• başlangıçlar hariç, yeni megalar beşe çıkmıştır:

-mega sableye
    -mega metagross
    -mega altaria
    -mega lopunny
    -mega salamence

--

-mega metagross, değişmeyen psişik/çelik tipi ve tough claws özelliği ile halihazırda "uu*" iken, anında "ou*"ya yükselecekti. şaşırılacak bir durum yok.

http://tinyurl.com/mf6bumw

ama gamefreak bu "mega" evrimleri, hem sevilen pokemonlardan daha çok nemalanmak, hem de nu* ve ru*sınıfındaki, arkadan ufak bir itilse uu'ya kadar yükselecek pokemonlara el atarak competitive mod'u daha da kızıştırmak için kullanıyor. bu zamana kadar gamefreak'in verdiği en doğru ve de radikal hamleydi hiç şüphesiz. karşı çıkanlar da oldu digimon'laştırıyor deyü; ama oyunda dordurmadan pokemon var la, ona tamam da buna mı no?

- altaria; düşük atakları, hızı ve de hp'si ile bir ejder pokemonundan beklenmeyecek istatistiklere sahipti ve de sp.def. pokemonluk dışında kullanılabilirliği yoktu. zaten onda da başarılı değildi 105 spd ile ya. nu'daydı uzun zamandır bu yüzden. ve goodra geldi yeni jenerasyon ile, hem 150 spd'si altaria'nın tek alanını işgal etti, hem de istatistikleri ile anında uu'ya oturdu.

ama dedim ya gamefreak, sevilen ama kullanışsız pokemonlara bir şans olarak mega'ları kullanıyor. altaria'ya da belki de en eşsiz hamleyi yaparak ejder/fairy tipini bahşetmiş. fairy'ye karşı ejder tipi ataklar yapılamıyor. en büyük handikabı olan buz tipi saldırılar da 4x'ten, 2x'e çekilmiş oldu böylelikle. sadece istatistikler bile aynı kalmış olsa, şu eşsiz tür değişimi bile ru sınıfına atlamasına yeterdi.

ama gamefreak bu, durur mu; yapıştırmış oyundaki en eşsiz özelliklerden birini: pixilate. pixilate normal tip saldırıları fairy tipine çeviriyor, çevirirken de %30 stab bonusu ekliyor hamlenin gücüne. mega gardevoir ve sylveon'u ou sınıfına sokan bu özellikten başkası değildi.

pixie plate, hyper voice/hyper beam, modest sylveon'um da epey ekmek yedirdi bana bu sayede.

ve ve ve altaria hem 90 gücündeki özel atak hyper voice'u, hem de return ve frustration gibi iki güçlü fiziksel atağı öğrenebiliyor. bu ne demektir? altaria daha istatistikleri açıklanmadan, ou'ya terfi etti, hayırlı and the uğurlu olsun. tahminen de goodra'nın mega hali olacaktır. yüksek spd ve de atak. bakalım.

http://tinyurl.com/npymj88

- lopunny de bir başka nu gediklisi, normal tipi bir pokemon. işe yaramaz özellikleri ve istatistikleri ile, jolly-choice band dışında bir başka kullanılırlığı yoktu. nu maçlarında bile çok ender yer bulurdu kendine düşün. ama sırf kadınsı vücut hatları sayesinde, en güzel pokemonlar listesine girdi ve kendine bir hayran kitlesi edindi. internet anacım ne yaparsın, her tür insan var.

yeni mega evrimi ile de türü normal/dövüş tipine dönüştü ve de scrappy gibi görece işe yarar bir özeliğe kavuştu. scrappy hayalet türüne karşı etki etmeyen atakların ki bu lopunny için her şey demek, etki etmesini sağlayan bir özellik. işe yarar mı yarar, ou'ya sokar mı lopunny'i? sanmıyorum, bl2 belki, özelliklere bakmak gerek ama uu bile çok gibi. allah sonunu abomasnow'a benzetmesin, amin.

http://tinyurl.com/pgbvmv2

- gelelim son mega salamence'e. bu zaten doğal olarak bekleniyordu jenerasyon gereği. hızı ve de atakları ile her türlü atak kombinasyonunun denenebildiği, her turnuvada gördüğümüz, en güçlü ejder tiplerinden birisi. mega evrime gerek olmadan da klasik bir sweeper; uzun uzun ne anlatılır ki salamence hakkında. ama salamence mega özelliği, bir başka pixilate vari olan aerilate. aerilate ise normal tip saldırıları uçuş tipine çeviriyor ve de %30 stab bonusu veriyor. nimet olan tarafı, zaten yüksek atağı artacak olan salamence 120 vuran double-edge ve de %30 stab bonusu ile, önüne ne gelirse gelsin büyük zarar verecek. pinsir de aynı özelliğe sahip ama düşük hp'si bunu dengeliyordu, salamence'in hp'si de yüksek. ou değil de, uber sınıfına girer mi acaba? istatistik bilgilerini de beklemek gerek ama...

http://tinyurl.com/omtz4av

--

açıkçası beni tasarımları falan pek ilgilendirmiyor.
    bir avuç bile olmayan sözlükteki pokemon "oynayan"lar buraya kadar okuduysa amenna.
    ama gönül isterdi ki ecnebi sitelerindeki gibi sayfalarca tartışmalar sürsün burada.
    neyse buna da şükür.
  • mega steelix, mega glalie ve olası bir mega hoopa ile oyunun çıkmasına az bir süre kala tüm evrimleri tamamladık...

smogon'da yeni mega evrimlerin puanları açıklanmıştı. ben de dedim madem canım sıkılıyor, neden şöyle iyilerinden üç beş incelemeyeyim. ama genel hatları ile bir bakarsak, game freak bokunu çıkarmış ne yalan söyleyeyim. smogon kuralları hayli değişecek. gerçi blaziken'in bile uber sayıldığı bir ortamda; bazı yeni megalar uber'den daha yüksek bir sınıfa dahil olmalıdır.

biraz uzun olacaktır, ancak her zamanki gibi tek seferde yazıp da okumaya üşeneceğim için hatalar, yazım yanlışları falan olabilir. başlayayım:

mega swampert: 100/150/110/95/110/70

muazzam. swampert'in ilk özelliği tanıtıldığında hayli tartışılmıştı. swift swim, yağmur altında hızını iki kat arttırıyor. ama açıkçası böyle bir istatistik arttırımı beklemiyordum.

150 fiziksel atak, 110'ar defans? herhangi bir yağmur takımından öte, tek başına rain dance kurarak saldırmasıyla bile nice dağlar devirir. kesinlikle ou. rain dance/stab/waterfall, stab/earthquake... daha işlevsel bir özellik tabii ki daha iyi olurdu; ama mega swampert, yağmur takımı kullananların sayısını ona yirmiye katlayacaktır. uber değil canım, raad.
    --
    mega sceptile: 70/110/75/145/85/145

yine absürt şekilde iyi. çimen türü zaten elektriğe karşı dayanıklı iken, elektrik tipi saldırıların ciddi bir kullanımı dahi yok iken; evet lightning rod hayli gereksizdi. ama istatistikleri onu da önemsiz kıldı.

110 atak, 145 özel atak hadi tamam, o bile harika da 145 hız ney lan? sword dance, mixed attacker ya da özel süpürücü olarak da kullanılabilir. ama önemli olan yeni hamle havuzu ve de yeni ejder tipi atakları. outrage, dragon pulse hamlelerini zaten move tutor ile öğrenebiliyordu; ancak bir draco meteor da bahşedilir mi dersiniz. en kötü bl.
    --
    mega sableye: 50/85/125/85/115/20

sableye prankster özelliği ile son derece sinir bozucuydu. sadece fairy türüne karşı zaafiyeti onu hayli güçlü kılıyordu. şimdi mega'sıyla bunu bir kademe daha yukarıya taşıyacak. önce will-o-wisp, ardından mega evrim ve recover... özel defansif mega sableye'ın, modest sylveon'un hyper voice'undan bile sağ çıkma olasılığı var ki bu son derece korkutucu.

haa sableye benim favori pokemonlarımdandır ve her ne kadar sinir bozucu dahi olsa, mega sableye inanılmaz güçlü. sableye zaten uu'ydu, şimdi ise ou'ya terfi edecektir.

biraz showdown'da takıldım; defansif mega sableye, +2 talonflame'in brave bird'ünü durdurdu ki, onu recoil ve knock off ile saf dışı bırakmanın hazzı... uyuz talonflame'i bu şartlar altında görmek... çoğzel lan.
    --
    mega altaria: 75/110/110/110/105/80

pixilate, dragon/fairy altaria zaten ou olacaktı; ancak daha ofansif bir altaria beklerken maalesef beni hayal kırıklığına uğrattılar. zaten kendi grubunda da heal beller, özel defansif pokemon olarak kullanılıyordu; ama ne bileyim... takımımdaki ana ofansif gücü altaria olarak görmek isterdim ben. hızlı ve de etkili. ou olur tabii, fairy/ejder harika bir tür kombinasyonu..
    --
    mega gallade: 68/165/95/65/115/110

ters köşeye yatırdı kesinlikle. 165 fiziksel atak ve 110 hız inanılmaz; "swords dance, psycho cut, close combat, +1 shadow sneak" resmen ölümcül bir set olur. ou, aksi mümkün değil. ancak mega özelliği... neyse. zaten eşsiz bir özelliği olsa über olurdu qanqa.
    --
    mega slowbro 95/75/180/130/80/30

hah! geldim überlere. über, yani über olmak zorunda. 180 fiziksel defans nedir. 130 spa nedir. dalga mı geçiyorsunuz lan. calm mind mega slowbro, hem de kritik vuruşlardan sıyrılmış bir mega slowbro'yu yıkmak ne kadar zordur haberiniz var mı. slowbro, mega aggron ile karşılaştırılmaz; oyundaki en iyi hamle havuzuna sahip pokemonlardan birisi kesinlikle. slowbro olarak takıl, regenerator'un keyfini çıkar, sonra da gerektiğinde mega evrim ile oyunu kontrolün altına al. mega latias'ın draco meteor'u ile zor devirebildim bebeyi, slack off yapsaydı oyunu veriyordum; böyle istatistikler mi verilir. tamam en çok sevilen pokemonların başında gelir, hastasıyız da bi' yere kadar.

calm mind ise allahın emri zaten şu istatistiklerle. karşınıza çıkarsa indirmeye bakın. özel atakçılarınızı sakın erken kaybetm... 180 fiziksel defans nedir lan, slack off öğrenebiliyor oğlum slowbro... fire blast var... slowbro. über yapın. blaziken über, kangaskhan über... slowbro...
    --
    mega metagross: 80/145/150/105/110/110

al bir başka über daha. 145 atak olağanüstü de peki 150 defans, 110 özel defans? hadi ona da tamam şükrü; 110 hız? cevap veremezsin işte. steven'ın ve de üçüncü jenerasyonun simge pokemonlarından metagross; ama bu kadar da suyu çıkarılmaz ki.

700 total puana sahip diğer iki mega ise tyranitar ve garchomp. tyranitar'ın 4x dövüş, garchamp'ın da 4x buz zaafiyeti var. ve de ikisi yavaş pokemonlar yavaş. ikisini de çok göremiyoruz zaten sahada. scarf garchomp'ın kullanımı mega garchomp'tan kat kat fazla. verirsin focus sash'ı rakip dövüş türü ile başlarsa diye tyranitar'a, kurarsın stealt rock'ını güzel güzel. ama ne dedik, zaafiyet var. çelik türü zaten defansın göbek adı, bir de 150 defans verirsen ben bunda art niyet ararım; yapımcılar metagross'u empoleon'dan daha çok seviyormuş, kardeşi kardeşe kırdırıyorlarmış derim. metagross'u da denedim. veriyorsun pursuit'u, girene çıkana vuruyor; vurduğu yeri de tough claws ile gömçürtüyor. charizard x'in günahı neydi dostlar...

oyundaki mewtwo'dan sonraki en güçlü mega şu haliyle metagross. emsali efsanevi pokemon da yok. eğer mega metagross uber olmaz ise, dialga'yı, groudon'u falan da çıkarın o sınıftan. neden yer kaplasınlar boşa. arceus, kyurem'ler ve mewtwo'lar takılırlar uber sınıfında. 9 aylık falan oynarlar, neverused ile beşe beş halı saha tertip ederler; kaleciyi de underused sınıfından para ile kiralarlar. kullanırım, acımam. çok pis kullanırım. oyunun kendisinde über sınıfı mı var, ana efsanevi değil, her şey serbest.
    --
    mega salamence: 95/145/130/120/90/120

son über adayımdan da bahsedeyim şimdi yeri gelmişken. metagross kadar über olmasa da, bu kardeşimiz de şimdiki şartlar altında hayli über. aerilate ile normal hamle uçuş tipi oluyor, bir de stab bonusu alıyor demiştim ya; hah! 120 atak gücündeki double-edge'i kullandı adamın birisi bana biraz önce. aldım, vallahi bildiğin sıfır aksiyonsuz, sıfır efektsiz simülasyondan ben bu double-edge'i aldım böğrüme böğrüme, salamance'i bildiğiniz gördüm. en son arkadaşım choice band, giga impact slaking ile bana saldırdığında böyle olmuştum, afallamıştım.

salamence zaten güçlü, intimidate ve moxie gibi oyundaki en önemli iki özelliğe sahip. hızlı, etkili ve de doğuştan süpürücü.

salamence gibi bir silah daha maçın başında sürülmez zaten öyle sahaya. diğer güçler rakibi yıprattı; sen de hasar aldın ama arkada moxie salamance bekliyor diyelim. peşi sıra iki rakibi aldı, jolly'dir bu kesin hızlı da yani; +2 atak ile mega salamence oldu. ee kim durduracak bunu? aggron dışında "sen bi dur delikanlı" diyecek pokemon mu var? xy ile tüm oyun dinamikleri değişti, harika da oldu, oras ile daha da kallavi olacak.
    --
    mega `pidgeot: 83/80/80/135/80/121

son olarak pidgeot'dan bahsedeyim, yani hayal kırıklığımdan. hız tamam da ne yalan söyleyeyim daha yüksek bir özel atak bekliyordum. 145'ler, 150'ler, 160'lar havalarda uçuşurken bu olmamış yahu. yani no guard güzel özellik; ama her iki tarafı da etkiliyor. yani senin tüm atakların vuruyorsa; %80 olasılık stone edge de, %70 olasılık thunder, blizzard da kaçmıyor. 80'er defans ile zaten ohko, ama bunu telafi edecek kadar yüksek bir özel atak verileydi... uu, maalesef ki uu. umutlanmıştım, favorilerimdendir pidgeot.
    --
    diğerleri burada, güzel işler çıkarmışlar, belki sonradan diğerleri ile de fikirlerimi yazarım; ama kedim rahat durmuyor, delirdi gene. ben gelirim sonra ya, siz şaapmayın.

http://www.smogon.com/…ras-research-thread.3519780/
  • http://www.youtube.com/watch?v=4hladijfi5c#t=69

önceki iki pokemon remake'i esasında sadece eski oyunu yeni grafiklerle süsleyip de piyasaya sürmek olarak adlandırılamazdı. pokemon red/green, pokemon fire red/leaf green; pokemon gold/silver ise pokemon heartgold/soulsilver olurken yeni yan hikayeler eklendi, dahil oldukları jenerasyonun özellikleri dahil edildi falan da filan...

ama artık amiyane tabirle çocuğu koydu game freak bu sefer. artık yıldızlar savaşı mode on olduğu gibi, bir yan hikaye daha eklendi ki ne eklenmek. deoxys bildiğiniz gibi uzaylı bir parazit pokemon. mew gibi sadece event, yani oyunun normal seyrinde yakalanamayacak bir pokemon olarak yerini almıştı. ve pokemonun yedinci filmi olan "destiny deoxys"e de adını vermiş, rayquaza ile birlikte boy göstermişti.

game freak bu epik hikayeyi oyuna dahil ediyor ve ilk defa deoxys yakalanabilir bir pokemon olarak karşımıza çıkıyor. mega rayquaza'yı alıp deoxys ile uzayda, bildiğin uzayda kapışıyoruz. mega rayquaza. mega...

on sekiz efsanevi pokemon da yakalanabilir olarak yer alacak. yedekleyelim ya, online savaş moduna girmeden önce on-on iki defa bitirelim, efsanevi pokemonları yedekleyelim; sonra da kullanırız takasta neyin işe yarar.

elim ayağım titriyor artık. online satın alacağım gibi, bekleyemem, ben bir-iki hafta kargo bekleyemem. beklemem. verin bana sevdiğimi.
  • iki yeni mega daha açıklandı: mega slowbro ve mega audino.

- slowbro düşük hızına rağmen yüksek atak, hp ve defanslarıyla en kullanışlı pokemonların başında geliyordu. slack off gibi hp'sini yenileyen, calm mind gibi gücüne güç katan, ateş türü saldırılar ile çimen tipine karşı dezavantajını kaybettirebilen hamleler öğrenebiliyorken; regenerator gibi de sahadan çekildiği anda toplam hp'sinin üçte birini yenileyebildiği eşsiz bir özelliğe sahipti. tipik bir ou pokemonu.

gerçi bunun kardeşi slowking de aynı özelliklere sahip; ancak defansı değil, özel defansı yüksek. o ise ru'da gezer sürekli herkes slowbro'yu tercih ediyor deyü. slowbro bir ilk jenerasyon pokemonuyken, slowking sonradan tanıtılmıştır; sanırım slowbro kullanan herkes nostaljik takılıyor. garip.

mega slowbro su/psişik türünü korurken, özelliği ise shell armor'a dönüşüyor. shell armor pokemonu kritik vuruşlardan* koruyor. esasında tasarımı ile de hayli uyumlu; önce tasarımı mı, yoksa özelliği mi belirlemişler bilinmez. dört bir yanı kabuğu ile çevrilmişken, zaten 30 olan hızı daha da düşecektir sanıyorum. haa! final formundaki en yavaş iki pokemon olan escavalier ve ferrothorn'dan da yavaş olur mu bilmem; ama o hızdaki ufak kesim, defanslarına misli yansıyacaktır ondan eminim. büyük olasılık ou bir mega geliyor. staller olarak kullanmasınlar da o eşsiz! pokemon ustaları.

http://tinyurl.com/msggz9t

- audino, unova bölgesinin chansey'siydi. ve ondan sonra da hiçbir haberini almadık zaten, nu'da sıkıştı kaldı rezalet özellikleriyle. bir evrim lazım bu böyle olmazlarla geyik yaparken direkt mega evrim bahşettiler. öncelikle bir özelliklerini beklemek gerek ama ciddi bir hp ve defans desteği gerekiyor. yoksa ru'da takılı kalabilir.

normal/fairy tipine dönüşürken, özelliği healer olarak belirlenmiş önceden de olduğu gibi. healer takım arkadaşlarının tüm status değişikliklerini iyileştirebiliyor. fairy ile de dövüş türü zaafı ortadan kalmış oldu. uu'dan öteye geçemeyeceğini tahmin ediyorum hadi hayırlısı.

http://tinyurl.com/koy4ps4

--

audino'nun defans ve özel defans'ı, slowbro'nun da özel atağı ve defansı arttırılacak diyolla.
  • geldi geldi geldi, iki tane daha mega evrim geldi aa dostlar. anlatıyorum, kimse de siklemiyor zaten negzel.

--

pidgeot, mega pidgeot. ilk jenerasyonun gülü. en güçlü kuş değildi; ama pidgeotto iken diğerlerini korumak için fearow ve spearow'lara karşı durduğunda çaldı kalbimizi. pidgeot olduktan sonra sürüye liderlik etmek için kaldı, saygımızı da kazandı.

genelde başlangıç kuşları, yani uçuş tipi pokemonlarımızın ana amacı atağa yönelik olmalarıdır. genelde de herhangi bir güçlü rakibin tek hamleleri ile anında saf dışı kalırlar. kalırlar ama savaşmadan da düşmezler, mutlaka yanlarında birini götürürler.

pidgeot hızlıydı; ama atağı yüksek değildi. rezalet bir pokemon olan noctowl zamanında hâlâ popülerdi; ancak her geçen sezon daha da güçlenen başlangıç kuşları yüzünden iyiden iyiye kullanılabilirliği azaldı. şu haliyle zaten staraptor ve talonflame'in önüne geçmesi mümkün değildi.

uçuş/normal türü korunmuş ve özelliği ise no guard olarak seçilmiş. no guard accuracy dinlemeden, bütün atakların rakibe vurmasını sağlıyor. tahminim özel atak ve hızı hayli arttırılacak. hurricane gibi 110 gücü bulunan bir hamleye stab bonusunu da ekleyince, yakmadık can bırakmayacaktır pidgeot. tek düşük accuracy'li hamlesi de bu zaten.

en kötü ihtimalle uu.

http://www.serebii.net/corocoro11142.jpg

--

mega beedrill. beedrill ne güçlü, ne hızlı, ne de defansif bir pokemon. hiçbir zaman kullanılır olmadı. adaptability özelliğine sahip olacakmış. türü ise yine böcek/zehir olarak kalacak.

normalde bir pokemonun kullandığı atak, eğer kendi türlerinden birine ait ise, stab bonusu kazanarak %50 daha güçlenir. dragonite'ın kullandığı earthquake 100 atak gücündeyken; landorus-t'nin kullandığı earthquake 150 atak gücündedir. adaptability ise kendi türüne ait atağı 1.5 değil, iki kat güçlendiriyor.

de işte beedrill'in öyle ahım şahım yüksek bir atağı yok. zaten oldukça güçlü olan mega lucario, adaptability ile birlikte 120 atak gücündeki close combat'ı kullanınca dağ olsa yıkıyordu. poison jab, u-turn ve x-scissor'u biraz daha kullanılabilir yapar işte.

geçiniz. uu çok fazla, bl2, hatta büyük olasılık ru. olağanüstü bir atak gücü eklemeleri gerekir ki kullanılsın.

http://www.serebii.net/corocoro11143.jpg

--

mega latios ve latios da geldi ama onu sonra yazarım, çıkalı çok olduydu o. bys.
  • halen heyecanlandıran bir mega evrim çıkartmayan vasat oyun. en sevdiğim pokemon diye demiyorum ama bi mega marowak açıklasalar şu saatte ön sipariş vermeyeni misty siksin :). düşünsenizde lan ground-ghost türü bir mega özel yeteneği de leviate. kafadan elektrik, ground, normal ve figting tipi ataklara karşı immune oluyosun e zaten çok güçlü bi pokemon da değil yapın şu güzelliği japon ibneler, siz japonsunuz akıllı adamlarsınız, bu mega tutar.
  • http://www.youtube.com/watch?v=2ma2cbnblxs

e3'te nihayet tanıtımı yapıldı. fire red*/leaf green* ve heart gold*/soul silver*'daki gibi bizi gerçekten mükammel bir oyun bekliyor.

-sceptile ve swampert'in de mega evrimleri ile -blaziken x/y ile dahil olmuştu- başlangıç pokemonları tamamlanmış oldu.

swampert'in özelliği swift swim olarak değişirken, sceptile aynı zamanda bir çimen/ejder pokemonuna dönüşerek, en çok kullanılacaklar listesine girmeyi çoktan garantiledi. lightning rod gibi oldukça gereksiz bir özelliğe sahipken bile.

-groudon ve kyogre'nin ilk görüntülerindeki ufak tasarım değişikliklerinin de nedeni açıklandı. düşünüldüğü gibi mega evrim geçirmeyeceklerse de, antik dönemdeki formlarına geri dönecekler. şu an tek bilgi groudon'un tür değişimi; istatistikler ve özelliklerinde bir değişim olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. ve ben sanmıyorum da zaten.

kyogre su türünü korurken, groudon bu ters evrim ile "yer" türüne bir de "ateş" türünü ekleyecek. yapımcılar groudon'dan nefret ediyor belli ki.

- x/y'nin henüz dağıtımı yapılmamış olan efsanevi pokemonu diancie de mega evrim geçirecek. halihazırda oyuncular arasında hack olarak dağıtımı yapılıyor olsa da; yeni pokemon filmi ile event olarak legal dağıtımının yapılması planlanıyor.

- bilgiler geçmiyor olsa da çoktan sızmış olan mega latios ve latias da büyük olasılık oyunda yer alacak. ancak mega taşların event olarak mı, yoksa oyunda mı mevcut olacakları belli değil.

- bir kaç saat önce de yeni mega evrim tanıtıldı: mega sableye
  • n'abıyonuz, yine ben. yeni mega'lar sızdı. onlar hakkında bilgi vereceğim tabii işim ne. ben de olmasam var ya...

- mega gallade
    - mega sharpedo
    - mega camerupt

--
    gallade, ralts'ın final formlarından biri. diğer formu olan gardevoir'ın zaten oldukça kullanışlı bir mega evrimi x/y oyununda yer almıştı.

gallade ru* bir pokemon, gardevoir da mega evrim önce nu* idi. ancak pixilate ve muazzam bir spa*, hafif hız artışı ile anında ou'ya yükseldi. bu pokemonların sevilip de kullanılmamasının nedeni çok basit aslında. psişik pokemonların genel özelliği; çok hızlı ve spa'larının yüksek olmasına rağmen, hp ve defanslarının kötü olmasıdır. gallade ve gardevoir'ın hp ve defans sorunlarını kamufle edecek hızları olmadığından uzun zamandır kullanılamıyorlardı; ancak çok da seviliyorlardı tasarımlarından ötürü. gallede'in mega özelliği daha tanıtılmadı; ancak hız ve atak ile birlikte, büyük olasılık yeni ve etkili bir özellik görürüz gibi. bekliyoruz bakalım.

http://tinyurl.com/kgl7tyc

--
    ikinci tanıtılan pokemon sharpedo. sharpedo aslında kullanışlı bir pokemon. yani speed boost gibi her turda hızını katlayan muhteşem bir özelliği, 120 gibi yeterli bir atak gücü var. ama o da ru; çünkü defansları o kadar düşük ki snorlax osursa ölecek, öyle tırt. focus sash verip de protect sonrası saldırmak dışında pek bir oynanış şekli maalesef ki yok. ama o da çok seviliyor, köpekbalığı, mavi-beyaz bir köpekbalığı nasıl sevilmesin.

mega özelliği strong jaw olacakmış. yani bu özellik ısırma temelli hamlelerin %50 güçlenmesini sağlıyor. bir de kendi türün olduğunda alacağın stab bonusu ile ciddi bir hasar verme şansı geçiyor eline. sharpedo ise ice fang ve crunch gibi iki önemli atağı kullanabiliyor. bu da 80 olan crunch'ın 120 ve bir de stab bonusu ile 180 atak gücünde olması anlamına geliyor ki fairy, dövüş ya da başka bir dark tipi değilseniz ciddi anlamda korkmanız gerekiyor. sharpedo yaldır yaldır ou'ya koşuyor. zaten tüm özellikleri artacakmış, defansları 70'lere falan çeker, hız ve atağa abanırlar gibime geliyor.

http://www.serebii.net/corocoro10144.jpg

--
    son mega ise camerupt. o da pu* ve bulunduğu yeri sonuna kadar hak edenlerden. yani hiçbir şeyi yok lan. hızı rezalet; bir mix attacker havası var ama 100-105 gibi komik, zayıf atak güçlerine de sahip. hp'si ve defansları da yeterli değil. işe yarar bir özelliği de yok. choice item'lerinden birini versen stealth rock kuramazsın; stealt rock kuracak olsan, karşındaki anında siper alır, çünkü çocuk gibisin yapabileceğin ataklar çok bariz...

mega özelliği sheer force olacakmış, bu da bazı atakların yan etkilerini o atağın gücüne koyup, yan etkiyi sıfırlıyor. ancak sadece karşı pokemon üzerinde etkili olan yan etkileri. kendi pokemonunuza olan ek hasarlar aynen devam. flare blitz gibi kendi hp'nizi etkileyen, ya da close combat gibi defansınızı düşüren ataklar hâlâ etkin. camerupt'ın sadece hızının düşeceğini biliyoruz ama yeni bir hamle havuzu yapmazlarsa heat wave falan var, yani fena sayılmaz. ancak tahminim uu*'ya bile giremeyeceği yönünde. hayır bunu seven de yok, o kadar pokemon dururken neden buna sarılmışlar anlamadım...

http://www.serebii.net/corocoro10145.jpg

--
    haa bir de antik kyogre ve groudon'un yeni özellikleri tanıtıldı: sea of beginnings ve land of endings. bu da daha güçlü bir drought ve drizzle'mış, geçiniz.

edit: gallade'in özelliği ınner focus olarak açıklandı. bu özellik de, bazı atakların yan etkisi olan flinch'i ortadan kaldırıyor. flinch olan pokemon o turda atak yapamıyor. görece işe yarayan bir özellik olmasına rağmen bir mega'ya yakışır cinsten mi tartışılır. justified bile daha iyi olurdu. uu'ya geriledi gibi.
  • oyunun senaryo kısmını birkaç gün önce tamamladım... iddia edebilirim ki emerald bölümü oyunun geri kalanının tamamından çok daha iyi olmuş; yüce rayquaza'nın istencime cevap vererek mega evrim geçirmesi ve sırtına binip göktaşına doğru uçmak ve göktaşını yok edip içerisinden deoxys'in çıkmasına müteakip onunla rayquaza'yı kullanarak savaşmak benim için orgazmla eş değerdi!

ne yazık ki sapphire ya da ruby versiyonlarını oynamadığımdan dolayı onlarla kıyaslamam mümkün değil ancak yedinci nesilde yer alan x ve y versiyonlarıyla kıyaslayabilirim!
    omega ruby ve alpha sapphire, x ve y grafik motoru kullanarak geliştirilmiş ancak çok küçük kozmetik düzenlemeler yapılmasına rağmen ne yazık ki zaman zaman gerçekleşen kare düşüşleri yaşanmaya devam ediyor üstelik işlemci gücü bazında biraz daha cilalanmış olan new 3ds'te de bu sorunlar görülüyormuş...

x ve y'deki pss sistemi, super training ve pokémon amie aynen korunmuş ve bu oyuna da transfer edilmiş ki bu gayet akılcı bir davranış zira oldukça işe yarar yan uygulamalardı bunlar özellikle pss oyuna hak ettiği çevrimiçi oyun deneyimini sunuyordu... ancak bunun yanında oyunun en güzel ve en çok beğendiğim yeniliği pokénav plus ve alt uygulamaları oldu; playnav, x ve y'de az evvel saydığım pss, super training ve pokémon amie'yi barındırırken areanav, hoenn'in haritasını, şehirleri, kasabaları, yemiş ağaçlarını gösteriyor. buzznav, hayali hoenn kanalından haberler sunmanın yanı sıra streetpass ile tesadüf ettiğiniz insanların oyuna olan etkilerini görebilmenizi ve takip etmenizi sağlıyor ve oyunun en güzel yeniliği dexnav, içinde bulunduğunuz alanda mevcut olan pokémonları kayıt edip daha sonra onları yakalamak için tekrar aramanıza yarayan bir sistem ki bir pokémon'a ne kadar çok denk gelirseniz o pokémon'u arama seviyesi o kadar artıyor ve gizli yeteneğine sahip ya da nadir bir hareket bilen versiyonunu yakalama şansına kavuşuyorsunuz. dexnav sayesinde artık yakalamak istediğiniz pokémon için körlemesine dolaşmanıza gerek kalmıyor belirli bir pokémon'u aratıp onu yakalama fırsatına kavuşuyorsunuz ki bu mükemmel bir şey... daha pokémon'u yakalamadan, gizlenen pokémon'un yeteneğini, potansiyel kudretini, ilk saldırı hareketini öğrenebiliyorsunuz! kısaca dexnav şahane olmuş... oyunda en beğendiğim şeylerden biri buydu kesinlikle!

bunun haricinde ben hoenn bölgesinden pek fazla hoşlanmadım... tropik, adalarla çevrili bir bölge ve game freak hm kullanımını tavana çıkarmış, bu nedenle bölgenin her köşesini araştırmak isteyenler; cut, strength, surf, waterfall, rock smash, flash gibi hm ve tm hareketlerini öğrenmiş pokémonları takımında bulundurmak mecburiyetinde ki bence oldukça can sıkıcı... yani ne bileyim önümdeki çalıyı kesip biçmesi için bir pokémon'a ekstra hareket öğretmek anlamsız geliyor bana!
    ayrıca kalos'ta en sevdiğim yer prism tower'dı... eyfel kulesi'nin alternatif pokémon dünyasındaki hali olan bu kule etrafında sonsuz döngüde hareket etmek mümkündü ki böylece yumurta çatlatmak hayli kolaylaşmıştı; yön tuşunu tek tarafa doğru sabitlediğinizde karakter durmadan aynı tarafa doğru gidiyor böylece sürekli ekrana bakarak yola göre karaktere yön vermek mecburiyeti ortadan kalkıyordu! ne yazık ki hoenn'de etrafında böyle sonsuz döngüde hareket edilebilecek bir mekan yok... bir ara battle resort'un bulunduğu adada kamera açılarının değişiyor olmasından ve ikinci daycare'in bu küçük ada içinde yer almasından dolayı benzer bir sonsuz hareket imkanı olduğunu sandım ama test edince hayal kırıklığına uğramadım maalesef! bu arada yeri gelmişken iki daycare'in bulunuyor olmasının da büyükçe bir avantaj olduğunu belirtmeliyim, daha kontrol etmedim ama belki de aynı anda iki adet pokémon yumurtlatmak mümkün olabilir ki bu pokémon yetiştirme işlemini 2 kat hızlandırır, kesinlikle güzel bir şey.

x ve y'de bulunan ama bu oyunda bulunmayan bir diğer özellikle karakter kişiselleştirmesi yapılabilmesiydi... ne yazık ki omega ruby ve alpha sapphire; kıyafet değiştirmek, saç değiştirmek, saç rengi değiştirmek gibi karakter kişiselleştirme seçenekleri barındırmıyor ki bu da oyundaki karakterinizle daha fazla empati kurmanızı engelliyor. keşke x ve y'deki bu özelliği bu oyuna taşıyabilselermiş!

ve unutmadan belirtmem gereken bir şey var ki o da latios ya da latias ile hoenn'in semalarında gezmek! eon flütü sayesinde eon ikilisinden bir pokémon'u çağırıp sırtına atlayıp mega evrim geçirmesini sağladıktan sonra üzerinde etrafta uçabiliyoruz ve tıpkı surf yaparken pokémon'u kontrol ettiğimiz gibi uçarken latios ya da latias'ı kontrol edebiliyoruz ki bu gerçekten mükemmel olmuş! x ve y'de kimi yerde bulunan pokémonlara binebiliyorduk, omega ruby ve alpha sapphire'de bu durumu gökyüzüne taşımışlar ki gerçekten mükemmel olmuş!

x ve y versiyonlarının da omega ruby ve alpha sapphire versiyonlarının da üstün olduğu taraflar mevcut ancak ben, x ve y'de ilk kez tanıştığımız; mega evrim, peri-tipi pokémonlar, pss/super training/pokémon amie, daha hızlı pokémon yumurtlatma ve yetiştirme olanağı, ilk kez bu kadar detaylı gördüğümüz harika grafikler, karakter kişiselleştirme vs. gibi etmenleri düşünce, x ve y'yi benim için daha bir üst konuma yerleştiriyorum.
    omega ruby ve alpha sapphire; tüm efsanevi pokémonların oyun içerisinde yer alması, eon ikilisinden birini canlı olarak kontrol ederek etrafta gezinmek, dexnav'ın özellikleri ve senaryonun emerald kısmıyla pokémon oyunları içerisinde sağlam bir noktaya oturuyor elbette... ancak oyunun gereksiz şekilde hm&tm kullanımını zorlaması, gereksiz bulduğum bildiğin pokémon istismar ortamı olan pokémon contest, rayquaza hariç hiç sevemediğim yeni mega evrimler ile gözümde biraz küçülüyor. mesela saatlerdir uğraşmama rağmen destiny knot'ı elde edememiş olmam sinirlerimi bozuyor... pokémon yetiştirmek için bu denli gerekli olan bir nesnenin belirli bir pokémon yetiştiricisi çiftten rastgele bir şekilde elde edilmesi gerçekten tam bir saçmalık! sırf destiny knot'ı elde edemediğim için pokémonlarımı yetiştirip rekabetçi mücadele içinde yer alamıyorum örneğin ki bu kesinlikle game freka tarafından yanlış düşünülmüş bir durum.

50 saatin sonunda oyna dair söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar... 3ds'i olup da bu oyuna sahip olmayan insan olduğunu düşünmüyorum yine de hala kararsız olanlar varsa durmamalarını ve gidip oyunu satın almalarını tavsiye ediyorum!
  • az önce duyurulan yeni pokemon oyunu. pokemon sapphire'nin remake'i olacak. çıkış tarihi kasım 2014. tanıtım videosu: http://www.youtube.com/watch?v=ywgson9tnq0

kardeş oyunu için: (bkz: pokemon omega ruby)
hesabın var mı? giriş yap