şükela:  tümü | bugün
 • olağan dönem kanun hükmünde kararnamelerinden farklı olarak tbmm tarafından verilen bir yetki kanununa ihtiyaç olmaksızın doğrudan anayasadan kaynaklanan yetkiyle cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan bakanlar kurulu tarafından çıkartılabilir. tıpkı cumhurbaşkanlığı kararnamesi gibi, 1982 anayasasında yürütmenin görev olmanın yanında yetki olarak tanımlanmasının müsebbiplerindendir.
 • 2935 sayılı ohal kanununun 4. maddesine göre olağanüstü hal süresince, cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan bakanlar kurulunun, olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda anayasanın 91. maddesindeki kısıtlamalara ve usule bağlı olmaksızın çıkarabildiği kanun hükmünde kararnamelerdir.
  bu kararnameler resmi gazete'de yayımlanır ve aynı gün türkiye büyük millet meclisinin onayına sunulur.
 • ilk kez kendisine 1982 anayasası'nda yer bulmuştur.
 • dün çıkan bir yenisi ile hakim-savcı sınavında en az 70 puan alma zorunluluğunun kaldırıldığı, suistimal edilen yasal düzenleme.
  bu şu demek; apartman binasından bozma bir hukuk fakültesinden mezun gerizekalılar sürüsü yarın öbür gün kürsüye çıkıp, seninle ilgili bir hukuki meselede karar verebilecek.
  eğer senin ya da çoluk çocuğunun davasına, soruşturmasına bir gerizekalı değil de adam gibi bir fakülteden mezun nitelikli, muhakeme yeteneği, haklıyı haksızdan ayırma ehliyeti yüksek bir hakim/savcı baksın istiyorsan bu senin için kötü haber. yok fark etmez torpilli bir yandaş, yalaka, kifayetsiz biri de olsa yeter ki uzunun adamı olsun diyorsan defol git o zaman.
  (bkz: şimdi iyi niyetlerimi bir bir yargılayıp asıyorum. bu son olsun)
 • akp’nin olağanüstü khk’ları daha ziyade padişah fermanlarına benzemektedir. bu uygulama, aynı zamanda, tümüyle uygulamaya geçtiğinde yeni anayasal düzenin nasıl bir şey olacağı hakkında da bize çok sağlam bir ipucu vermektedir.

  (bkz: #67886066)
 • kenan evren denilen vatan haininin devlet imkanlarıyla, tıpkı bugünkü takipçileri gibi, şehir şehir gezip kendi gibi düşünmeyenleri terörist, anarşist ilan ettiği, "biz öyle bir anayasa yapıyoruz ki..." diye koyun sürülerine kendini alkışlattığı o karanlık cağın ürünü. bir kere olağanüstü hal ilan ettin mi ülkenin anasını sikebiliyorsun, sisteme bak, denetim yok, kontrol yok, denge mekanizması yok, hak arama hürriyeti yok... ne güzel de anayasa. kenan evren senin yatacak yerin yok! vatan haini demiş miydim?
 • roma'da sınıf çatışmaları nedeniyle krallık dönemi sona ermiş cumhuriyet dönemine geçilmişti. ancak roma gibi yayılmacı bir devlete cumhuriyet rejimi dar geliyordu. ülke içinde karışıklıklar yaşandı. bu soruna, diktatörlük adı verilen bir çözüm yolu önerildi. buna göre devleti yöneten consullerden biri, diğerini diktatör ilan edecek bu diktatör 6 ay süreyle dilediği gibi ülkeyi yönetebilecekti. günümüzde ohal ilanının 6 ay ile sınırlı olmasının temel sebebi de aslında budur.

  o dönem roma'da birini yargılamadan infaz etmek gibi bir imkan yoktu. ancak diktatörlük ile böyle bir yetkiye sahip olunabiliyordu.

  aradan yüz yıllar geçmesine rağmen değişen hiçbir şey yok. o zamanın diktatörlüğü şimdi ohal khk'si ile karşımızda.

  son bir bilgi vermek gerekir ki bu diktatörlük yetkisini sonuna kadar kullanan, bu uğurda siyasi rakibini de öldüren diktatörlerden biri olan cicero'nun iktidar hırsı sonunu getirmiş, idam edilerek öldürülmüştür.