• insan olmadan musluman olmaya calismaktir diye devam etmesi gereken cumlenin ilk kelimeleri. misirda idam edilecek olan yuzlerce kisi icin soylenmis en anlamli cumlelerden bugunlerde. sadece misir degil bir cok yerde. mesela muz cumhuriyeti. bu arada cumle alintidir. sosyal medyada gordum.
  • ortadoğu'da olmasıdır.
  • (bkz: lider eksikligi) kesinlikle
  • kudüs'e ve petrole sahip olmaları,onlardan bir şekilde kurtulabilseler çiçek gibi takılacaklar.
  • araplar

olmasalar orası cennet olacak ama işte...
  • kader inanisindan dolayi asla sorumluluk almamalari, olan biten her seyin sorumlusu olarak allahi gormeleri.
    finlandiya egitim sistemi neden cok guzel ? cunku her ogretmen kendi sinifindan sorumlu ve basarisizliginda suclayacagi farkli bi merci yok bizde oyle mi ogretmen okul mudurunu, mebi, onu gectim dis gucleri bile suclayabiliyor.
    disaridaki herhangi bi insanda aynen boyle isliyor once "basimizdakiler", sonra "hepsinin arkasinda amerika var" sonra "allah, kaderde ne yazildiysa o"
    tamam inan kadere inan en cok sen inan kardesimde allahin verdigi beyini kullanmamak gunah degil mi ya ?
    nefret ediyorum ortadogu zihniyetinden .
  • petrol rezervlerinin %65’ne sahip olmasıdır.
  • ortadoğunun en büyük sorunu petroldür, diğer tüm sorunların sebebi de budur.
  • (bkz: sıcak)
  • ortadoğunun en büyük sorunu süreksizliktir. bernard lewis de bu konuya parmak basar. ortadoğunun medeniyetlerin besiği olmasının kötü tarafıdır bu. her gelen eskiyi yıkarak kendi düzenini inşa etmiş ve bazıları bu yeni düzene isyan etmiştir. bugün siyasal islam batı modernitesine karşı bir savunmadır.

şunu da unutmayalım bernard lewis'in ortadoğu kitabının başında ortadoğu insanına yönelik bir tipoloji var. biz bu coğrafyada batı modernleşmesiyle birlikte hep yönetildik. sınırları başkaları çizdi milletleri başkaları dikte etti. ortadoğu bu olgunun da sıkıntısını çekmekte. ne zaman ayağa kalkar batı'yı taklit etmeyip örnek alırsak, ne zaman kendi düzenimizi kendimiz kurarsak işte o zaman bu coğrafya şahlanacak.

unutmayın 1945 öncesi avrupa ortadoğudan kat kat beter bir yerdi
hesabın var mı? giriş yap