• lezzetini beğenmeyeni kuyruğundan tutup sopa şeklinde savurarak dövebileceğiniz balık türüdür. vuruş gücünü artırmak isterseniz 8-10 tl olanlarını balıkçınızdan isteyiniz.
  • toplaşın lezzet tarifi veriyorum;

temizlenmiş (özellikle kılçıklarda bulunan kırmızı kısım iyice) ve biraz kalın takoz kesilmiş palamutları tepsiye dizin. kenarda yeter miktarda tuz (tercihen kaya tuzu) ile karıştırılmış temiz suyu [yaklaşık 3/4 su bardağı) tepsinin içine boşaltıp, daha önceden 180 dereceye gelmiş fırına koyun..

içindeki su kaynamaya başlayınca keyfinize göre kesilmiş patates, soğan, limon halkalarını ilave edin.. su tamamen kaynayıp bitince mümkünse (taş baskı ) zeytinyağını balıkların üzerinde gezdirerek dökün.. 1o dakika sonra 3-5 tutam maydanozu ilave edin. 10 dakika sonra çıkartın.. tadına inanamayacaksınız..

rakıyla veya şarapla tüketin. şimdi siz bunu kola veya çayla yersiniz balık mundar olur..
  • beylikduzu pazarında tanesi 10 tl ye satılan balık türü, öyle söylendiği gibi tanesini 3-5 tl ye satan bir yer göremedim bu civarlarda, yoksa biz de gömerdik kendisini..
  • şimdi tam zamanı, tadı gerçekten saman gibi olsa da yemek lazım. lagos'un kılçığı bile olamaz ama marmara'da lagos ne arar ve kuzum.
  • bu sene öyle güzeller ki tezgahta her geçişimde almak istiyorum. az bi zeytinyağı limon karabiberle marine edip hemen yapısmaz bi tavada pişirip mideye indirin. ya da su tarifi tavsiye ederim daha havalar soğumadan balıklar yağlanmadan :https://youtu.be/lalgfmflfig

edit : balık yağlandıkca ızgara yapmak daha iyi olur diye yağlanmadan yazmıştım. o kısım yanlış anlaşılmış .
  • balık sevmeyen biri olarak yiyebildiğim nadir balıklardan. fırında bol soğanlı olacak ama.
  • şile limandakı teknelerden sabah 8 10 arası tanesini 3 liraya alabileceğiniz balıktır. gayet iriler. yeni tutulmuş taptazeler.
  • geçen akşam fırında yaptım, çok lezzetsiz oldu...zeytinyağı, limon, biberiye, defne, soğan, patates her şey koymuştum oysa ki :( hiç sevmedim ben, yapamadığımdan belki ama yine de bir lakerda, bir barbun değil.
  • bir kış ellerim çok üşüdüğünden bunu eve koynuma sokarak götürmüşlüğüm vardır.

yolda arkadaşlarla karşılaştık,gülerler diye balığı koynumdan çıkartmadım. sonra sokak maçı filan yaparken bunlar fark etti. komik oldu ,yıllarca muhabbeti döndü. o günden beridir bizim eve palamut girmez. ayrıca çipura,mezgit,levrek varken tadı bildiğin saman gibidir. şarapla filan da içilmez,yokluk zamanında içtik güzel olmuyor.

edit: balığı montun iç cebine sokmuştum.
  • pilakisi de olur. tencerenin dibine az yağ, halka kesilmiş iri soğan, üzerine takoz palamutlar, halka domates, tercihan kabak, havuç, ayva. kendi suyunda 30 dakika pişiyor ve hem bol, hem lezzetli oluyor.
hesabın var mı? giriş yap