• yaylada ki evimizde sabahlayacaktım o gece. tek başımaydım. gece üşümemek için dışarıdan aldığım odunları sobaya dizmiştim. yayla evlerini çoğunuz bilir. ahşapların arasından içeri süzülür rüzgarlar. gece üşümemek için sobayı iyice yakmıştım bende. son olarak da emektar radyomuzu ayarlayıp yatağıma girmiştim. tam uyumak üzereyken bu şarkı çıktı. sobanın çıtırtısıyla birlikte müthiş bir ikili olmuşlardı. o anı içime çekesim gelmişti resmen. şimdi üzerinden çok zaman geçti. her dinlediğimde o geceyi, her üşüdüğümde de bu şarkıyı hatırlarım hala.
  • tarkanı hala sevmemizi sağlayan şarkılardan bir tanesi.

edit:neden çoğul konuştum bilmiyorum.ama tarkan eski şarkılarıyla, beni sabah sabah vurdu öldürdü.
  • tarkanın her daim hatırlanan ve unutulmayan hoş bir parçası. bir yaz gecesini hatırlatabilir sevenlerine. aşkların en güzelini. umudun ta kendisini.
  • şu ana kadar tüm sözlerinin yazılmamış olduğuna inanmadığım ve suçu kendimde aradığım tarkan parçası.

çok güçlü bir tarkan balladıdır.

yar yemin isteme yemin etmem
    yeminler tutulmaz ki
    söz; o benimse sözün emin elde
    güvensiz tutulmaz ki

yağmura sor, çöle sor
    dağlara sor, bir tek bana sorma
    ona sor

yar gücenme
    gözün neden yerde
    bu ceza taşınmaz ki
    ellerim neden böyle buz keser anla
    suçlama, yakışmaz ki

yağmura sor çöle sor
    dağlara sor, bir tek bana sorma
    ona sor

canım de geçti de
    istersen bitsin de
    hak verme asla, hiç güvenme
    haksızsam affetme
    hakı verme asla, hiç affetme
    haksızsan hak alma dur

yağmura sor çöle sor
    dağlara sor bir tek bana sorma
    ona sor ona sor ona sor ona sor
  • tarkan'ın karma albümündeki en iyi şarkı.
  • tarkan ın eski ama vurucu şarkılarındandır. yıl 2002 mezuniyet dönemiydi. yaz başı çıkar ya allbümler bu albümde öyleydi haziranın sıcağında içimi yakmıştı. ayrılık vaktiydi. herkes ayrı bir yola gidecekti. nitekim oyle oldu. ne biz küçük kaldık, ne lisede ki o aşk yerinde. yaşlanıyoruz vesselam.
  • karma albümünü defalarca dinledim ben. bu şarkıyı da. ancak nasıl güzel bir şarkı olduğunu şimdi keşfediyorum.

tamamen psikolojik bir durum bu. bu şarkı dinlendiği andaki psikolojiyle keşfedilen bir şarkıdır.

"canım de geçti de istersen bitsin de"

off off elinize sağlık mete özgencil&tarkan.
  • tarkan'ın en iyi şarkısıdır demeye dilim varmıyor. olmaz.

ama bu şarkının farklı bir tınısı var. hani birine değil de; kendinle konuşur gibi ya da tanrı'yla konuşur gibi.. hani böyle suçluluk duygusundan ezilir ya insan.. kurtulmak için çabalar gibi.

"geçti de" diyor. geçti. hani geçsin, hani geçir, hani iyi gel. hani ben kanıyorum, ben batıyorum, ben ölüyorum ulan! gel de geçsin işte!! der gibi..
    gelmiyorsun, suçlusun, ben değilim. sensin ya da o. ya da bilmiyorum işte.

"canım de geçti de
    istersen bitsin de
    hak verme asla, hiç güvenme
    haksızsam affetme
    hak verme asla, hiç affetme
    haksızsan hak alma dur"

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=czhzd4fgxl0)

kendimi suçlamıyorum artık, istemedim ben. ben yapmadım. ben olmadım. ben oldurmadım. ben uydurmadım... bana değil işte, o'na sor.

"yar yemin isteme yemin etmem
    yeminler tutulmaz ki
    söz; o benimse sözün emin elde
    güvensiz tutulmaz ki"
  • karma'nın vazgeçilemeyen tek şarkısı. insanı rahatlatır, her şeyi karşıya yıkar...
  • karma albümü her daim güncel bir albümdür. türk pop müziği için bir çıtadır, seviyedir. çıkan her pop albüm tarkan'ın karma albümü ile ölçülür.

onun kadar iyi bir albüm.
    onun kadar iyi bir albüm değil. vb. gibi kıstaslara konudur.

o albümdeki her parça ayrı ayrı bir değerdir ve her dönem dinlenir. ama bu şarkıyı her dinlediğimde kara bulutlar gelir yağmur başlar ve sorulamayan, cevaplanamayan sorular gelir aklıma.

sorulamayan ve cevaplanamayan tüm sorulara selam olsun.
hesabın var mı? giriş yap