şükela:  tümü | bugün
  • open d gitarda alternatif bir akor düzenidir ve d-a-d-f#-a-d olarak tanımlıdır. yavuz çetin in oyuncak dünya ve richie sambora'nın harlem rain adlı şarkıları bu akor düzeninde çalınan şarkılardan sadece iki tane örnektir.
  • bir akort düzenidir.

gitarın telleri kalından inceye doğru standart e-a-d-g-b-e yerine d-a-d-f#-a-d olarak akort edilirse bu düzen elde edilir.

(bkz: akor)
    (bkz: akort)
  • akustik gitar için alternatif bir akor düzeni ve bazı blues parçalarının olmazsa olmazıdır.
  • slide'la gitar çalmak için kullanılan bir akort biçimi. blues'dan ziyade her tarzda kullanılıyor aslında.

(bkz: in my time of dying)
    (bkz: statesboro blues)
    (bkz: crossroads)
  • temiz bi tel çekip deneme amacıyla gitar düzenini standart akort düzeninden open d'ye indirdim.

bir de slide aldım. gitarı yeniden keşfetmiş gibiyim. çok güzel armoniler çıkarmak mümkün.

blues'dan hoşlanan kim varsa bunu bir denesin. haberim olmadan geçen günlere nalett okuyorum. :)

şimdi gitarı standarda çekmeyi hiç istemiyorum.

open d düzenin de akorlarını falan öğrenmeye çalışıyorum bu ara. gitarı nota bilgisi olmadan kara düzen öğrendiğim için çok zorlansam da şuan çıkardığım seslerden çok memnunum. keşke yıllar evvel deneseydim.

son olarak delta blues candır. youtube dan bir iki video izleyip güzel şeyler çıkarmak mümkün.
  • masaaki kishibe bu akord sistemini çok güzel kullanır. aynı melodileri standart akord düzeninde çalmaya çalışırsanız pek çok atraksiyon yapmanız gerekebilir. open d ile çalan birini izlerken sanki parmaklarını fazla hareket ettirmeden çalıyormuş izlenimine kapılabilirsiniz . open chord çalımlarda şahanedir. sadece blues için değil balladlar için de kullanımı çok zevklidir. birden fazla akustik gitar varsa birini bu şekilde akord etmek çok mantıklıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=orz5exq86na