• yok diş ağrısıymış yok doğurmakmış hepsi hikaye. ben bunun kadar adamın anasını ağlatan başka acı görmedim arkadaş. insanı hep tereddüt ederek yaşamaya itmeside cabası. mazallah bi kavgaya karışmam daha ilk yumruk denemem le birlikte son bulur ve dayağı yerim. bunun korkusundan cebimde kızlar gibi biber gazıyla dolaşıyorum
  • omuzum kavga esnasında çıktığı için acısını hissetmedim, hastaneye giderken de bir acı yoktu.. çıkan omuzu yerine takarlarken de acı hissetmedim ama eve gelip sırtımı yatağa dayadığımda müthiş bir sızlama başladı. 20 dk sonra 24 saat olmuş olacak ve toplamda 36-37 saattir uykusuzum.

bu durumda şunu söyleyebilirim: arsenal maçında omuzu çıkan bülent korkmaz'a, oyuna devam ettiği için bir ödül verilmeli. evet evet hala çok geç değil, daha dün gibi...
  • anladigim kadariyla cikigin cesidine gore agri yapan/yapmayan rahatsizlik. aci esigim yuksek oldugu halde hayatimdaki en siddetli agriyi yasatti bana omuz cikigi. daha ambulansta beni bayiltmalari icin yalvarmaya basladim, acilde doktorlara agladim siz bayiltmazsaniz kendi imkanlarimla zaten bayilacagim diye. iki sakinlestiriciyle anca zaptedip yerine takabilmisler. uyandigimda mumyalaniyordum. neredeyse 2 ay gectigi halde kolumu rahat kullanamiyorum ve agriyor.

bu arada, paça çorbasıni agri kesici niyetine iciyorum. anlasilan kemiklere oldugu kadar kaslara da faydali.
  • sağ omzum çıkalı 1 sene 3 ay oldu. bir insanın bir uzvunun kısıtlanması. omuz dislokasyonu.
    ilk 15 ay önce yaşadım. o zamana kadar ne kırık ne çıkık. kafam güzel, çalıştığım yere götürtmüşüm, bir güzel oturtmuşlar. ama omzum baya şiş. askıda. hematom biraz inince bir mr. bir acil bir ortopedi uzmanı. omzumun başına gelebilecek en kötü şeylerden biri. kırıklı çıkık. bana 4 ay kolunu omuz hizası yukarısına kaldırma dediler. 1-1.5 ay askıda gezdim korkudan. 9 ay omuz hizası yukarısına kaldırmadım. bir de okursunuz, duyarsınız, tabi ben de o zaman araştırma gırla, vites arttırırken omuz çıkmaları neler neler. korktum baya. bir iki ay askı kaldı. 9 ay omuz hizası yukarısına çıkartmadım kolumu. 9. ay cam silerken istemeyerek, yanlışlıkla yaptım. iki gün omzum ağrıdı ama bir şey olmadı. bana ilk mr'dan sonra bir iki ay sonra gel dediler, korkudan gidemedim. bir senedir ağır şeylerde kullanmıyorum, 9. ay ki olaydan sonra pek omuz hizasını geçmedi kolum ama artık uyurken geçirtiyorum ağrı sızı olmadan. lifler, kaslar kaynasın yeniden oluşsun diye bekledim. ikinci mr'ım güzel çıksın istiyorum. çünkü ilk çıkıktan sonra ikinci çıkık vakası ya da daha fazla çıkık vakası %90 civarı. hiç kavga etmedim. ağır işler de bilerek bulunmadım, az bulundum. güç kaybı varmış gibi hissediyorum. kullanmadığımdan ötürü olabilir. yakın zaman da bir mr çektiririm muhtemelen. o zaman editleyeceğim
  • (bkz: #79925185)

2018 yazında ameliyat oldum ve bu yaza kadar normal şekilde devam ettim, 3 ay önce yeniden omzum çıktı maalesef. dün ise yatarken suyu almak için sağ tarafa doğru bir hareket yaptığımda tekrardan çıktı. buna alışacağız mecbur. yalnız artık çıktığında daha kolay yerine giriyor, ayağa kalkıp biraz beklemem yetiyor, sanırım kendi ağırlığıyla yerine oturuyor. çıktığında verdiği ağrı ve her zaman çıkabileceği ihtimaliyle normal işleri bile diken üstünde yapmak can sıkıcı tarafları.
  • bundan tam 3 hafta önce yaşadığım olay. filtreleri önceden vereceğim ki bilgisi olmayanlar ama benzer durumda olanlar için bir yol gösterici olsun.

16 yıldır basketbol oynuyorum, bu spor içerisinde geçen çoğu pozisyona da aşinayım tahmin edilebileceği üzere. ayrıca 4 senedir düzenli olarak fitness da yapıyorum. ama yediğim içtiğime aşırı dikkat ettiğim söylenemez.

istanbul büyük erkekler basketbol ligi maçında kadıköy caferağa'da talihsiz bir pozisyon sonrası bunu yaşadım. öyle büyük bir darbe, yere düşme gibi bir durum olmadı. sadece omuz başındaki kasa bir darbe aldım, o esnada da sağ arkamda kalan topa uzanıyordum. tahminen o kas darbe sebebiyle omuzu tutma fonksiyonunu yerine getiremedi. güzelim omzum yerinden çıkıverdi.

sahadaki ilk yardım görevlileri sağolsun, hemen müdahale ettiler, beni soyunma odasında sedyeye götürdüler. hele ki biri var ki, ben tam 1.5 saat ambulans beklerken omzumu yanımda tuttu sağolsun. senin ellerine kollarına sağlık güzel abim.

o esnalarda ağrı o kadar fazlaydı ki -nispeten ağrı eşiğim de yüksektir- ben bağırarak salonu inletiyordum. nihayet ambulans geldi, beni hastaneye götürdüler. doktor kırık veya çatlak olup olmadığını görmek için röntgen istedi, çekti baktı, kırık veya çatlak yokmuş. hemen o tezgahta takıyoruz arkadaşlar deyip iki cengaver çağırdı. ben o esnada takın artık çok acıyor diye bağırırken, tak dedi taktı kolu. inanın çıkık haliyle daha fazla acı çekmişimdir.

gelelim önemli kısma, omuz yerine takıldıktan 3 gün sonraya kadar rapor aldım, işe gidemedim. 2 gün de haftasonuyla birleşti, oldu 5 gün. tabi hep askılıkla dolaşıyorum. bir yandan fizik tedavi başladı, sanarsın yeni kol yapmışlar, sıfırdan hareket ettirmeye çalışıyorsun. öyle çaresiz anlar, yardım almadan mont giyememeler. hadi mont iyi, donunu bile zor giymeler.

şu an tam 3.5 hafta oldu, hareket kabiliyetimi iyice kazanmaya başladım. fizik tedavide beni zorlayan, kasların güçlenmesini sağlayan fizyoterapist abime selamlar olsun. onun da ellerinden öperim. basit hareketlerle epey açılmasını sağladı sağolsun.

böyle bir durumu yaşayan yoldaşlarım için en büyük tavsiyem, sakın egzersizlerinizi aksatmayın, vazgeçmeyin. ağrısı büyüktür haklısınız, ama olumlu yanlarını görün, sol elinizi ister istemez çok geliştireceksiniz. belki benim gibi yoğun olarak spor yapıyorsanız tam anlamıyla dibi göreceksiniz. kafa olarak bunu kaldırmak da zor ama yapılabilir. her şey mümkün unutmayın. iyi çalışırsanız dönüşünüz muhteşem olur.

zaman geçtikçe burayı güncelleyeceğim, yaptığım antremanlar-egzersizler olsun, omuzun durumu olsun. hepiniz sağlıklı kalın.
  • ciddiyeti hakkında bilgilendirme amaçlı yazmak istediğim başlıktır.

1 yıl içinde bu sakatlığı 3 defa yaşadıktan sonra 2010 yılında ameliyat oldum. 9 yıldır omzum hiç çıkmadı ama bu süre zarfında yeniden çıkmasına neden olabilecek şekilde hiç düşmedim ve ters hareket yapmadım. hatta basketbolu bıraktım. özellikle kollarınızı yukarı doğru atarak yaptığınız hareketlerde çok dikkat etmeniz gerekli. yüzmek bunlardan birisi. taş atmak başka bir örnek olarak gösterilebilir. mesela bowling oynarsanız veya biceps çalışırsanız, omzunuzu zorlamadığınızı fark edersiniz.

peki omzum eskisi gibi mi? kesinlikle hayır. ilk kez 2013 yılında atari salonundaki kum torbasına orta şiddette bir vuruş denediğimde omzumda ciddi bir ağrı hissetmiştim. ondan sonra kendi kendime "artık sağ kolumu zorlamamalıyım" dedim.

o ağrı birkaç gün içinde geçti. unutuldu derken 2015 yılında sabah yataktan kalkarken ters bir hareket yaptım ve omzumun kilitlendiğine şahit oldum. başta çıkık sandım ama omuz neredeyse yerindeydi. biraz sağa sola çevirdim, çat etti ve yerine oturdu. sonrasında sızlamaya başladı ve bu sızlamalar belirli aralıklarla tekrar etmeye başladı. örneğin, sporda omuz çalışırken ağırlığı biraz arttırsam, kendime en az 1 hafta sızlayan sağ omuz veriyordum. bu tip ufak sakatlıkları epey yaşadığım için, sanırım artık sağ omzumu kendimden bile daha iyi tanıyorum. açıkçası, fiziksel olarak sağ kolumu ilave bir uzuv gibi hissediyorum.

omzum ilk nasıl çıkmıştı? halı sahada maç yaparken çelme takılması sonucu kollarım açık yere düştüm. örneğin, cristiano ronaldo'nun bu sakatlığı yaşamamak için kendisini havadan yere bırakıp, düşerken şınav pozisyonu alarak antrenman yaptığı bir videoya denk gelmiştim.

bu sakatlıktan dolayı ameliyat olursanız, en az 20 seans süren ve epey acılı bir fizyoterapi alacağınızı söyleyebilirim. şahsen 30 seans almak durumunda kalmıştım.

kısacası, dikkat edin ve hafife almayın. aktif sporla uğraşıyorsanız, önlemlerinizi şimdiden alın.
  • anında mudahelenin cok onemli oldugu durum. cıkık kalan her an gerilen yapılar - baglar, kaslar..- daha fazla zarar goruyor.
  • 4 sene arayla 2. kez başıma gelmiştir.
    ilkinde doktorum '2 sene bu kolu bir daha çıkartmazsan hiç olmamış gibi devam edersin' demişti ama 4 sene sonra 2. çıkışı, sabah alarmı kapatmaya dönerken kolumun yastığın altında kalmasıyla oldu. sabah 6 da doktor bulmam ve omuzun yerine takılması yaklaşık 3 saat sürdü. maalesef bu sefer o kadar kolay kurtulamadım, but gibi çevrilerek çıkan kolumda hem tepe kırığı (bkz: hill sachs lezyonu) hem de kopuk bağlar vardı(bkz: bankart lezyonu) .
    artroskopi yöntemi ile ameliyatımı oldum, 3. haftam, korkunç bir ameliyat sonrası.
    herkes eklemlerine iyi baksın.
  • acil servis şartlarında kapalı redüksiyon 3 defa denenir, olursa olur, yok eğer olmazsa ameliyathanede anestezi altında omuz yerine konur.. ideal olanı omzu yerinden çıkarmamaktır.
hesabın var mı? giriş yap