• --- 3x5 spoiler ---

emma ve hook'un öpüşmesi için pazartesi'yi bekleyemeyeceklere gelsin...

sneak peak-the kiss

--- 3x5 spoiler ---
  • --- spoiler ---

peter pani bildigimiz fareli koyun kavalcisi yapmis koyun adina hamelin diyerek pied piper of hameline selam cakmistir. peter pan'i soyle kotu boyle kotu diye yere yere bitiremediler ama pek bir kotulugunu de gormedik. kimi oldurdu bu gune kadar? sihiri yok etmeye calisan iki sebelegi. sihri geri getirmeye calismaktan baska bi numarasini gormedik.
    --- spoiler ---
  • üçüncü sezonda, farklı karakterdeki ve eğilimdeki kişilerin becerilerini tek bir amaç için birleştirmesiyle tam bir frp'ye dönüşmüştür. chaotic evil'dan lawful good'a kadar her cins var ekipte. fighter charming, ranger snow, wizard rumple, sorceress regina, thief hook ve noob cleric emma.
  • bir nevi erkan can'ın da oynadığı pamuk prenses 2 filminde, erkan can'ın anlattığı "masalların gerçek yüzü"nden esinlenilmiş gibi geliyor insana.
  • hook jones soyadını taşıyor o zaman davy jones ile bir aile ilişkisi var sanırım. son bölümünde korsanlığa geçişinde jones soyadı çok öne atıldı.
  • 3.sezonda rumpelstilskin'in performansında bir gariplik olduğu izlenimini uyandıran dizi. sadece bana mı öyle geldi bilmiyorum.
  • dünyanın en yakışıklı, karizmatik, zeki, piç, bıritiş eksınt captain hook'unu bünyesinde barındıran dizi. öyle hook mu olur lan biz hooku peruklu ince bıyıklı yaşlı bilirdik.
  • --- spoiler 5 ---

hook da iyi adamken kaderin feleğinden geçerek sevdiklerini kaybedip kötü yola düşen karakter çıktı. adam kralın donanmasında 2. kaptanmış, asıl kaptan olan kardeşi kralın hırsları yüzünden ölünce isyan edip korsan olmuş.

tüm kötülerin hamuruna bir iyilik koymayı beceriyorsunuz, ama peter'da işiniz zor senaristler. şimdiye kadar hep kötü tarafını gördük, bir de onun geçmişine inilse de görsek ne yapmışlar ona da.

açıkçası bir süredir - yeni nesil bilmez - buffy the vampire slayer'ın son sezonunda, tüm düşmanlarının arkasında sinsice belirip duygusal anlamda onları yıpratmaya çalışan first'e çok benzetiyorum peter'ı. bir de kaybolup belirmelere başladı tam oldu.

henry, sen de ne satıcı çıktın. birkaç gün beklettiler diye hemen de pan'in aklına girmesine izin verdin.

henry'nin sopayı kılıca çevirme sahnesi; robin williams'ın oynadığı hook filmindeki, yetişkin peter'ın boş kaşıkla karşısındakine şakadan yemek atarken yemeğin gerçeğe dönüşmesini anımsattı. neverland temalı filmlerde hep bir inanç fikri vardır zaten, doğası bu hikayenin; ama bu dizide zorlama oluyor sanki. o diğer kayıp çocuklar niye inanmıyorlar? neden illa henry gerekli?

david'in kurtulmasına, artık o bayık "ben öldüğümde..." sahneleri olmayacağı için sevindim. gerçi şimdi de arkada kalacak, eve dönemeyecek, dönerse ölecek. umarım son bölümden önce söylemez de o vedalaşma 2-3 bölüme yayılmaz.

peter bir ara hook'u öpecek sandım. daha önce de söylemiştim, oyuncu hep nefes nefese konuşuyor diye; burun buruna oldukları sahnede, "have a drink" repliğinden önce öyle bir iç geçirişi var ki, kadrajın altında neler oluyor diye düşünmedim değil.` :swh`

"ötekinin yanına asın" cümlesinin iki anlamı olabilir diye düşünüyorum. o diğer kutudaki ya ariel (sonraki bölümün ismi) ya da mürekkebe bulanmış rumple.

bir de: 3 kadın kayıp çocuk avında oldukları zaman, kimin avlanacağı daha bariz olamazdı sanırım.

yalnız 6. bölümün fragmanını izledim: -mini spoiler- ariel'i tanıyormuş bizimkiler büyülü ormandan. kötü kraliçe regina'lı bölümler izleyeceğiz, ariel'in düşmanı ursula da mevcut. en güzeli ise yeni ve yeniden rumple var. ` :swh`- mini spoiler-, güzel bir bölüm yolda.

--- spoiler 5 ---
  • --- spoiler s3x5 ---

hook. hook. hook. bitirdin beni adam. sen nasıl bir şeysin öyle ya? emma'yı öpmek için yaptığın kurları bana yapsan biat ederim lan sana, kölen olurum. hele o aksanlı aksanlı mate diyişi yok mu. öhöm. neyse şimdilik her şey iyi hoş olsa da ergen peter pan, hazır man of honor triplerinde takılan hook'umuzu yine dark side'a çekecek neal'ın ölmediğini söyleyerek. bu sefer ihanet etmeyeceğini düşünüyorum ama. aşkını kalbine gömecek gibi duruyor yakışıklı korsanımız.

bir de regina'nın kalbini söküp henry'e mesaj gönderdikleri çocuk, henry'nin nerede olduğunu da söyleyemez miydi? bunları da alıp kampa götürürdü, kurtarırlardı sabiyi. bu kısma pek anlam verebilmiş değilim. onun haricinde rumpel yoktu bu bölüm kendisi nerelerde acaba? neal'ın yanında asılı olan o olabilir mi diye geçirdim aklımdan ama o kadar kolay yakalanmaz diye düşünüyorum.

snow white'ın muhallebi çocuğu halleri de iyice boka sardı. ciddi ciddi regina'nın ona neden bu kadar sinir olduğunu hissetmeye başladım. hep bi doğrucu davut tripleri, aman hayat negzel kuşlar böcekler, banka kartı şifresini 1234 yapan insan naifliğinde cümleler.. david'in başına gelenlerden de haberi yok henüz. bakalım işler yoluna koyulunca david'i adadan canlı kurtarmayı başarabilecekler mi.

bir de hiç bahsedildi mi hatırlamıyorum, peter pan'in olayı ne? o nasıl gelmiş neverland'e onu merak ediyorum. lost boy olma hikayesine değinirler umarım. neyse bekleyip göreceğiz.

--- spoiler s3x5 ---
  • --- spoiler 3x6 ---

durgun bir bölümdü, ama en azından şu arkadan iş çevirmeler, kuytularda fısıldaşmalar falan bitti sırların açığa çıkmasıyla.

pan de gölgesini belle diye yutturuyormuş rumple'a, rumple da bunu yemiş. aferin ona.

regina'nın rumple'ı bulması iyi oldu. rumple melankoliye bağlamştı, kendi deyimiyle: "bir tekme gerekiyordu", şimdi evil queen ve dark one beraberken ne güzel devam eder dizi.

ariel sayesinde storybrooke'u da yeniden görebileceğiz. içim şişti neverland'den, bir yere de gitmiyorlar, aynı noktada dolanıp duruyorlar. ilk iki sezonda gerçek orman kullanıyorlardı ne güzel, mekan boldu. şimdi sette çekiyorlar, birinin kamp yaptığı yerde ertesi gün başkası kamp yapıyor. bari iki taşın yerini değiştirin.

her dizide var olan: kalbi kırık, sevdiği kız başkasını seven karakterimiz bu bölüm itibariyle hook'tur. üzüldüm epey kendisine, neal'ı pek sevemedim belki ondandır.

--- spoiler 3x6 ---
hesabın var mı? giriş yap