• sonradan görmelerle dolu özel okul yerine devlet okulu.diplomanın para ettiği dönemde yaşıyoruz zaten çocukta istek varsa özel falan para atmez, çok iyi ingilizce bilsen ne yapacaksın tercümanlık mı yapacaksın otelde resepsiyon mu? bana kalırsa liseye kadar devlette okusun sonra nasıl olsa parayı veren düdüğü çalıyor illa ki bir üniversite okur şayet paran varsa yurt dışında bile okutabilirsin.özel okullar para basıyor öğretmenler asgari ücrete talim neymiş ingilizce öğreniyormuş muş,doğa koleji reklam yapıyor bizden çıkanlar üniversite kazandı diye öğrencilerin girdiği bölümlere bakın saçma sapan hukuk mimarlık tıp mühendislik kaç kişi girmiş?kısacası arkadaşlar özel okul sadece ingilizce dil kursu gibidir,para ile okuttuğun için iyi not veririler.
  • ilkokul için konuşursak halen özel okul alır, çünkü bir kere sınıf öğretmenleri özel okulda genelde seçilmiş tecrübeli kişilerdir, ayrıca eğitim tam gün olup yabancı dil konusunda da üstündür, sosyal aktiviteleri de daha iyidir, ama herşeyden para kopartmaya çalışmaları biraz can sıkıcıdır.
  • müfredat o kadar sikik ki. okulların hepsi bombok.
    ilk kresinde, (yas 2.5-3 arası) boyama saatinde çizgi içlerini boyamiyor, onun yerine karalama yapıyor diye kağıdını yırtıp ceza sandalyesine ayirmislar kızımı (bu uygulamadan tabii ki haberimiz yoktu)

ikinci kresinde 5 ay boyunca yalvardim resmen yöneticiye. çocukları bırakan serviste emniyet kemeri yoktu. getirin, ben taktricam sanayide bile dedim, dinletemedim.

yukardakiler özeldi. asgari ücrete yakin bi para veriyodum bunlara. (1200 tl idi son kreşi)

en sonunda devlet kresini deneyeyim dedim. ozelden kaçan birkaç arkadaşının ayni sınıfta olduğu bi sınıfa verdim.
    orda da yemek duası, yok bilmemne diye geldi çocuk. dua mua ettiriyolarmis 4.5 yasında bebelere.

ciddi bunalmış durumdayım. bu sene ana sınıfına başlaması gereken çocuk (henüz 5 yasında) seneye nasıl 1. sınıfa gidecek cozemiyorum. bebek lan bu daha. 6 yasında 1. sınıf mi olur?
    hadi bekleteyim bi sene daha desem, bu sefer iri kalacak diğer 1. siniflardan

ozel vs devlet konusu zaten muamma.

ulan su çocuğu alıp gidemedim ya bu ülkeden. kalibima sicayim
  • duracell vs sıradan çinko pil
  • paran çoksa özel okullar iyidir dersin, paran yoksa "ya biz devlet okuluna göndereceğiz" dersin.

inandığın gibi yaşamazsan yaşadığın gibi inanırsın. bu ülkenin ve tüm insanlarının tek gerçeği budur. her koyun kendi bacağından asılır. sen fakirsen çocuğunda fakir olur.
  • param var ve çocuğumu ilkokulda devlet okuluna gönderdim. yukarıdaki saçmalıkları anne baba olanlar mı yoksa ergenler mi yazıyor bilmiyorum ama çok iyi devlet okulu da çok iyi özel okul da mevcut, aksi örnekleri de her ikisi için sözkonusu. konu çocuğunuz ise lütfen ezbere hareket etmeyin, her iki tercih için de geçerli bir öneridir, aslında çocukla ilgili hiçbir şeyi ezbere yapmayın.

devlet okullarında uyuşturucu satılıyor yazmış bir arkadaş, özel okulların tertemiz olduğundan emin misiniz? okulun ortasında bilmemne şirketinin genel müdürünün oğlundan dayak yiyen çocuk bu şehrin en isimli okulunda okuyordu.

biz anasınıfında özel okulda yaşadığımız saçmalıklardan sonra hem oğlumuz tüm eğitim hayatını özel okulda geçirmesin, herşeyin para ile satın alınamayacağını görsün hem de ilkokul için bu kadar para harcamayalım diye düşündük, iyi bir araştırma ile çok iyi bir devlet okulunda çok iyi bir öğretmen bularak gönderdik, bu sene son sınıfta ve tüm ilin katıldığı tarama testlerinden aldığımız sonuçlara göre durumu çok iyi. 3 yıldır göndermeyi düşündüğümüz özel okulun parasını onun hesabında biriktirdik, ileride daha önemli ve belki daha masraflı aşamalarda kullanabileceğiz.

yok siz her veli toplantısında bizi gıdıklasınlar, çocuğum moron bile olsa "özel çocuk" desinler, şekilli aktivitelere katılsın ben de instagram'da paylaşayım, bir sorun olursa istediğim şımarıklığı yapayım derdindeyseniz orası ayrı, özel okula göndereceksiniz.

edit : yukarıdaki saçmalıkları bana küfür edecek kadar ergen olanlar ile pr yapan özel okul yöneticilerinin yazdığını özelden gelen mesajlardan anladım. teşekkürler.
  • çok iyi devlet okulları olduğu doğru olsa da onlara da girebilmek için maalesef oldukça yüklü paralar ödemek zorunda kalıyor aileler. bu devirde üzülerek belirtiyorum ki imkanı olan hiçbir ebeveyn çocuğunu devlet okuluna emanet etmez. anaokulları daha farklı bir yerde olsa da, ilkokul ve ortaokul için kesinlikle özel okul tercih edilir. zira bir öğretmen olarak net bir şekilde söyleyebilirim ki ne devlet okulundaki öğretmenler - istisnalar kendilerini biliyor- ne okulun imkanları ne de akademik müfredat çocuğunuzun içindeki potansiyel için yeterli olmayacaktır. elbette bu her özel okulun da şahane olduğu anlamına gelmiyor. iyi araştırıp doğru tercih yapmak önemli.
  • benim bir arkadaşım var. kendisi tamamen türkiyede devlet okuluna gitti. sonra abd den iş teklifi aldı. bi süre çalıştı orada. en son facebook amazon google beni çağırıyor ne yapsam diye soruyordu. şimdi google ın sizi takip etmesini sağlayan algoritmaları yazıyor.

başka bir arkadaşım vardı. devlet ilkokulu fen lisesi odtü felan derken kendini stanford ta (dünyanın en iyi müh fakültelerinden biri) profesor olarak buldu. kendisini ayrıca takdir ediyoruz.

neyse bizim zamanımız böyleydi. şimdi devlete de gitsen özele de gitsen adam olamıyon. gerçi adam olacak olan çocuk her türlü yolunu buluyor ama türkiyede değil!
  • özel okulun kazanacağı karşılaştırma. özel okulun sunduğu imkanlar her zaman daha fazladır. okullar bilgi öğrenmenin yanı sıra insanın kişiliğini besleyen sosyal bir kurumdur. özel okul çocuğunuza çeşitli açılardan yaptığınız yatırımdır.devlet okullarından farklı olarak özel okullarda sosyal aktivite spor müzik gibi konular daha önemlidir. çocuğun özgüvenini besleyen asıl şeyler bunlardır. öğrenci değişim programları daha yaygındır. yani human capital, social capital ve financial capital anlamında özel okulda okuyan çocuk daha donanımlıdır. economics of education alt başlığı altında bir sürü makale bulabilirsiniz.
  • ilköğretimi özel okulda (bkz: ted koleji) okudum .

ve bir mani olmazsa çocuklarımı kesinlikle özel okulda okutmak isterim.

başlıca sebepleri;
    -tam gün eğitim sistemi
    -en az 2 yabancı dil eğitimi. mesela bizim okulda haftalık 40 saat dersin 21 saati ingilizce, 6 saati almancaydı. ingilizce derslerinin 8 saatine de yabancı öğretmenler gelirdi. eşek değilsen öğreniyordun.
    -en önemlisi, sosyal imkanları. hem sosyal ilişkiler için, hem sportif aktiviteler için kesinlikle değer. benim okulumda futbol, basketbol, voleybol, yüzme, kayak takımları vardı. satranç öğretmeni vardı, satranca ilgisi olanlar en iyi şekilde eğitilip yarışmalara katılırdı. hemen hemen bütün öğrenciler bir spor branşına yönlendirilirdi. bunun dışında halk oyunları, modern danslar, tiyatro, müzik korosu gibi faaliyetler olur, senede en az bir kez gösteriler yapılırdı. her sene yaz-kış yurtiçinde ve yurtdışında dil kampları düzenlenirdi.

ve tabii ki alanının en iyisi öğretmenlerden eğitim alırdık, öğrenciye değer veren, yük değil evladı gibi gören öğretmenlerimiz oldu. halen birçoğuyla irtibatımız devam ediyor.

özel okul durumu olanlar için kesinlikle tercih edilmelidir. durumdan kastım da, gerekirse son model premium arabaya bineceğime kompakt aile arabasına biner, kendimden kısar evladımın eğitime harcarım.
hesabın var mı? giriş yap