şükela:  tümü | bugün
 • mediacat tarafından yayımlanmış kitaptır.

  "bazı insanlar neden başkalarından daha başarılı olur?

  başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. outliers’te malcolm gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…

  outliers, beatles ve bill gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm new yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor.

  gladwell’in iddiasına göre, bir silikon vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. çizginin dışındakilerin —yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin— hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor.

  malcolm gladwell, tipping point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti. blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor. "
  http://www.kapital.com.tr/…p=show&pid=469&k_id=0&kn
 • the beatles afişiyle dikkatimi çeken ve satın almak zorunda hissettiği kitaptır.

  --- spoiler ---

  açıkçası henüz tamamını okumadım ancak the beatles'ın hamburg yılları konusunu biraz abarttığını düşünmekteyim.

  tabii ki hamburg'da 8 saat aralıksız çalmak zorunda olmaları onlara çok şey katmıştır. ancak yeteneklerinin dışında bir faktör aranıyorsa; doğdukları yıl, bulundukları ülke, dünyadaki akımlar ve doğdukları şehir gibi temel faktörlerin yanında hamburg yıllarında kazandıkları sahne tecrübesi solda sıfırdır.

  hamburg yıllarının bence en önemli tarafı onların speed ile tanışmaları, daha sonra bu konuda kendilerini ilerletmeleri ve konunun sgt pepper'a dek varmasıdır.

  --- spoiler ---
 • çok güzel bir kitap, istatistikler ve aynı mesajlar var sürekli ancak sıkıcı değil.

  --- spoiler ---
  aşağıdaki tabirler kitaptan alıntı değil, benim anladıklarım ama yine de spoiler olmasın.
  başarının sırrı için 3 menümüz var ;
  1) zeka ve/veya yetenek
  2) çalışkanlık,azim ve/veya iletişim becerileri
  3) şans ve fırsatlar

  benim anladığım ise bunlardan 2 numaranın hep olması gerektiği, 1 le birleşiminin 3 e ulaşmak için geçecek süreyi kısaltacağı oldu. menüyü tamamladığımızda da kitapta örnek verilen "başarı" tanımlarına ve benzerlerine ulaşabiliriz

  --- spoiler ---
 • 3 gunde bitirilen ve akabinde beni malcolm gladwell'in diger kitaplarina da okumaya iten kitap. cekinmeden tavsiye edilebilecek bir guzelligi var. dikkati cekmeyen detaylara, carpikliklara ve hatta imkanlara cok basarili bir sekilde deginiyor.
 • iq'nun yaratıcılık olmadan pek bişey ifade etmediğini vurgulayarak beni benden alan malcolm gladwell eseridir.
 • herhangi bir konuda ustalaşmak için istisnasız on bin saat çalışmanın gerekli olduğunu istatistiksel olarak ispatlayan bilgileri içeren bir kitaptır.
 • başlangıçta saran örnekler, kitabın ortalarına gelmeyle sıkmaya başlıyor. sonlara doğru örneklerin anlatımı iyice uzuyor ve daha da sıkıcı oluyor. bu yüzden ilk elli sayfası adamın anlatmak istediğini anlamak için yeterli.
 • serdar kuzuloğlu'nun seminerlerinde tavsiye ettiği 3 kitaptan birisidir.
  kitap muhteviyatına kısaca değinmek gerekirse,
  --- spoiler ---
  bu kitap size; ne kadar iq sahibi olursanız olun, ne kadar yetenekli ve konunuzda bilgi sahibi olursanız olun başarılı olabilmek için bunların yanında çok daha farklı etkenlerin olduğunu, bu etkenlerin çok çalışarak ve farklı bakış açıları yakalayarak bir nebzede olsa göz ardı edilebileceğini örnekleri ile açıklıyor.

  --- spoiler ---
 • iş dünyasında başarının sırları hakkında birçok kitap varken neden bu kitap ülkemizde de popüler oldu?malcolm gladwell; the tipping point( kıvılcım anı) ve blink( göz açıp kapayıncaya dek) adlı kitaplarıyla 4,5 milyon satmış bir yazar. ince uzun yapısı, kemikli yüzü ve kıvırcık saçlarıyla gladwell, aynen göründüğü kadar zeki bir adam.
  yazarın başarıyı yakalamış avukatlara olan ilgisi, üçüncü kitabı çizginin dışındakiler’in çıkış noktasını oluşturuyor. malcolm’un yeni kitabı gerçek anlamda sıra dışı insanları anlatıyor: zeki, zengin, başarılı ve çizginin ötesinde işler başarmış insanları.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  malcom gladwell
  kitapta yer alan isimler: atom bombasının mucidi robert oppenheimer, bill gates, the beatles ve elbette başarılarıyla göz kamaştıran avukatlar… her ne kadar sıradışı meslekler ve kariyer hikayeleri gibi görünse de gerçekten aslında iş dünyasının her alanında karşılaşılabilecek durumlar karşısında verilen kararların betimlemeleri çok ilgi çekici.
  gladwell’in amacı, insanların bulundukları konuma ne şekilde geldiklerini bize göstermek. çizginin dışındakiler başarıyı aile, kültür, arkadaşlık, çocukluk, tarih ve coğrafyanın etkilediğini savunuyor. gladwell: “ başarılı insanların neye benzediğini bilmek yetmez. başarılarının arkasındaki mantığı da kavramak gerekiyor,” diye yazıyor.
  çizginin dışındakiler’de yazar kendine özgü bir yolla başarının arkasındaki etmenleri analiz ediyor. kitapta konusu geçen insanların çoğunlukla erkeklerden oluştuğu ve fazla sayıda çizginin ötesine geçmeyi başarabilmiş kadının yer almadığı görülüyor. . çizginin dışındakiler’de yazar zekanın tek ve en önemli şey olmadığını savunuyor. bu durum onun hayatına bakıldığında da açıkça görülebiliyor. babasının aksine matematikte yeteneksizdi.
 • malcolm gladwell a.k.a. einstein, çin'in matematikteki başarısını, çalışma kültürünün yüceltildiği bir toplum olmasına bağlıyor ve amerika'daki bir eğitim programını örnek göstererek daha fazla çalışan çocukların diğerlerini geçtiğini belirtiyor. bravo malcolm hep çalışalım tabi, yaşamayalım. bir de oraya buraya "that is another solid 15 hours a week" kalıbında ifadeler serpiştirip durmuş, sinir oldum bebeye. öte yandan adam the story of success temasıyla "takılın gençler" yazacak değil. ben haksızım yani.

  okumaya değer kitap mı? evet, ilginç atraksiyonlar var, kafa yormuyor. özellikle tuvalette, ulaşım araçlarında iken okumaya birebir. öpücükler.
hesabın var mı? giriş yap