• dünya sağlık örgütü, insan hakları dernekleri ve örgütleri, lgbt hakları örgütleri ve iheb'de tanımlı kuralları gayet ihlal eden bir de bunla gurur duyan gerizekalılara dert olmuş insanlardır.

aihm bünyesinde dava sebebi ve insan hakları ihlali sayılmaya başlanan lafları dümdüz kullanan, hareketlerde bulunmaktan çekinmeyen ve bunun hakaret olmadığını iddia eden bu mallar kendilerinde cinsiyetçilik ve homofobi tanımları yaratıp akıllarınca günlük hayatlarındaki homofobik ve cinsiyetçi hareketleri aklamaktadır.
  • ülkeyi daha yaşanabilir, insanlarını daha insan haline getirmeye çabalamayı gündelik yaşamlarında alışkanlık haline getirmiş insandır.

varolsun..
  • götünü siktirmekten zevk alan insandır. zaman zaman para karşılığı, zaman zaman bedavaya parlak götünü hunharca umursamazca siktiren insandır.

götünü siktirmeye alışık olduğundan bu tip lafları duyunca hemen saldırı pozisyonuna geçer. aslında sinirlendiğinden değil, bu bahane ile ılık götünü siktirmek istediğindendir.

"sakin ol tatlım öyle demek istememiştim. gel şu götünü bir sikeyim de barışalım" dersen anında yola gelir bu piç. çünkü götünü siktirmeye bahane arıyor amk ibnesi.

penisini sadece işemek için kullanan bu zat, sanki memlekette herkes bunların götüne muhtaçmış gibi bir de ergen kız tripleri atar.

zaten ibneler diğer herkesi kendi gibi ibne sanıp asılır. "hacım siktir git başımdan, ilgilenmiyorum" dediğinde ise " sen homofobiksin :((" der ve seni zan altında bırakır.

ulan it! hemcinslerimizi sikmiyoruz diye homofobik mi oluyoruz? değiliz amk değiliz lakin eylemlerinizi gözümüze sokmadan yapın.
  • sikişip sikişememesinin, karşısındaki insanın cinsiyetçiliği ya da homofobikliğinin sağlaması olduğunu sanan insandır.
  • homofob etiketleyicilerle bir derdim yok da, her x'te y yapan z kadın başlığının altına; "x'te y yapan z erkek'le aynıdır, bıktım sizin seksist etiketlemelerinizden. rahat bırakın bu kadınları" deyu atarlanan bir kesim var ki; bende alerjik reaksiyonlara neden oluyor.

evet, atıyorum kitap okumayan kadın başlığında bir cinsiyetçi iklim varsa da, küfür eden kadınlarla ilgili bir başlıkta "ay, seksist bilmem ne" nidaları sakil duruyor. varsa bir kadın argosu kimse buna bir şey demeyecek de, sen erkek küfürlerini alıp kullanıyorsan, eylemin sonuna bir kadın ibaresi eklenir!

kadın ve erkek birbirinden farklı yaratıklar. fizik farklı, kimya farklı, her şey farklı...

bu bağlamda her elbise kadın ve erkek bünyelerde aynı durmuyor. bir cinsin diğerine üstünlüğü konusu değil bu, cinslerin farklılıkları temeli üzerinden yürüyen bir durum. sözlük'te her zaman bu noktada temellenmediğini kabul etsem de, refleks olarak gelip bu entry'leri yapıştırmadan birkaç saniye düşünme payı ayırın derim ben!
  • karşılaştırma yapmak ile ayrımcılık yapmak kavramlarını karıştıran baldırı çıplaktır.
    genellemelerin istisnaları, genellemenin doğası gereği vardır bu yüzden her genellemenin sonunda istisnaların kaydeyi bozmadığının belirtilmesine gerek yoktur. ayrıca çeşitli grupların ortak özellikleri vardır, bu nedenle grup adını alırlar, eğer herkes aynı cidden beherden çıkmış kadar eşit ve aynı olsaydı grup diye bir kelime sözlükte yer almazdı.
  • yazar olmadan önce içimde kalmıştı yazmadan geçemeyeceğim şimdi.

önce tanımı vereyim arkadaşım: cinsiyetçilik, bir cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu savunan görüş ve ideolojidir.

yani diyor ki, erkek büyüktür kadın demek cinsiyetçiliktir.

şunları ekşide okuduğuma eminim: kadınlar park edemiyor demek, giderken şerit ayarlayamıyor demek, kararlarını duygusal veriyor ve objektif olamıyor demek cinsiyetçilikmiş.

bak burda hümanistlikten prim yapmaya çalışmanı anlarım; dışardaki barzolar burada sevgi kelebeği kesilip herşeyden alınır oluyorlar seni de anlıyorum ama şunu yapma.

daha bugün kısa bi araba yolculuğu yaptım; iki şeritli yolda ortada giden mi ararsın, sol şeritten 20 ile gidip yol vermeyen mi. kötü de bi huyum vardır, her solladığım arabaya kısa bi bakış atarım kim sürüyo diye.

şöyle söyliyim hız ve şerit ayarlayamayanların büyük çoğunluğu kadın. ve kadın şoför sayısı daha az.bak erkekler iyi demiyorum kadınlar ortalamaya göre daha çok göze batıyor. erkekler de hız sınırı aşmada ve kırmızı ışık ihlalinde önde. yani ikisinin de kötü yanları var

tamam bütün genellemeler yanlış da belki vardır böyle bişey, trafikte bazı konularda kötüdürler olamaz mı yani.

erkekler kadınlardan üstün demiyorum; sadece gözlemlere göre erkekten bu konuda daha kötüdür, bu olabilir.

erkeğin kötü yanını söylemek de cinsiyetçilik değildir. erkek de öküzdür,yüzeyseldir,duygusuzdur, genelde öyle görülür; yok ama erkeğe öküz diyince cinsiyetçilik olmaz, kadına şerit ayarlayamıyorsun diyince pis cinsiyetçi.*

şimdi gelelim homofobiye. homofobi, eşcinsellere ya da eşcinselliğe karşı duyulan nefret, korku, hoşnutsuzluk ya da ayrımcılıkmış.

bak güzel kardeşim, şu dünyada kimse kimseyi sevmek zorunda değil. sokaktan birini çevir bakayım de ki abicim sen beni seviyo musun; sana siktir git diyebilir. çünkü sevmeme hakkı var. hakkı olmayan 3 şey var: seni sevmediği için sana hakaret edemez,şiddet uygulayamaz, ayrımcılık yapamaz.

homoları sevmiyorum, kilolu insanlardan hoşlanmıyorum falan demek ayrımcılık değildir. sadece hakkını kullanıyor bu adam. o üç kuralı ihlal etmediği sürece hiçbir şey diyemezsin. ama dersen homoluk ne la ipne dibini mi dövdürüyon :)) işte bu homofobidir, bunu yapamazsın. karşındakine fiziksel veya psikolojik bi hasar vermediğin sürece sevmeme hakkına sahipsin; tıpkı onun seni sevmeme hakkı olduğu gibi.

elmayla armudu ayırın da öyle gelin hadi.

tanım: biraz şey bir insandır.

edit: eksileyen arkadaş ne konuda yanlış düşündüğümü kısaca yazıp yeşilimi yakarsa sevinirim. küfürsüz eleştiriye açığım.
  • maldır cidden, ama çoğunlukla söylediklerinde bir haklılık payı vardır. nitekim bir kadının, eşcinselin veya atıyorum kürt bireyin filan negatif bir özelliğini kadın, eşcinsel veya kürt olmasıyla bağdaştıran, paralel tutan sözler, istatistiki ve/veya gözlemsel doğruluğa sahip olsa, tamamen iyi niyetli ve dürüst bir şekilde ifade edilse bile toplumun normal anlayışını perçinler, kadınların kötü araba kullanmasının, eşcinsellerin ahlaksız olmasının doğal, normal, olağan olduğu inancını besler. bu yüzden kürtler de bir aklıbaşında davranamıyor yæ demek, hayatın boyunca tanıdığın, gördüğün, bildiğin bütün kürtler beyinsiz birer gerizekalı olsalar bile bir yerde ırkçılık olarak görülebilir.
  • olmadik seyler icin dahi fasist kelimesini kullanip, havali oldugunu sanan sikiklerin yakindan akrabasidir.

ulan vw golf fazla satiyor diye, vw'ye fasist diyenler var amk.
  • kimin hangi sebeplerle seksist ve homofobik olduğu gerçeklerini bile bile, mantıklı ve açık görüşlü bir kişi izlenimi yaratarak mala bağlayan yazar arkadaşımızın yakındığı insan tipidir.

fakat, unutmuş olduğu bir tanım daha var ki;

doğrudan ayrımcılık: yasama, yürütme ve yargı organları ile gerçek kişiler ile kamu ve özel tüzel kişilerin; cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, ulusal köken, etnik köken, cinsel kimlik, felsefi ve siyasi görüş, sosyal statü, medeni hal, hemşericilik, hamilelik, sağlık durumu, engellilik, yaş ve benzeri temellere dayalı olarak, düzenlenen hak ve özgürlüklerden, karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit şekilde yararlanmasını engelleyen veya zorlaştıran her türlü farklı muameleyi ifade eder.

dolaylı ayrımcılık: kamu tüzel kişileri ile özel gerçek ve tüzel kişilerden kaynaklanan ve görünüşte ayrımcı olmayan her türlü eylem, işlem ve uygulamalar sonucunda, bir gerçek veya tüzel kişinin veya topluluğun, düzenlenen hak ve özgürlüklerden yararlanması bakımından nesnel olarak haklılaştırılamayan dezavantajlı bir konuma sokulmasıdır.

ama ayrımcılık yapmıyosun sen zaten!?
hesabın var mı? giriş yap