şükela:  tümü | bugün
  • ankara doğumlu, 74 yaşındaki devrimci. nuriye gülmen'in ve semih özakça'nın eylemlerinde neredeyse her gün bulunan, her basın açıklamasında polis şiddetine maruz kalan perihan teyzemiz.

bu başlığı açma sebebim, polisin artık iyice arsızlaşmış ve perihan teyze'ye olan işkencesini artırmış olması.

polis konur sokak'ta yapılan son açıklamalardan birisinde 75 yaşındaki perihan teyze'yi alıp başını yere çarpmış, hastanelik etmişti. hepimizden genç, hepimizden hareketli, "abla" deyince tatlı sert azarlayan perihan teyze günler sonra yine dikilmiş karşılarına. yakasında behice boran'ın fotoğrafı, elinde kağıttan bir pankart.

polis darp, hakaret, pankartın yırtılması ve biber gazının ardından perihan teyze'ye olan iğrençliğini bir adım daha ilerletmiş. içlerinden birisi "ne zaman ölüp gebereceksin?" diye sormuş.

perihan teyze düşmana alışkındır. "size inat 100 yaşıma kadar yaşayacağım" diye cevaplamış.
  • yüksel'in perihan ablası/teyzesidir. halsiz düştüğünde, iyi misin perihan teyze, diye sorana "bayır turpu gibiyim" şeklinde cevap verendir.
  • behice boran'ın gururu, bizimse perihan teyzemizdir: https://www.youtube.com/watch?v=zaxwdixa2aa
  • perihan pulat benim meslektaşım…
    1976 yılından beri tanırım onu…
    ona perihan abla derim…
    şimdi 75 yaşlarında olmalı…
    sosyalisttir…
    muhaliftir, isyancıdır, aykırıdır, dik duruşludur, haksızlıklara karşı gelemeden duramaz…
    militanca bir duruşu vardır, korkusuzdur, çekincesi yoktur…
    yanlış anlaşılmasın; kişiliği özünde ince düşüncelidir, yaşama, doğaya, insanlara karşı duyarlıdır, naiftir…

hangi yıl hatırlamıyorum, onun, “dünya emekçi kadınlar günü” nü küçük bir saksı içinde açmış bir sümbülle kutlamıştım…
    aman nasıl mutlu olmuştu…

ertesi gün üzgün ve dökük bir şekilde odama geldi elindeki sümbülle:
    “ben buna nasıl bakacağımı bilmiyorum, yaşatmayı beceremem, ölümüne neden olurum…kendimi nasıl affederim sonra” dedi…
    ona nasıl bakması gerektiğini anlattım:
    “solunca bana getir, soğanını bahçeme ekerim, seneye tekrar açar” dedim…
    önce inanamadı, ama ikna olunca çok rahatlamıştı…

eşi genç yaşta ağır bir hastalığa yakalanmıştı, evde bakıma muhtaç hale gelmişti..
    perihan abla eşi ölünceye kadar ankara dışına adımını atmadı…
    eşini anlatırken gözlerinin içi gülerdi, “o benim köşe süsüm…” derdi…

emekli olduktan sonra alanların, yürüyüşlerin, protestoların, “perihan teyzesi” oldu… çok cop, biber gazı yemiş, yerlerde sürüklenmiştir, defalarca gözaltına alınmıştır…
    polislerden biri ona, “"ne zaman ölüp gebereceksin?" diye sorduğunda “"size inat 100 yaşıma kadar yaşayacağım" demiş…

1 mayıs günü tandoğan’ da halay çekenlerin arasında gördüm onu…
    gençlerin arasında neşe ve coşku içindeydi…
    hemen arkadaşımı bulup onunla birlikte resmimizi çekmemizi istedim…
    arkadaşımı alıp geldiğimde halaydan ayrılmıştı…
    kalabalığın içinde çok aradık ama bulamadık…

demek tandoğan’ daki etkinlik bittikten sonra yüksel caddesi’ndeki aylardır süren, “işimizi geri istiyoruz” eylemine destek için katılmaya gitmiş ve polisler diğer üç kadınla birlikte onu bu hale getirmiş…

biliyorum, başına ne gelirse gelsin onu hiçbir zulüm, eziyet; direnişlerden, protestolardan, gösterilerden, meydanlardan, sokaklardan caydıramayacaktır…
    hasan özsan
  • ne yazık ki konur sokak'ta saldırıya uğramış devrimci kadın. kendisini yeni tanıdım. her eyleme saatler öncesinden gelir, muhabbeti tatlıdır. hayatını "mücadele" üzerinden kurmuştur. yan uğraşları arasında uyumak, yemek yemek vesaire vardır. umarım tez zamanda iyileşir.
  • yasli ve emekli hakime hanim. yillardir konur sokak yuksel direnisciligiyle biliniyor. burada da basligi acan sozlugun meshur komunizm soslu dezenformator provokatoru bir yil once de perihan hanimin polis iskencesi gordugunu -resimsiz, habersiz ve pek tabii ki kanitsiz- acarak merhamet dilenmek suretiyle, sozluk efradini polise karsi kiskirtmayi amaclamistir.

ayni kisi dun de polisin iskence ettigini falan yazdi. ıspatlayamiyor ama yaziyor. bu hanim nuriye ve semih'in de yapilanmadan arkadasi sanirsam. onlara da destek olmus aclik grevinde falan filan.

bu hanim yuksel direnisinde "i şi miiii ziii geee riii iiisttii yooo ruuuz. yasasin haaakk liiii di re ni si miz" diyerek 75 yasinda yasli basli haliyle slogan atiyor. yasi malum, belki unutmustur. biriniz hatirlatsin yalniz, kendisinin coktaaaan emekli oldugunu. *

her olayda bu nineyi gormekten polis de bikmis belli ki. yazik. siz teroristcilik oynayacaksiniz diye o nineyi kullanmaktan bikmiyor musunuz? kotulukte bu kacinci level? yazik o polis zor durumda kaliyor iste. bi vursa elinde kalicak aycekirdegi kilikli nine, belli ki derdi de baska, polis iskence ediyor diyor. lan polis vursa elinde kalir zaten, hangi iskence? kullanmayin su sayili gunleri kalmis kadini yazik. nasi bi vicdansizsiniz ki sozlukte bile kullaniyorsunuz, desifre ediyorsunuz? ayip.

ya sizden baska ne beklenir ki? polis dusmanlari, otorite dusmanlari yabaniler sizi.
  • behice boran'ın bize mirasıdır.

"behice boran, yerlere yatırılıp darp edilmek, tutuklanmak, kerameti kendinden menkul bir asker hakim tarafından sorgulanmak ve bütün bunları, 69 yaşa varmış bedenine yaslanarak yapmak pahasına direnmişti. sosyolog, dolayısıyla kuramcı olmasının yanı sıra cesareti yüksek bir işçi sınıfı siyasetçiydi ve 1 mayıs 1979’da sıkıyönetim komutanlığı olarak zuhur edip sokakları yasaklayan devletle uzlaşmanın, ona boyun eğmenin kaybetmek anlamına geleceğini biliyordu."

https://www.gazeteduvar.com.tr/…oran-perihan-pulat/

ömrüne bin bereket perihan teyzem. hepimizin en genci, en dirençlisisin.
  • ooo tehdit. *

malum basliktaki tum entry'lerimi canlandirdigim kisidir.