• sut, soda yahut su ile karistirilip macun haline getirdikten sonra cilde uygulanan, culdi beyazlatici, leke yok edici, renk tonunu dengeleyici maske. kuruduktan sonra nazikce durulamaniz yeterli. kabuk halinde soyuluyor zaten. cinli hatunlarin sirlarini da desifre etmis bulunmaktayim su anda.

retronology ile guzellik sirlarinin sonuna geldiniz.
    unutmadan, duzenli kullanim sart.
  • haftada iki kere yapılması caiz, yaptıktan sonra pirinci suda bekleterek elde ettiğimiz pirinç toniğininin yuze pıt pıt uygulanması farzdır. ciltteki lekeleri giderici etkisinin yanı sıra yuzumde nimetle banyoya giriyorum bir şey olmasa bari tadında bir etki de yaratmaktadır.
  • bugün itibarıyla haftada iki kez düzenli olarak kullanmaya başladığım maske. ilk gün tecrübelerim yüzümün oldukça yumuşadığı ve canlandığı yönünde. ancak uzun dönem leke üzerine olan sonuçları en azından bir ay sonrasında editlerim.
    tarifi şimdiden vereyim, yarım kahve fincanı süt, 1 yemek kaşığı pirinç unu, 4-5 damla da limon suyu ekleyerek kullandım. bugün bu miktarlarda yaklaşık iki kişi için çıktı. yapmak isterseniz miktarları azaltmayı düşünebilirsiniz. bir ay sonra görüşmek üzere.
  • yüz lekelerini giderdiği, cilt tonunu eşitlediği ve cildi beyazlattığı söylenen bakım maskesi. rivayete göre uzak doğulu kadınlar pirinç tarlalarında güneş altında çalıştıktan sonra pirinç suyunu sürerlermiş ki beyaz kalabilsinler.

yıllar önce uyguluyordum ancak bununla beraber ev yapımı çok fazla maske yaptığım için hangisinin ise yaradığını bilemiyorum. bu yüzden bir süre yeniden kullanmaya karar verdim ama ekstra değişken yaratmayıp etkisini gözlemleyeceğim.

aslen sütle karıştırılıp cilde uygulanıyor. ama bal veya muz gibi eklemeler de yapılabilir. sonuçlar için editleyeceğim.

edit:bir aylık bir süreçte bazen haftada iki bazense bir hafta boyunca hiç uygulamadım. zaman zaman içine birkaç damla limon kattım. evet işe yarıyor. cildim yeniden lekesizleşmeye başladı.
  • şahane bir maske. iştah da açıyor. ve gerçekten cildi beyazlatıp (lekelerin rengini açıyor) yanaklara da doğal bir pembelik veriyor.

evde hazırlanıp bu kadar kısa sürede etkisini hissettiğim tek maske.

ben haftada 2 kere uyguladım. bu hafta üçüncü yapışım. zaten yapma zamanı gelince de cilt kendini belli ediyor. hemen bir renkte değişiklik, yüzde yorgun bir ifade beliriyor. gerçi bu yorgun ifade benim kronik uykusuzluğum kaynaklı da olabilir.

maske öncesi sıcak duş alıyorum. gözeneklere iyi gelir diye. duştayken bioderma ile yüzümü yıkıyorum. çıkınca maskemi yapıyorum. saçlarıma hindistancevizi yapı sürüyorum, sarıyorum saçlarımı havluya. maske cildimde kururken, kahvemi içiyor kitabımı okuyorum. (günün en sevdiğim vakitleri) yüzümü maskeden arındırdıktan sonra az tonik yapıyorum. sonra babe c vitamin serumu sürüyorum biraz. üzerine de nemlendiricimi. dışarı çıkarken güneş koruyucu. dudaklarıma vazelin (dudak sorunumu çözemiyorum aşırı bir kuraklık söz konusu. çözüm bilen varsa beri gelsin)

haftada 2 kere kendime böyle ödül veriyorum. aşırı güzel yapıyor beni. zararı olmayacağından emin olsam her gün yaparım.

benim öyle sivilce izi falan yok. gözeneklerim biraz var, biraz da çok sevdiğim çillerim. çile bir fayda sağlamaz, sağlamasın da ama o yumuşaklık, yorgunluğumu alması şahane bir duygu (yorgunluğumu alan bu ritüel de olabilir gerçi)

özetleyeceksek eğer, yapın deneyin bence. daha uzun vadede daha fazla fark yaratır gibi düşünüyorum.
  • saçımı sarıya boyatmadan önce düzenli olarak yapacağım maske. anne ben büyüünce albino olacağım.
hesabın var mı? giriş yap