şükela:  tümü | bugün
 • olağan dönem kanun hükmünde kararnamelerinden farklı olarak tbmm tarafından verilen bir yetki kanununa ihtiyaç olmaksızın doğrudan anayasadan kaynaklanan yetkiyle cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan bakanlar kurulu tarafından çıkartılabilir. tıpkı cumhurbaşkanlığı kararnamesi gibi, 1982 anayasasında yürütmenin görev olmanın yanında yetki olarak tanımlanmasının müsebbiplerindendir.
 • ilk kez kendisine 1982 anayasası'nda yer bulmuştur.
 • dün çıkan bir yenisi ile hakim-savcı sınavında en az 70 puan alma zorunluluğunun kaldırıldığı, suistimal edilen yasal düzenleme.
  bu şu demek; apartman binasından bozma bir hukuk fakültesinden mezun gerizekalılar sürüsü yarın öbür gün kürsüye çıkıp, seninle ilgili bir hukuki meselede karar verebilecek.
  eğer senin ya da çoluk çocuğunun davasına, soruşturmasına bir gerizekalı değil de adam gibi bir fakülteden mezun nitelikli, muhakeme yeteneği, haklıyı haksızdan ayırma ehliyeti yüksek bir hakim/savcı baksın istiyorsan bu senin için kötü haber. yok fark etmez torpilli bir yandaş, yalaka, kifayetsiz biri de olsa yeter ki uzunun adamı olsun diyorsan defol git o zaman.
  (bkz: şimdi iyi niyetlerimi bir bir yargılayıp asıyorum. bu son olsun)
 • anayasa olağanüstü halin gerekli kıldığı konular(m.121) ile sınırlamış olmasına rağmen bu sınırı aştığında, olağanüstü halin gerekli kılmadığı bambaşka konularda düzenleme yaptığında, hakkında anayasaya aykırılığı iddiasıyla anayasa mahkemesine dava açılamıyor (m.148) olması, darbeci zekanın başucu eseridir. bireye ait bütün hakları sınırlamak, denetlemek konusunda acayip kafası çalışan, nefes aldırmayan anayasa; yetkiyi, kamu gücünü ve kaynaklarını kullananları denetlemek, sınırlamak gibi konularda kulağının üstüne yatıyor.

  başka ülkelerde var mı bu olağanüstü hal khk'sı, varsa sınırları nelerdir? bu konulara karşılaştırmalı bir çalışma ne faydalıdır, ne mübarek çalışmadır o.
 • akp’nin olağanüstü khk’ları daha ziyade padişah fermanlarına benzemektedir. bu uygulama, aynı zamanda, tümüyle uygulamaya geçtiğinde yeni anayasal düzenin nasıl bir şey olacağı hakkında da bize çok sağlam bir ipucu vermektedir.

  (bkz: #67886066)