• bi zamanlar gokhan ozenden nefret etmem gibi.
  • başkaları da yaşıyordur bunu ama ben iliklerime kadar hissediyorum.

mesela, çok beklediğim filmlerin herkesin diline pelesenk olması.* midemi bulandırır. bir anda herkes aynı şeyi konuşur, aynı aktiviteyi yapmanın peşine düşer. olan bana olur. filmden nefret eder, unutulmaya yüz tuttuğu zaman açar, tek başıma izlerim.

hal böyleyken de bu telaşeye ya da sürüye katılan arkadaşlar da bir ego söz konusu oluyor. a nasıl izlemedin filmi? bence kesin izlemelisin! ya oyunculuğu gör, sonu olmamış ama bak kesin izle! he yarrak familia'sı her şeyi siz biliyorsunuz. her şeyi ya. big bang'ten öncesini dahi. aklım almıyor bu yüce bilgeliği.

rahatsız eden duygu burada kendime yüklediğim derin anlamlardan değil, tekrara düşen insanların arasında olmak. basitleşmek korkusu, her ne denirse adına artık.

edit:imla.
  • nefret etmiyorum aslında, ama sanki olay ortaya çıktığında haberim olmuş gibi olmasından rahatsız oluyorum.

mesela; müslüm filminden sonra, müslüm gürses dinlemiyorum, ulan ölmüş adamı popülarizmin kurbanı ettiniz, beni de soğuttunuz o güzelim şarkılardan.
  • en az popüler olan her şeyi kaçırmadan takip etmek kadar gereksiz ve karışılmaması gereken bir durum
  • benim bu. birşeyin boku çıkınca sinir oluyorum, huzurum kaçıyor. o şeyle ilgili tüm bağlarım kesilsin istiyorum.
  • yanlıştır net. popüler olan şeyler bazen içi boş medya abartması ya da reklam da olsa, insanların diline düşmüşse boşuna popüler olmamıştır. denemek, bir göz atmak bir şey kaybettirmez ama belki çok şey kazandırabilir, belki hayata bakışınızı değiştirebilir. belki değiştirmeyebilir de ama denemekten zarar gelmez. en azından popüler kültürün gelişir, bir arkadaş ortamında bahsedilirken sus pus kalmazsın, "popüler şeyleri sevmem ben yea"dan daha fazla söyleyecek şeyin olur, fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmuş olursun, hem de antipati toplamazsın. ön yargı yanlıştır. gör, dene sonra yargıya var.

edit: türkçe imla
  • yanlış değildir. hatta doğru olduğunu söylemek bile mümkün olabilir. bir şey popüler olmuşsa kalite yoksunluğu sayesinde olmuştur. istisnai durumlarda ise bir nevi gevezenin sözüne benzer popülerleşen şey, kalitesini düşürmeye, anlamını kusup onu kaybetmeye ve sudaki balığın göremediği deniz gibi yok olmaya mahkumdur.

popüler olan her şeyden nefret etmiyorum.
    -nefret söylemi-
    ancak popülerleşme sürecinden nefret ediyorum
    -nefret söylemi- .
  • adorno popüler müziğin en önemli özelliğinin standartlaşma olduğunu söyler.
    standartlaşma, popüler müziğin en genelinden en özeline tüm yönlerine yayılmıştır.
    popüler müzikte ilişki tesadüfidir. parçanın, yabancı bir yapı olarak görünen bütün üzerinde hiçbir hükmü yoktur. bu sebeple bütün tek tek olaylar tarafından değiştirilemez, olduğu gibi kalır. (bkz: kültür endüstrisi)
  • popüler olan her şeyden nefret etmenin popüler olması?
  • hamsiköy sütlacı ve doğu ekspresi
hesabın var mı? giriş yap