şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1914 doğumlu, annales okulu mensubu fransız tarihçi. 1960'ta yazdığı ve ingilizce'ye centuries of childhood adıyla çevrilen eserinde aile ve özellikle de çocukluk olgusuna getirdiği alternatif bakış ile çocukluğu da geleneksel tarihin önemsemediği güçsüz, sessiz edilgin kitle ve kesimlerden biri olarak görmüş, bu eğilimden bağımsız düşünülemeyecek bir biçimde, çocuklar ile yetişkinler arasındaki ilişkilerin yalnızca tek taraflı iktidar ilişkileriyle sınırlı olarak tasarlanamayacağı, çocukların bireysel ve kollektif tepkileri ile yetişkin davranış ve yaşantılarını etkilediklerini savunmuştur. modernleşme sürecini analizinin temel eksenine oturtan aries, çocukluğun ayrı bir yaşam dilimi olarak endüstriyel ve teknolojik ilerlemeye bağlı olarak aile kurumunun geçirdiği değişimle eşzamanlı bir biçimde ortaya çıktığını, kabaca 16. yüzyıl öncesinde en azından batı dünyası için çocukluk diye ayrı bir kategoriden bahsetmenin mümkün olmadığını dile getirmiştir. peter laslett, jack goody ve bir kısım diğer cambridge group mensubu antropolog aries'in modernleşmeye bağımlı sosyal değişim mevzuunu biraz fazla abarttığını iddia etseler de aries'in görüşleri halen ilginçliğini ve yeniliğini korumaktadır. centuries of childhood'un basımından bugüne kırk beş yıl geçmiş olmakla birlikte halen dilimize kazandırılmamış* olması ise türk ilim ve irfanı adına büyük kayıptır.
 • gece yayinlarindan cikan "batilinin olum karsisinda tavirlari" isimli bir kitabi vardir.
  ayrica; "olum doseginden mezara" isimli yazisi yayimlanmistir.
  (bkz: cogito sayi:40 2004)
 • fikrini ortaya attığı ve ölene kadar georges duby'le birlikte editörlüğünü yaptığı a history of private life serisi (bkz: özel hayatın tarihi), özellikle avrupa kültürel tarihi çalışan ya da bu alana ilgi duyan herkes için okunması şart bir seridir. western attitudes toward death de antropolojik bakış açısıyla yazılmış tarih kitapları içinde özel bir yer tutar. severiz mösyö aries'i, iyi ki düşünmüştür, yazmıştır, editlemiştir.
 • az önce akademik rol modelim oldu kendisi. colin heywood "l'enfant et la vie familiale sous l'ancien régime"in 50. basım yılı için yazdığı yazıda, aries'in çocukluk tarihine olan katkısını şöyle özetliyor:

  "as far as the influence of ariès on historians is concerned, it is tempting to suggest...that it was by being wrong more often than right about childhood in the past, but wrong in a very stimulating way, that he made his principal contribution."

  çoğunlukla yanılan, ama ilham verici biçimde yanılan araştırmacı, philippe ariès.