• 2 tanesinden birini bozmuş diğerini yarım yamalak çalışır hale getirmiş birisi olaraktan iki kelam etmek isterim. şöyleki ağır, şık ve güzel bir kalemdir. ancak düşünce kırılsın diye imal edilmiştir. diğer bir eksi yanıda tutma kısmı eğer çok yazı yazıyorsanız elinizi çok rahatsız ediyor. güzel yanı ucu içerisine toplandığı için düştüğünde ucunun eğilme kırılması durumu söz konusu değil.

ancak kalemin içerisinde uc kısımını ve mekanik arka kısmını birleştiren bir parça var ve plastik. 1 yada 2. düşme ile (serbest düşme) bu parça kırılıyor. linkte reddite amcanın birisi bunun metal olanını yapmış kendisi. mavi olan kırılmış olanı (ucu eksik), metal olanlar ise elemanın yaptırdığı. bir çok kırılmış halini biraz araştırınca bulabilirsiniz.

https://www.reddit.com/…27v/pentel_graph_gear_1000/

neyse iki adetini benzer şekilde kırdıktan sonra 504 ile yapıştırayım dedim. çok güzel yapıştı. 10 dk sonra kalemleri topladım. ne göreyim plastik parçalar kaleme yapışmış. kalemin birisinin ucu toplanmış bir şekilde kaldı sizlere ömür. diğer ise dışına çıkmış bir şekilde ve toplanmıyor. dışarda olduğu için kalem sorunsuzca uç çıkartabiliyor. 1.5 sene kadar kullanmış oldum. yarım çalışan bakalım ne kadar idare edecek bilmiyorum. yalnız istinasız her gün kullanıyorum. bu paraya 1.5 sene yazık günah.

sonuç olarak tr de 120 tl gibi bir fiyatı var. amazonda 8$. bu kalem yerine başka kalem bakın. ömür boyu kullanırım fln diye düşünmeyin. hepsinin içi plastik. patlıyorlar bir şekilde.

edit: üzerinden 3 sene geçti. tesadüfen kitaplıkta buldum bu ikisini. bi uğraşıyım dedim ne uç çıkartıyor, ne yapıştırdığım plastikleri düzgün çalışıyor. plastikler iç mekanizmaya yapıştığı için zorlayım dedim tekrar plastikler kırıldı. $12-14 olmuş amazon.com'da. tr de 450 fln galiba. dengesini mengesini stabilitesini bilmem ama düşünce çok kolay kırılan elinizde kalan dandik bir kalem. almayın aldırmayın.
  • çok şık , ağır ve gösterişli japon menşeili mekanik kalem. alemetifarikası olan klipse basınca içeri giren uç mekanizması ve tutma kısmındaki silikon yastıklar ayrıntısı kaleme ayrı bir hava veriyor, kalemleri piri ,kralı gibi bir havası var , normal bir versatil kalemden daha uzun ve ağırlık noktası önde değil sanki arkaya verilmiş gibi,bu da uzun süreli yazım ve çizimde eli bir süre sonra yormakta.
    ancak dediğim gibi inanılmaz şık ve kaliteli bir duruşu var zaten beni kendisine aşık eden de o.
    ağır olduğundan yere düşürmenizi tavsiye etmem ucu hemen yamuluyor.
    3 yıl önce takım halinde tanesi 80,00 tl civarında almıştım , şimdi fiyatları inanılmaz yükselmiş.
    çizimle profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim, sıradan yazım için kullanacak olanlar için almaları gereksiz olur.
  • tasarımı ve kullanımı rahatlıkta rakip tanımayan, şu sıralar 30 tl civarında satılan profesyonel kalemdir.
  • ebay'dan 20 liraya aldım türkiye'deki fiyatı 50 lira civarı. tavsiye edilen kalemlerin başında geliyordu. çok sağlam bir kalem inanılmaz sağlam duruyor, tutuş yeri ergonomisi de gerçekten çok iyi, ancak ağırlık merkezi çok önde, rotring rapid ve pro'ya alıştıktan sonra bu kalemle yazarken ağrılık merkezi çok önde olduğu için geriye doğru yatmakta.
  • graph 1000'e göre daha ağır olan ama duruşu ve şıklığı daha ön planda olan uçlu kalem.
  • muhteşem bir kalemdir.
    bu tip kalemlere normal uçlu kalem muamelesi çeken de derhal o kalemi masaya bıraksın ya da kendisine vereceğim açık adrese tarafıma yollasın hiç değilse kutsi bir amaç uğruna günler ve geceler boyu çizsin çizsin...
  • amazonda 9 dolar herhangi bir kırtasiye veya sitelerde 100 tl. fiyatlandırması aşırı saçma anlamadım gitti. ucuz denk gelirse alırım çok iyi kalemmiş.
  • ucu içeri girebildiği için zamanla yatay eksende boşluk yapar. ucu içeri girmeyeni için:

(bkz: pentel graph 1000)
  • öncelikle uzun bir kalem. ağır bir kalem. bu vasıflarından dolayı da küçük ellilerin rahat edemeyeceğini düşündüğüm bir kalem.
    dizayn ayrıntılarında da boyutlarıyla paralel olarak maskülen bir hava var. gerek sert çizgilerden oluşan klipsi gerekse klipse basınca sesli bi şekilde hoyratça ucunu içeri çekmesi, pek kibar bi kalem olmadığının göstergeleri.

yazı yazmak için ağır kalemler pek tabii tercih edilebilir, kimisinin hoşuna da gidebilir. yalnız ağırlık merkezinin kağıda yakın bir konumda olması parmakların efor sarf etmeden kalemi hareket ettirmesi için elzemdir. bu kalemde ağırlık merkezi neredeyse kalemin tam ortasına denk düşüyor, arkasının da sahip olduğu ağırlık yüzünden yazarken kalemin aldığı açı artıyor, o ivmeyi sabit tutmaya çalışırken parmaklar yoruluyor. ''10 dakka işim var, halleder geçerim''ciyseniz sizlik bir şey yok ama uzun süre ara vermeden hızlı bi şekilde not alayım istiyorsanız bu kalem size göre değil.

kalemin alameti içe girebilen mekanizmasında tabii ki. klipse basınca kedini içeri atan bi uç kısmı var. ama ne atmak.. basar basmaz uç içe doğru fırlıyor resmen. bu şartlarda ne kadar uzun ömürlü olur bilmem, çoğu kişinin ortak tecrübesi mekanizmasında bozulma olmadığı yönünde.

içe girmesi güzel bi artı, hatta kendini bana aldıran artısı. yalnız bu güzel teknolojinin, marka ve modelden bağımsız olarak, kronikleşmiş bi problemi var. uç kısmının içe girebilmesi için, bi üstündeki katmandan pek tabii daha küçük bir çapta olması gerekiyor. daha ufak çapından dolayı sağ ve soldan birebir destek almayan uç kısmı da sert ve hızlı yazdığınız zaman her iki yana esneyebiliyor. kalemde yekparelik hissi ve kalemle kağıt arasında doğrudan bağlantı arzusu çoğu kalem severin aradığı bir şey. bu konuda çok kötü demiyorum, uç kısmı çok yalpalıyor da demiyorum hatta çoğu kullanıcının fark edeceğini de düşünmüyorum. yine de birkaç saatlik bir yazışta birkaç kere esnemesi bile akılda kalması için yeterli. çok sert yazmayan biriyseniz yine sizlik bir şey yok.

maliyetli bi kalem olduğunu gayet hissettiren bi kalem olmasına rağmen değer düşüren bir falsosu var. klipsin altında kaldığından ve biraz kıyıda köşede olduğundan, özenilmeye gerek duyulmamış plastik bir aksam bu. klipsi tutuyor, çok da dandik olmamasına rağmen beyaz rengi yüzünden ucuz bi hissiyat veriyor. halbuki renklendirilse gayet ideal bi parça. üst kapakta da 0.5 yazan bi yapıştırma var, olmasa daha iyiymiş. cipslerden çıkan duvar yapıştırması ayarında, çok ince bi kağıt parçası ve genelde tam ortalı oturtulmamış oluyor. ben çıkarıp attım size de öylesini tavsiye ederim. tırnak değdiği anda kendini bırakıyor zaten.. çıkartılmaya dünden razı.

velhasıl çok para vermeyin ama yine de deneyimleyin. bakmayın eleştirdiğime, asgari şartların hepsini sağladığı için detaylara inmek gerekti, güzel kalem.
  • 4 sene önce 35tl'ye alıp* üniversiteye geçtikten sonra kaybettiğim, bugün tekrar almak istediğimde 85tl'lik bir fiyatla karşılaşıp oha dediğim çizim kalemidir. 2 entry önce 55tl imiş, ileride kaç lira olur siz düşünün.

elinde türk lirası ile dolaşan bizler tarafından edinilmesi gittikçe zorlaşsa da bence yazım çizim işleri ile uğraşan insanların en azından bir kere denemesi gereken kalemlerden biridir. bunun ilk sebebi ne çok ağır ne de hafif olması, ikinci sebebi ise metal ucunu mekanizması ile içeri saklayabilme özelliği. böylece ne ucu ile cep delmiyor*, ne de pentel smash gibi yere düştüğünde yamulup kalma riski yok*. cepte taşımalık, sağa sola götürmelik, yani tam anlamıyla versatil bir çizim kalemidir kendisi.

bu kalemde eksik bulduğum iki tane nokta var: ilki, kullandığım bir yıl içerisinde üzerindeki pentel graphgear yazısı silikleşti. bu konuda benim gibi takıntılıysanız sizi üzebilir bu durum. rotring'de aynı süre içerisinde o kadar eskime emaresi oluşmamıştı benim elimde.
    ikinci eksi noktası da ideal olan ağırlığının merkezi ideal noktada değil. kalemi tuttuğum kısım tırtıklı metal doku üzerine plastik noktalar şeklinde çok iyi dizayn edilmiş; ama tutma noktasında kalemin ağırlığı ele biniyor, uzun süreli kullanımda elimi yormuştu.

buna rağmen çizimlerde ana hatlara geçerken çoğu kez elim bu kaleme uzandı. bence iyi bir çizim kalemi arıyorsanız listenizde bu da olsun, belki seversiniz.
hesabın var mı? giriş yap