• yunanistanın samos adasında hediyelik eşya olarak satılan bir bardak. söylediklerine göre bu bardağı pisagor dizayn etmis ve eger dogru ise bence bu muazzam bardak milattan oncesinden gunumuze pisagorun biraktigi en degerli eserlerinden biri olmustur. bardagin sekli ters duran bir kilise canina benzer. tam ortasindan orta parmak goruntusunde bir naah isareti cikar. pisagor "azla yetinmeyi bilin, acgozlu olursaniz elinizdekileri de kaybedersiniz " demis ve bu bardakla kanimca soyut felsefeyi gozle gorulen elle tutulan bir somut nesneye donusturmustur. bu noktada sasirmak, isin gizemini ve suprizini yasamak istiyorsaniz , altta yazdiklarimi okumayin ve gunun birinde boyle bir bardak elinize gecerse icine istediginiz kadar suyu doldurup icin..

--- spoiler ---
    bardagin ozelligi nedir derseniz, altina baktiginizda boyle bezelye eninde bir delik var. bi de bardagin icinden cikan parmagin dibinde iki delik. ve bardagin yarisini biraz gecince bir cizgi. siz bardagi bu cizgiyi asmayacak sekilde doldurdugunuzda hersey normal, herhangi bir bardaktan farki yok. cizgiyi asip bardagi cok doldurdugunuzda ise, asagidaki delikten, bardagin icindeki tum su bosaliyor..
    --- spoiler ---

ister pisagor ister bir baskasi, her kim dizayn ettiyse bu bardagi, uygulamali anlatiyor adama anyayi konyayi..
  • klein şişesinin yanına yakışır.
  • birleşik kaplar prensibi'ni şiar edinmiş bir arkadaş bu. alkolü fazla kaçırana kibarca; "arap sen içme bokunu çıkarıyorsun" der. tarzı değişik, takdir ettim.
  • bir diğer adının ''kendini bil'' bardağı olduğu iddia edilen bardak.
  • adalet kupası, dikea, pisagor kupası öteki adları ve pisagor'un memleketi samos'un hediyelik eşyası.
  • çamaşır makinesindeki yumuşatıcı bölmesi tasarımına esin kaynağı olan bardak. yani günlük hayatta çok işimize yarayan bir tasarımdır.

teknik olarak izah etmek gerekirse: hareketsiz bir kapta, belirli bir seviyede bulunan sıvının üstüne biraz daha ekleyince sıvının tamamını boşaltmamıza yarar. (bkz: sifon sistemi)
  • felsefi acidan bakıldığında uzerine cok sey düşünülebilecek bir bardak tasarimi. gercekten pisagor ile alakasi var mi yok mu bilmiyorum ama dunyanin basindan bu yana ne cektiyse açgözlülügunden ceken insanoglu, elindekiyle yetinmeyip fazlasini kovaladiginda elindekinin de pat diye bir anlamda kayip gidebilecegini goz onunde bulundurmalidir.

hani filmlerde masanin arkasindan bir hayli tassakli duran abilerin oyuncaklari vardir ya, bi topu salar digerlerine carpar sonsuz donguye girer vs. sonra karsisindakine öğüt verir bu esya uzerinden. ben de ilerde tassakli godaman bir titrin ardinda bulunabilirsem benim oyuncagim da bu olacak.
  • belli bir seviyeden fazlasını doldurduğunuzda içindeki bütün sıvıyı boşaltan bir bardaktır bu.
hesabın var mı? giriş yap