• ayasofya'dan yaklaşık olarak 150 yıl sonra yazılmış yazıtlardır.
    bir tarafta bir medeniyet düşünün m.ö. beşinci yüzyılda ortaya çıkmış. çevresindeki medeniyetlerden hem beslenmiş hem de onları beslemiş. biriktire biriktire bin yıl kadar sonra ayasofya gibi bir başyapıt ortaya çıkarabilmiş. diğer tarafta ise başka bir toplum bu başyapıttan 150 yıl sonra üç tane kayayı dikip üzerine yazı yazabilecek seviyeye gelmiş. bizden inanmamız istenen ise bu kayalar üzerine yazı yazabilme mucizesini(!) gösteren bu toplumun 18 bin yıllık bir birikime ve ayasofya'nın bulunduğu topraklarda 7 bin yıllık geçmişe sahip olduğu.
    orta asya göçebe toplumları tarihi için önemli yazıtlardır ama bunlardan yola çıkıp anadolu medeniyetleri üzerine hak iddia etmek harbiden çok komik oluyor. işte türk tarih yazıcılığı böyle bir şey. bunlara bıraksan roma'sından mısır'ına, sümer'inden hitit'ine hepsini bunlar kurdu ama emperyalist devletler hep tarihi çarpıtıyor. ingiliz oyunu bunlar hep...
  • ayasofya ile kel alaka bir konudur.
    yazıtlardan yazıdan bahsediyoruz. romanın medeniyetini aldığı etrüsklerin de öncesindeki tarihlerden ve yazılardan bahsediyoruz. dogu romanın yani bizansın yaptıgı bir kliseden bahsetmiyoruz. bir sanat eseri veya bir mimari yapıdan bahsetmiyoruz.
    dogumdan sonra 500 veya 700 ler civarında yazıldığı sanılan bu taşların üstündeki runik türk yazısı, dünyanın birçok yerinde bulunan ve dogumdan önce 16binli yıllara kadar dayanan birçok taşın veya metalin üstündeki yazının o tarihte geldiği noktadır, edebiyattır.
    göçebe ve barbar toplum diye batıdan öğrendiğimiz türk milletinin, çok eski şehirleri, yazıları, kurdukları kalıcı kültürler ve medeniyetler ortaya çıkıyor. işte uygur devleti toprakları içinde bulunan 300 m yüksekliğindeki beyaz piramit bunun örneği. bu piramit mısır piramitlerinin en yükseğinin 2 katı.
    e ne oldu yani boyumuz mu uzadı diyenler bir önceki entry me baksın uzatmıyalım.
    ben tarihimi batıdan öğrendim bu şekilde devam edeceğim diyorsan sen bilirsin güzel kardeşim.
    batı da biliyor ki roma kültürü dogumdan önce 2000 yılına dayanan etrüsklerden geliyor.
    12bin yıl önce bugünkü berlin'in batısı zaten buzul çağındaydı. herhangi bir kültür ve hatta canlı zaten burada yoktu.
    ama ben kompleksliyim öyle öğrendim, rocky rus boksörü yere serince ayağa kalktım alkışladım sevindim, kovboylar siuları öldürünce mutlu oldum, çocukluğum kovboyculukla geçti, amerika'nın büyük bir tarihi ve medeniyeti var diyorsan, yunan kültürü avrupa'nın geçmişidir diye bilip de anadoludaki iskitleri bilmiyorsan, anadoludaki eski medeniyetleri yunan zannediyorsan, makedonyalı iskender'i yunan genarali biliyorsan, devam et kardeşim sen öğrenme sen şakşakla ve boyun eğ.
    bu ülke özellikle islam öncesi tarihini çok incelemeye ve öğrenmeye başladı, konu sığ milliyetcilik yapmak değildir. konu atatürk'ün dediği "türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır" lafını anlamaktır.
  • zeus ve odin gibi muazzam tanrılar yerine türk mitolojisinin en dandik dişi ruhu olan umay hakkında bilgilere ulaşılabilen anıtlardır.
  • şimdi moğolistan sınırları içindedir. bize uzak bi coğrafyada uçsuz bucaksız bozkırların tam ortasında. aslında bize bizi anlatır. ta ki biz abideleri, abideler de tarihimizi bilene kadar...
  • uzun uğraşlar sonucu bulunmuş google earth koordinatları

47°33'38.22"n 102°50'25.45"e

tanım: en kısa zamanda gidilip görülecek ata yadigarı
  • yazıtlarda kullanılan harfler birbirine birleştirilmez, kelimeler de birbirlerinden iki nokta üst üste konularak ayrılır. yazılar yukarıdan aşağıya yazılmış ve sağdan sola doğru istiflenmiştir. . .
  • (bkz: #33293238)
  • --- kahve milleti insanlarına masallar ---

orhun yazıtları neden kağıda parşomene değil de, koca koca taşlara yazılmıştır?
    nusrettin baba der ki; taş taşımak, laf taşımamak için...

--- kahve milleti insanlarına masallar bitti ---

(bkz: ekmek teknesi)
    (bkz: heredot cevdet)

tanım: ekmek teknesi 6'ıncı bölümün heredot cevdet hikayesine konu olmuştur.
  • günümüzde yazılsaydı török budun ölsiking bölümünün içeriği muhtemelen daha değişik olacak olan yazıtlar.

örneğin şu şekilde olabilirdi şu anki hali düşünce:

"türk erkeği, arap milletinin dini, huyu sana pek yumuşak, pek çekici imiş. şaşaalı sözlerle, kadınını esir kılar, erkeğini aşağılaştırırmış. aşağılaştırdıktan sonra, kötü şeyleri o zaman düşünürmüş. iyi bilgili insanı, aydın ve sağlıklı insanı yürütmezmiş. bir insan bu aşağı kültüre karşı çıksa, kabilesi, milleti, akrabasına kadar barındırmazmış. tatlı sözüne, aşağı zevklerine aldanıp çok çok, türk milleti, öldün. türk milleti, öleceksin."
hesabın var mı? giriş yap