• bir hafta içerisinde altı ülke ve on bir önemli kent ya da merkez vaat eden tur programı. çok yorucu ve fakat verimli. gezi yazısı için tık tık
  • budapeşte, viyana ve prag şehirlerini gezmek olarak bilinir. turizm acenteleri tarafından en fazla pazarlanan turların başında gelir.
    (bkz: budapeşte viyana prag)
  • ağustos'ta eşim ve 21 aylık oğlumuzla çıkacağımız tur. daha önceki seyahatlerimizi hep kendimiz planlıyorduk. ancak son zamanlarda otel, bilet aramaya vs hiç zaman ayıramaz olduğumuz için bir de böyle deneyelim dedik. şehirlerde panoramik tur haricinde ekstra turları büyük ihtimalle almayız ve şehri kendimiz keşfederiz. ama çocukla turun nasıl olacağını merak ediyorum. çok harala gürele olur mu? bebek bize uyum sağlayabilir mi vs. merak içindeyim. daha önce gitmiş olan varsa bebekli tur tecrübelerinizi dinlemek isteriz.
  • 6 ay önceden planlamasını yapıp, rotaları çizip, hiç bir tur firmasına bağımlı kalmadan daha özgürce gezilip daha ucuza getirilebilecek tur.

final rotamız şöyle oldu.

ljubljana (2 gece)
    budapeşte (3 gece)
    viyana (2 gece)
    salzburg (1 gece)
    strazburg (1gece)
    zürih (1 gece)
    münih (2 gece)

ljubljana--zagreb--budapeşte--bratislava--viyana--hallstatt--salzburg--strazburg--colmar--zürih--münih--ljublana şeklinde yaklaşık 3500 km yol yaptık. bu rota için araba kiralama şart, bu şehirler arasında en ucuz araba kiralama hizmeti ljubljana'da olduğu için tur başlangıcını burası olarak seçtik.

5 gece airbnb, 7 gece 3-4* otel konaklaması, 13 gün araba kirası, 4 depo benzin, yeme içme, müze-saray girişleri, nehirde bot turları, thy uçak bileti, otoyol ücretleri ile 2 yetişkin 1 çocuk toplamda 3000 euro'luk bir maliyet çıktı, muhtemelen aynı gezi tur firması ile yapılsa ile en az %50 fazlaya mal olurdu.
  • eğer yanıma bir arkadaş bulursam hemen alacağım turdur benim için ...
    299 euro diyor tur
  • artık neredeyse tüm tur acentelerinin ,budapeşte, viyana, prag olarak pazarladığı, çok rağbet gören, ve de gördüğü bu ilgiyi hak eden bir tur rotasıdır.
    genel olarak bir tur kapsamında tatile çıkmayı çok çekici bulmuyorum, bu sebeple biraz istekli, araştırmacı ve dil konusunda sıkıntı çekmeyecek arkadaşlara, aynı turu biraz araştırarak bireysel organize etmelerini tavsiye ederim.
    ancak araştırma ruhu olarak biraz tembel ve acemi turistler iseniz tur şirketlerini tercih edebilirsiniz. özellikle orta avrupa rotasında ki tarih zenginliği ve gidilecek yerlerin çokluğu yanınızda bilgili bir rehber olduğunda büyük bir hazineye dönüşebiliyor.
  • bu güzide tur esnasinda nerde ne yer ne içerim diye meraklardaysaniz buyrunuz orta avrupa yemek maceralarina
  • haziran ayı gibi tek başıma çıkmayı planladığım tur. halihazırda hazirana kadar isveç'te olduğum için tura buradan çıkıyorum.

uçakla krakow'a geçip oradan tamamen kara yoluyla dolaşmayı planlıyorum. toplama kampları, oradan prag, budapeşte diyerek gitmeyi düşünüyorum.

tecrübeli suserlar tren garlarında, hava alanlarında kalarak veya couchsurfing yardımıyla konaklama masrafını minumuma indirebilmeyi düşünürsek polonya- macaristan-çek cumhuriyeti, oradan da opsiyonel bosna hersek gezisi için ne kadar miktar ayırmam gerekeceğini yazarlarsa sevinirim.
  • prag-viyana-budapeşte olanına cumartesi çıkıyorum umarım.her türlü öneri,uyarı,rota,gezip görülecek yer,yenilip içilecek şeyler konusunda ivedi yeşil beklenmektedir!!
    edit;forumda forum diye gelmeyin incitebilirim kafanızı ya da kalbinizi nere denk gelirse!!
  • seneye bu tarihlerde yapmayı plandigim tur. daha nolacağım belli değil doğru, ama olsun . bir işim de yok henüz ama iş bulunur

sonrası kolay önümdeki 1 yıl boyunca para biriktiricem. ve bir sırt çantasına birkaç rahat ve çirkin elbise atıp yola cikicam. saçlar mutemadiyen dağınık topuz :p ve tabiki yalnız,.

ılk durak prag olucak. lisede tarih hocası anlattıkça içime sindi bu şehir. ortaçağ kokulu köprülerini yollarını katedrallerini içime sine sine arsinliycam.
    sonra budapeşte orta avrupanın parisi diyorlar . bence paristen bile ilgi çekici . bi balıkçı tabyasında oturup tuna nehrini seyredicem.
    sonra viyana, çok gezilcek yeri vardır muhtemelen yarısını bile goremem olsun (;
    ha bi de şatolariyla ünlü minnacık ülke lihtenştayn seni de çok fena merak etmekteyim..,

hayal kurmak çok güzel be... (:

edit: gidemedi. seneye inşallah.. 2017
    edit: galiba her sene "gidemedi" editi gelecek 2018
    edit: bu sene de gidemedim.2019
hesabın var mı? giriş yap