şükela:  tümü | bugün
 • olağan dönem kanun hükmünde kararnamelerinden farklı olarak tbmm tarafından verilen bir yetki kanununa ihtiyaç olmaksızın doğrudan anayasadan kaynaklanan yetkiyle cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan bakanlar kurulu tarafından çıkartılabilir. tıpkı cumhurbaşkanlığı kararnamesi gibi, 1982 anayasasında yürütmenin görev olmanın yanında yetki olarak tanımlanmasının müsebbiplerindendir.
 • normal khk'lar gibi konu bakimindan sinirlandirilamazlar. yani bu ohal khk'lari ile temel hak ve ozgurlukler sinirlandirilabilir veya durdurulabilir lakin ben bu yetkinin, bugun ilan edilen ohal kapsaminda kullanilacagini, bir sorun yaratacagini dusunmuyorum zira amac kamu yarari ise demokratik isleyise en az olcude etki edecek duzenlemeler yapilacaktir. esasen amac kamu sektoru icerisine sizmis olan teror orgutun temizlenmesini ivedilikle gerceklestirmek oldugundan kitlesel olarak temel hak ve ozgurlukleri kisitlayici onlemlerden elden geldigi kadar kacinilacaktir. tabii yargisal denetiminin olmamasi da bu khk ile duzenlenecek konularda demokratik anlamda cok hassas olunmasini gerektirecektir, buyuk yetkileri cok incelikle kullanmak icap eder. nihayetinde kimse elindeki silahla kendi ayagina sikmak istemez.

  hicbir sey bilmeden felaket tellalligi yapanlara itibar etmeyiniz, varsa sorunuz yesillendiriniz.
 • ilk kez kendisine 1982 anayasası'nda yer bulmuştur.
 • dün çıkan bir yenisi ile hakim-savcı sınavında en az 70 puan alma zorunluluğunun kaldırıldığı, suistimal edilen yasal düzenleme.
  bu şu demek; apartman binasından bozma bir hukuk fakültesinden mezun gerizekalılar sürüsü yarın öbür gün kürsüye çıkıp, seninle ilgili bir hukuki meselede karar verebilecek.
  eğer senin ya da çoluk çocuğunun davasına, soruşturmasına bir gerizekalı değil de adam gibi bir fakülteden mezun nitelikli, muhakeme yeteneği, haklıyı haksızdan ayırma ehliyeti yüksek bir hakim/savcı baksın istiyorsan bu senin için kötü haber. yok fark etmez torpilli bir yandaş, yalaka, kifayetsiz biri de olsa yeter ki uzunun adamı olsun diyorsan defol git o zaman.
  (bkz: şimdi iyi niyetlerimi bir bir yargılayıp asıyorum. bu son olsun)