• satış yapanların nasıl yapabildiğini merak ettiğim platformdur.

hayatım boyunca çevremdeki insanların para kazanmaya çalıştığı şeyleri görünce "siktir lan öyle para mı kazanılır" dedim, sonrasında adamların para kazandığını görünce ben de gireyim şu işe amk dedim ve kaybettim.

hem hayat şartları hem başarısız yatırımlar beni batağın içine sürükledi. dedim ki bundan sonra ne hakkında ordan para mı kazanılır diye düşündüysem eve gidip onun için çalışmaya başlayacam diye. kısmet bu nft dünyasına çıktı. bundan 1-2 ay önce arkadaş atıyor kanka 1m$'a gif satmış, 200k$'a şunu satmış falan diye. ben de önce para aklıyorlar dedim sonra ya aklamıyorlarsa dedim.

baktım bu dünyanın popülaritesi nerdeyse 1 yıldır falan var, henüz türkler arasında da yaygın değil. yaygın olsa da eth komisyonundan kaçıyorlar. ben de neden olmasın, ben gireyim bari bu işe dedim. 1 ay falan çalışma yaptım, en popüler marketi opensea olarak gördüm oraya giriş yaptım. ilgili hashtag üzerinden twitter hesabı kastım 4-5k takipçiye ulaştım falan derken koleksiyonlar oluşturmaya başladım. işte popüler olan punk koleksiyonu, hayvanlı benzer koleksiyonlar, dilencilik koleksiyonu gibi yaklaşık 2000 içerik ürettim.

seri olarak twitter üzerinden drop, mrop tweetlerinin altına çalışmaları basıyorum. her çalışmayı 5-10k görüyor. gel gelelim bu 2 haftadır yaptığım satış sayısı 0. satışı geçtim çalışmaların viewı ya da favorisinde bile oynama yok.

geçen twitterda yabancıların bir space toplantısına şahit oldum, adamlar bir koleksiyon yapmış min 800$'a satılan 8888 tane sikko resim. bunlar da bu koleksiyon için açmışlar bu space'i ve yaklaşık 700-800 kişi dinliyor. bu koleksiyon 1 saatte eridi bitti kafayı yedim amk. ben 1-2$'a dileniyorum yok, kimse dükkanın önünden geçmiyor.

benim çok acil 50k$'ı toplayıp bir köşeye çekilmem lazım, bilen anlayan lütfen yol yordam göstersin.

sözlükteki anonim profil rahatlığı politikamı zedelememek için diğer tüm sosyal medya hesaplarım gibi buradaki hesabımı da paylaşmayacağım. ben zaten balık değil balık tutmayı öğrenmek istiyorum.
  • bir türlü ne yapacağıma karar veremediğim nft market. alıcıların tercih ettikleri kriterleri falan hiçbir şeyi anlamadım. şimdilik şöyle bir profilim var.

opensea profilim
  • opensea nft dünyasının şu anki en büyük pazar yeridir. burada satış yapabilmenizin iki yolu var. eth üzerinden satış yapmak isterseniz belirli bir gas ücreti ödemeniz gerekir. polygon üzerinden satışta ise gas ücreti ödenmesine gerek yoktur. popüler olan ve daha yüksek fiyatlara alıcı bulan ürünler genelde eth üzerinden satışı yapılan ürünler oluyor.

eğer bir koleksiyon oluşturmak istiyor fakat aynı zamanda cebinizden de para çıkmasın istiyorsanız polygon'u tercih etmeniz gerek. çünkü eth için tek seferlik bir gas ücreti ödüyorsunuz fakat sonrasında yapacağınız her transfer için ayrı ayrı gas ücretleri ödemeniz gerekiyor. sizin nft'lerinizi alacak olan kişiler de aynı şekilde bu ücreti ödüyor.

gelelim en önemli soruya; insanlar niçin nft'ye bu kadar para yatırıyor. cevap tabii ki bildiğiniz gibi tamamen paradan ibaret. bu sebeple de satın alınan nft'nin görsel açıdan ne olduğunun bir önemi yok. yani uzun uğraşlar vererek yaptığınız ve çok da harika olan çalışmalarınızı nft olarak satabilmeniz hiç kolay değil. burada işin içine pazarlama giriyor. cem yılmaz gibi tanınmış bir sima iseniz, isterseniz 62'den tavşan çizin koyun, binlerce dolara satabilirsiniz. ya da çok iyi proje ile pazara giriş yapıp sağlam da bir pazarlama bütçesi ayırırsanız hedefinize ulaşabilirsiniz.

nft de bir borsadır. bir koleksiyonun parçasını aldığınızda o koleksiyona ortak olmuş olursunuz. koleksiyon ne kadar popülerleşir ve piyasa değeri artarsa sizin elinizdeki nft'nin değeri de o kadar artar. bir koleksiyon oluşturduğunuzda insanlara airdrop ile ücretsiz nft dağıttığınızda onları da ortak etmiş olursunuz. koleksiyonunuzun popüler hale gelmesi herkesin işine gelir kısacası.
  • polygon da yükledikten sonra her gün bir umutla beklediğim ama hiç satışın olmadığı platform. daha farklı olunmalı kanaatindeyim.

https://opensea.io/collection/sryptosamuraisams
  • token çıkartacağı söylentileri hızla yayılan nft market. oysa opensea'yi rarible'dan ayıran ve kıymetli kılan en önemli şey buydu. nft sektörünün baş aktörleri bu işe çok kızacak.

kaynak
  • benim de dahil olduğum pazar yeri. bir ilginizi alırım tiktik
  • eşimle bir öykü-çizim serisine başladım. tutarsa ne ala, tutmazsa çizgi romana dönüştürürüz dedik, bakalım

buyrun link
  • yıllardır kıyıya köşeye attığım taslak çalışmalarımı biraz derleyip toplayıp giriş yapmayı istediğim nft platformudur. nft satışı yapmak için herhangi bir ücret vermem gerekmekte mi? ayrıca kesinlikle bilmem kısımları özetleyecek varsa yeşillendirmesini beklerim.
  • ilgilenenler için eşim çizdi desteğinizi esirgemeyin lütfen opensea linki
hesabın var mı? giriş yap