• özellikle boston civarinda insanlarin en son tutunduklari addiction.
    yakin gecmiste organik tüketim mali (tuvalet kagidi, sabun, cornflakes, dis macunu vb..) satan dükkanlarin acilmasiyla gündeme gelen, egoterapi ve öz-gürlesme ihtiyaci doguran over-trendy davranis bicimi..

"tuvalet kagidim organik, kicim asla pörsümeyecek...."
  • son zamanlarda ozellikle te$vikiye - be$ikta$ civarlarinda acilan onlarca dukkan ile kendini buralarda da (boston nireeee biz nire!) hissettiren durum. organik hohut, organik findik gibi $eylere buralarda sik sik rastlayabilirsiniz (kuruyemi$ciden aldiklarimiz mekanik mi acaba!).
  • cogunlukla herseyin en ince detayina kadar hesaplayip hareket eden yuppie dedigimiz "saglikli beslenmeliyim, cunku su siralar bu cok moda" zihniyeti ile baslayip daha sonra hakikaten de olayi kendi hayat felsefesi edinen insanlarin bulundugu sehirlerde, yani metropollerde olan bir seydir.

daha ufak sehirlerde bu pek boyle degildir. her sezon hevesle supermarketler boyle bir reyon acarlar kocaman yazilarlan; "organic food". ancak ondan sonra satislar cok kotu gider, kimse organik morganik takmaz, reyonu kapatirlar. supermarketin bir sonraki muduru geldiginde, veya en basidinden bir sonraki sezon tekrardan deneme maksadiyla acarlar bu reyonu, ancak mallar satilmaz.

eh, gereksiz yere de pahali olduklarindan zaten kim alir ki? toptan bir hesaba dokerseniz (ki bizler yapmistik), butun sebze ve meyvelerimizi organik aldigimiz takdirde ev arkadasim ve ben, ayda en az adam basi 45 dolar zarara giriyoruz.

degmez.
  • boyle bir manyaklik soz konusu ise yuppie'lerden ziyade hippilerin dahil edilmesi gereken davranis bicimi. (bir tur birlesmis devletler sosyal sinif ayrimina illa gidilmesi gerekiyorsa, amerikan aristokrati bir yuppie ve bir hippi'nin karsilastirmasi icin izleyiniz: dharma and greg*) sinif ayrimindan devam edersek ima edilen sinifin yuppie'lerden ziyade breederlar oldugunu bile iddia edebiliriz.

organik tuketim mali manyakligini yaygin olarak metropolitan sehir akimi olarak degerlendirmek, metropol tanimini pencereleri acilmayan condo gokdelenlerde ikamet eden, apartman binalarinin sokak kapisindan girdikten sonra daire kapilarina ulasmalari minimum 10 dakika** suren bir avuc kisiyi, metropol stereotipi ilan etmek, kuresel sehirlerin* kar zincirini hice saymaktir. yani kapidaki bekciyi, valet'yi, temizlikciyi, neredeyse mustesna olarak metropollerde yasayan yeni gocmenleri ve condo'nun kapisinda dilenen evsizi metropol nufusuna katmamaktir.

bahsi gecen akimlarin vermont, michigan, wisconsin, up state new york gibi alana yayilan kirsal merkezlerden kuvvet aldigi degerlendirildiginde de boyle bir akimin, evlatlarinin gelecegini dert etmek, egitim seviyesi, ne yalan soyliyelim aktivizm katsayisi, biraz da gelir gibi degisik kriterlerle bagli oldugunu iddia edebiliriz.
  • wild oats market amerikadaki organik tuketim manyakligina iyi bir ornektir. (http://www.wildoats.com/)
  • zaman zaman cok ironik cikarimlara da yol acmaktadir.

gunde 1 paket sigara, 3 bardak kahve ve litreyle koka kola icen amerikalilar vardir mesela "illa organik gida" diye direten. sasirir kalirim.
  • brazilya'daki süpermarketlerin kasap reyonlarında "organik dana eti geldi" yazmaya başladı. inorganik et gören varsa beri gelsin ...
  • organik tuketim yapmaya parasi yetmeyen insanlarda, hayati boyunca organik beslenmis ve organik mallar kullanmis zenginleri yemek suretiyle saglikli yasama istegi uyandirmasi gerektigini dusundugum manyaklik durumudur.
  • özentilikten başka bişey değildir. diğer ürünlerden farklı olmayan hormonlu ürünler özel paketlere konulur ve iki kat fiyatla satılır. organik besleniyorum diye kendince bi tarz bi düşünce yarattığını sanan kişiler de bu ürünlerden alıp bi güzel kazık yerler .olay bunlardan ibarettir. tamamen tüketici aldatması....
hesabın var mı? giriş yap