• genellikle köylerde ve sandık içlerinde bulunan yorganlardır.üstüne örtülen insanın hareket kabiliyetini sıfırlar.yoğun bir naftalin kokusu salar.upuzun ve buz gibi yastıklarla beraber gelirler.özellikle kış geceleri bu ikiliyle uyumak müthiş keyiflidir.
  • dün tekrar denk geldiğim mükemmel yorgan. şimdi kendi yorganıma alışamadım. 1 günde bağladı kendine yine namıssız
  • köy evlerinde karşılaşılır bunlarla.yatağa uzanılır.yorgan iki kişinin yardımıyla yatan kişinin üzerine örtülür.uyuyacak olan kişi yatış pozisyounu iyi seçmeli zira o yorgan üstüne örtüldükten sonra bir daha sabaha kadar manevra yapacak durumu bulamayacaktır.öylesine ağırdır yani bu yorgan görünümlü kaldırım taşı.
  • en güzel uyku keyfi soğuk havada bu yorgan altında yaşanır. gerçekliğin üstünü örter, dünyadan kopma ve güven hissi verir insana. gece boyunca ne olursa olsun sizi etkilemeyecekmiş gibi.
  • örtülünce hiçbir etki yapmayan, sizi ısıtan ama üzerinize birşey örtüldüğünü hissettirmeyen elyaf yorganlardan çok daha etkili yorganlardır. özellikle lacivert yün yorganlar kenarları ve ağzı bembeyaz bir çarşafla kaplandığında ve yastık kılıfının ağzında çeşitli işlemeler bulunduğunda, aradan da bembeyaz çarşaf göründüğünde en canlı zamanınızda bile sizi yatağa sürükleyecek bir etki yaratırlar. ancak iki kişilik bir yatakta bir kişi bu yorganlardan kullanmayı sever ve diğeri sevmezse çatışma yaşanabilir, bu yorganlar bir kişiyi mutlu ve derin bir uykunun kollarına iterken diğerini kendini cendereye sıkışmış gibi hissetmesine neden olur.

tabi sobayla ısınılan ve genellikle sobanın sadece oturma odasında bulunduğu, yatak odalarında bulunmadığı; yatak odalarının mangallar aracılığıyla "zehrinin kırıldığı" (bkz: zehrini kırmak) dönemlerden kalan bu yorganlar artık eski işlevlerini kaybetmiş, yaşamda otantik bir zevk olarak kalmış gibi görünmektedirler. bir türlü ısınmaın mümkün olmadığı evler için tasarlanmışlardır; kaloriferle ısınan evler için fazla sıcaktırlar; her yerinizi sarmasının gerektiği yer döşeklerine göre tasarlanmışlardır; ikiz yataklar için fazla büyük ve ağırdırlar. ama yorgan gibi yorgandırlar.
  • can yorgan canım yorgandır.
    hatta nerde o eski yorganlar. üstüne örttün mü, bilirsin üstünde kalacaktır bütün gece. öyle iki döneşmeyle uçup giden, içeri hava kaçıran, aslında ruhunda "masa örtülüğü" olan yeni nesil yorganlara benzemez o. bütün gece seni sarar sarmalar. üstüne çöktümü bilirsin ki seni asla 2 hamlende terk etmeyecek...
  • herkeste "anneannemin evinde vardi" tandansli anilari olan bu yorganla cok uzun sure yasadim ben. inanilmaz agirdir ama bir sekilde usutmez sizi. kaplamasi inanilmaz zor degildir, zira yorgan ignesi dunyada ipligin gectigi en kolay igne olmakla birlikte, bu yorganlari duzgun kaplamak zorunda olmadigimdan, igne iplik kullanmayi sayesinde ogrendim diyebilirim. kirlenip kilifinin yikanip yine igne-kilif-yorgan uclusu halinde elime gelmesini buyuk heyecanla beklerdim. arkasindan yata$ diye bir seyler cikti. annem cirt cirtli birseyler getirdi eve, yorganim yumusaklasti. bu beton yorganlari unutuverdim; rahata alismak kolay oldugundan herhalde.
  • şimdilerde gördüğümüz vitrinde yufka açan teyzeler gibi, eskiden vitrinde oturarak yorgan iğnesi kullanarak yorgan dikmek, yorgan işlemek, yorgan kaplamak gibi eylemlere konu olan amcalar vardı... yazlık* ve kışlık* olarak ikiye ayrılan yorgan kültürünün parçasıydı bu amcalar..

işte onların diktikleri kışlık yün yorganlar ve üstüne kaplanan saten ile satenin kenarları kirlenmesin diye onun da üstüne geçirilen kılıf gibi seksen kattan oluşan yorganlar sayesinde deli yatan çocuk* gibi dertleriniz olmaz o yorganı asla tepip de üstünüzden atamazdınız...

aça dokuz yorgan örtmüsler yine uyuyamamis lafı da düşünülmüş de söylenmiştir bu arada yani...
  • 50 metre yukseklikten ustunuze birakilan su yorgani..
hesabın var mı? giriş yap