• aslanların yaşamak için genellikle savanaları tercih ettikleri göz önüne alınırsa tapirlerin bile daha uygun olduğu düşünülebilesi taht.
  • asfalt dünya adlı grubun ilk stüdyo albümü. (bkz: pasaj müzik)
  • türk rock müziğinde, kıymetinin belki uzun yıllar sonra anlaşılacağını düşündüğüm; söz ve müzikleriyle kesinlikle özgün ve birbirlerini ahenkle takip eden parçalardan oluşan asfalt dünya albümü.
  • düşünki orman bu
    asfalt çimenleri
    apartman ağaçlar ve baykuş lambalar
    uyur geceleri
    gündüz yaratıkları
    sabahı bekler timsah ve yılanları

bu ormanda puslu gecede
    demir atınla
    korkusuzca avlanıyorsun
    bana bakma
    ben bu kentin kralı mıyım, sevgilim

şair yarasalar pencerelerden bakar
    ağıtlar yakar boş sokaklara
    köhne barlarında
    çamurlu bataklarda
    bir sineğin iğnesinde sıtması
    bir sineğin

bu ormanda puslu gecede
    demir atınla
    korkusuzca avlanıyorsun
    bana bakma
    ben bu kentin kralı mıyım...

(bkz: asfalt dünya)
  • ahmet haşim'e göre aslan'ın insanlar tarafından ormanlar kralı sayılmasının nedeni başının ve yelesinin güneş'e benzemesiymiş. işte bu dakikada güneş'in en eski çağlardan beri kral, sultan, firavun gibi hükümran oluşumların metaforu olarak kullanıldığını bilenler kazanacak, "hmm, ilginç" diyecek, bunun böyle olduğunu bilmeyenler bu vesile ile öğrenecek. vatana millete hayırlı bir entry oldu.
  • ormanlar kralı genelde aslan olarak bilinir, kabul görür. bazı rudyard kipling hikayelerinde falan ormanlar kralı fildir. benim gönlümdeki ormanlar kralı ise ayidır, kral tahtına oturması en akla uygun hayvandır diye düşünüyorum.
  • asfalt dünya'nın ilk albümündeki beni severmiş o dan sonraki en iyi şarkı. (kanımca)
  • ormanlarda yaşayan en güçlü, en yırtıcı hayvana verilen ad. bilimsel açıdan bakacak olursak, bu hayvan, kaplandan başkası değildir. diğer entrylerde belirtilmiş olduğu gibi, aslan orman hayvanı değildir. sık ve yoğun otların, otumsu bitkilerin bulunduğu kırsal arazide yaşar. tek başına pek dolaşmaz. erkek aslan, öyle düşünüldüğü gibi, asarım keserim modunda takılmaz. dişi aslan her işi yapar. ancak kaplan, hem tek başına takılmakta sakınca görmez, hem de erkek yada dişi olsun, hiç farketmez. affetmez.
hesabın var mı? giriş yap