• https://twitter.com/…status/971748011054456833?s=21

herkesi çıldırttılar...

sincanlı bir çiftçi, pancar yetiştiricisi olan nihat babaözlü nün bu günkü toplantıda söz isteyip doğaçlama bir şekilde isyan etmesi olayıdır...
    adam ne yapsın?

lanet olsun diyor huzurlu bir uyku uyamıyorum ben çiftçi adamım 10da yatmam lazım, açıkoturum izleyip halimiz ne olacak diye düşünmekten uyku uyuyamıyorum.
    5 de kalkmam lazım kalkamıyorum..

bir tane hükümet yetkilisi gelmemiş bizi dinlemeye az insan yerine koyun bizi kime anlatıyoruz derdimizi? sesimizi kim duyuyor?

1 liraya aldığın mazotu bana 1,5 tl’yle ver, ben o pancarın kilosunu 10 kuruştan da satarım.

bana 15 kuruşa malettipiniz elektriğin kw sını 35 kuruştan satma arkadaş!

burada konuşulanlardan hiç birşey anlamadım laf salatası yapılıyor 2 sene önce yapacağınız toplantıyı şimdi yapıyorsunuz. herkes bişeyler anlatıyor ama hep keller körler birbirini ağırlar... lafın harmanı olmaz laf salatası yapmayın icraat yapın

bu satış ile çoluk çocuğumuz 10 seneye hep kanser olacak, şuruptan...
    ağdalı laflar söylemeye gerek yok hepimiz geberip gideceğiz mısır şurubu yüzünden...

eylem zamanıdır konuşma değil eylem!

15 yılda batırdığın ülkeyi 50 yılda toplayaman artık!

dana getirecekmiş, hayvan getirecekmiş yurtdışından hadi ordan!

herif resmen değme muhalefetten güzel konuşmuş...

edit: eğer bir gariban çiftçiyi de, sesimizi duyuralım diye dışarı çıkalım, böyle otel köşelerinde olmaz, çoluğumuz çocuğumuz zehirlenecek dedi diye içeri atacaklarsa, vay bu memleketin haline, bırakın atsınlar...

adam hayatımda ilk defa ötele geldim diyor. bu adama farklı misyonlar yüklemek kadar aşağılık bir olay olamaz.
    konuşmasına üstüne başına heyecanına bi bakın yaa, şu konuşmadan az ibret almak yerine yalakalık olsun diye bi yerlere şikayet edecek olan varsa gitsin etsin zaten. utanmayın edin...

haa, bu arada chp nin cumhurbaşkanı adayı kim olmalı diye sabahtan beri arıyordunuz ya, aha da bu emmiyi yapsınlar. allah belamı versin chp’nin getirebileceği bütün adaylardan iyidir en azından halktır, köylüdür çiftçidir. halkın dilinden anlar, halkla iç içedir.
    en azından samimidir...
  • "bir soğan soyuluyor, yaşarıyor gözler
    bir devlet soyuluyor, aldırmıyor öküzler"
    120 yıl olmuş yazalı.

(bkz: şair eşref)

bir de şöyle bir şey yazmış ki tadından yenmiyor.

"vakt-i istibdatta söz söylemek yasak idi;
    ağlatırdı ağzını açsan hükümet ananı!
    devr-i hürriyetteyiz şimdi, değişti kaide
    söyletirler evvela, sonra sikerler ananı!"

tanım: derdi olan binlerce çiftçinin tek bir ağızdan çıkan haklı isyanıdır.
  • yarın fetöcülükten pkklı terörist olmaktan esedcilikten bilumum ajan pravokatorlukten tutuklanacağını düşündüğüm çiftçidir.

edit: twitterda maskeli bir trol çiftçi için 'tipik dhkp-c li ağzı' diyerek bütün devlet hesaplarını eklemiş onu eklemeyi unutmuşum.
  • al adamı kılıçdaroğlu nun koltuğuna oturt ülkenin geleceği değişsin.
  • kendini çok güzel ifade edebilen bir çiftçi barındıran video.

halk nezninde 10 siyasinin yapacağı açıklamadan daha samimidir. her söylediğinin altına da imzamı atarım.
  • svihs yazıp gidecekken ayağa kaldırıp alkışlatan çiftçi abimizin isyanıdır.

neden mi? biz size oyları bu yüzden mi verdik deyip dilencilik yapmamış, lafı oy vermeyenler ne bok yerse yesine getirmemiştir.

hiç öyle "sayın cimhirbişkinim, reisim, devletlim kurtar bizi" diyerek birçok meslek grubu gibi göt yalamamıştır.

en önemlisi öcü gibi kaçılan şeyi, yani "eyleme" geçilmesi gerktiğini çat çat çat çat söyleyerek cümle muhalefet liderinden daha iyi muhalefet yapmıştır. allah ayağını taşa değdirmesin abicim.
  • adam konuşmasına "hayatımda hiç otele gelmedim. bir hatam olursa affola." diye başlamış. böyle insanlar "şu ağızdan, bu tarafın rüzgarından" konuşmazlar; adam emeğinin, sesini duyurmanın derdinde. sabredecek gücü de kaybedecek bir şeyi de kalmamış belli. yaptığı işin değersizleştirilmesine, çoluğun çocuğun sağlığıyla oynanmasına isyanı. dolmuş ve söylediklerinde haklı. bizim aklımıza gelen ne peki? "keşke ismi verilmeseydi. umarım başına bir şey gelmez."

doğruyu söylerken bile korkuyoruz. bu zamana kadar çıkarmadığımız sesin pancar üreticisi bir çiftçiden çıkmasına şaşırıyoruz. bu utanç hepimizin.
  • edit: ülkemizde şeker pancarı üretimi azaltılıp, şeker fabrikaları satılıyor iken hollanda şeker pancarı ekilen alanları %21 artırdı.

14 şeker fabrikasının satışa çıkarılması sonrasında dile getirilen isyan söylemi*

yakın geçmişte nişasta bazlı şeker ile alakalı yaşananlar aşağıdaki gibidir;

1 - şeker kurumu ve tapdk kapatıldı

2 - bakanlık bu kararla türkiye'yi obeziteye mahkum ediyor

3 - şeker fabrikalarının satışının altında hangi lobi var

4 - nişasta bazlı şeker kotası yüzde 35 arttı

5 - akp o şirkete neden dokunmuyor

6 - gizlenen zehir raporu ortaya çıktı

7 - açtırma bayramlık ağzımı

8 - cargill olayını deştikçe!

9 - felaket, ihanet, cinayet

10 - yerli şekere küresel "zehir" bulaşıyor

11 - akp'den giderayak "yerli şeker" üreticisine darbe

referans konu başlıkları aşağıdaki gibidir.

(bkz: cargill)

(bkz: nişasta bazlı şeker)

(bkz: 14 şeker fabrikasının satışa çıkarılması)

(bkz: nişasta bazlı şeker raporu ve olası sonuçlar)
  • etrafımda çiftçi ve hayvancılık yapan arkadaşlarım var, daha birkaç ay önce daha bu mevzular olmadan önce bana şunu dediler.
    türkiyede bazı tarım ürünleri belli yıllar fiyatı çok artar ve çiftçinin eğilimi onu ekmek olur, bunu yapmayan tek üretici pancar üreticisidir. fazla kar etme olasılığı olsada o istikrarını bozmaz yine pancar üretir. çünkü bilirki pancar her yıl garanti satılacak üründür.
    maalesef garanti ürün artık olmayacak.
  • saadet partisinin tabandan yeni bir dalga örgütlediğinin en güzel kanıtı olan konuşma. bütün ülke çapında halka iniyorlar, ha halkımız da az şerefsiz değil kusura bakmasın senelerce bunu alanlarda soyleyen eylem yapan bizler dayak yedikçe oh olsun diyorlardı.

yarın alanlara insek gene bizi istenmeyecekler, çünkü dertleri sadece pancar, yani pancar sorunu çözüldü diyelim gerisinde memleketin anasını sikerler umursamaz bu kitle. çünkü şu anda aynı insanların versiyonları işin ucu kendilerine dokunmadigi için pancar üreticisini umursamiyor.
hesabın var mı? giriş yap