=1}^n (p_i-q_i)^2}.

ben bişey anlamadım ama anlayanlar için güzel bir bilgi sanıyorum.
  • milattan önce 4. yüzyıl ortalarında doğmuş, büyük matematikçidir. elementler adlı serisi gelmiş geçmiş en etkili kitaplardan biri olarak görülmüştür. beni en çok etkileyen çalışması ise asal sayıların sonsuzluğu üzerine verdiği ispatıdır. bu ünlü ispatı her yerde bulabilecek olsanız da bir de ben yazayım buraya. aksini varsayalım(bkz: reductio ad absardum)(bkz: çelişkiyle ispat)(bkz: proof by contradiction), yani sonlu sayıda asal olsun. öyleyse bu asalları listeleyebiliriz; çünkü her sayılabilir küme listelenebilir ve sonlu kümeler sayılabilir. bu liste şu şekilde olsun: p_1, p_2, p_3, p_4,..., p_n. şimdi bu n asalın çarpımına a diyelim ve a+1 sayısını düşünelim. bir doğal sayı için iki durum vardır: asal ya da değil. eğer a+1 asal ise diğer tüm bilinen asallardan büyük olduğundan bir çelişkiye ulaşmış oluyoruz. bu da varsayımımız olan asalların sonluğunun yanlış olduğunu gösterir. ikinci durumda ise- a+1 asal değil- a+1'i bölen bir asal sayı vardır; çünkü a+1 asal değildir. bu sayıya l diyelim. açık bir şekilde l listedeki asallardan birisi olamaz; çünkü l hem a hem de a+1'i bölüyorsa o zaman l 1'i de bölmelidir ama bu da 1>=l olduğunu gösterir ki bu yanlıştır; çünkü en küçük asal sayı 2'dir. dolayısıyla yine bir çelişkiye ulaştık ki bu yine varsayımımızın yanlış olduğunu gösterir. yani asallar sonlu değildir.
    qed