• bunun bir de kardeşleri var kirçöz ve yağçöz diye.
    ne diyeyim size, bu üçlü temizlik tarihinin en yüzü ak gereçleridir.
    hele o yağçöz yok mu, hani reklamlarda dökersin bi silersin de cıncık gibi olur ya,
    hah işte o reklamdaki gibi olur aynen. böyle göt olursunuz inanamazsınız.
    parasını son damlasına kadar hakeder bu üçlü. o kadar pahalı da değillerdir ha!
  • mersine geldim dün. yazlıkta her inorganik şey alışıldığı gibi kışın boş durmamış haşır haşır pas mas üretmiş. klozet bile kendince bişeyler yapmış. sifondan akan suyla (neden akıyorsun arkadaşım basbaya kontrol ediyoruz seni gitmeden) bi tablo çizmiş kendine. eyhh dedim. banyo dolabını açtım kutsal por-çöz'üme ulaşmak için. biliyorum ki, por-çöz bunları skeratar analarını ağlatır oksitlenme kireçlenme de neymiş. hele hele klozetin sanatının içine tükürür. öyle söyliyim.

dolabı açmamla onu görmem... allahım bu nasıl bir mutluluk! por-çöz'ün 1 litreliği çıkmış ve orda duruyor. ağzımda kocaman sırıtmayla salona girdim kim aldıysa hemen öpecem -az önce 600 küsür kilometreden gelmişim onun özlemiyle öptüğümden daha bi büyük öpecem- annem oğlum gel de yüzünü görelim diyor duymuyorum. kim diyorum.. kim aldı o por-çöz'ü?? annem biraz ürküyor. babam gazetesini okumaya devam ediyor alışık böyle garip sorularıma. sevincimi benimle paylaşmayan ailem biraz heyecanımı söndürüyor. ben de dönüp gidiyorum elime alıyorum plastik şişeyi. hayalden gerçeğe dönüş.. doom oynarken bfg almış player ancak bu kadar şanlı idi. levent kimya sen ne muhterem şirketsin.

kullanış ve çıkan o coz sesleri. ölsün feo2'ler bilmemneler. 1 kilo nutellayı kim sikler hacı şu dünyada 1 litrelik por-çöz varken..

öyle dimi lan?

şş ?
  • geçenlerde yaşadığım inatçı leke krizine * çözüm bulmak için metro' nun temizlik reyonlarına anlamlı anlamlı bakarken bu ürün ile tanıştım. ilk görüşte aşk bu olsa gerek. fiyat hanesindeki 3 küsür lirayı görünce öpücük kondurdum şişesine. bir de 1,5-2 liralık alternatifi vardı ama o, dosta da düşmana da korku veriyordu, zaten adı da ilyas mıydı öyle bir şey. ilyas diye temizlik maddesi mi olurmuş hiç?

şişesinde nasıl kullanılacağı yazılmıyor. daha doğrusu, temizliğe yeni başlayanlar seviyesinde bir kullanım talimatı yok. tost makinesinde bile "kafanızı sokmayın, dilinizi değdirmeyin" şeklinde notlar varken bunda olmaması sanki "olm 3 liralık şeyden ne bekliyorsun, bildiğin su işte" izlenimi veriyor. en azından "kıvamına bakmak için parmağınızı sokmayın" yazabilirlerdi.

nasılsa 3 liralık şey diye bastım inatçı lekelerin üstüne. kirler yumuşasın diye de beklettim biraz, baktım hışır hışır sesler geliyor, patlayacak sanıp hemen üzerime bir şeyler giydim ki cesetimi toplayacaklar "lan bu herif elinde porçözle çıplak bir şekilde ne yapıyordu?" demesinler.

şu an banyo ışıl ışıl parlıyor. tuvalete gidip bu güzelliği bozmamak için hiçbir şey içmedim de.
  • hakkında bilinmesi gereken ilk şey: bilmeyenler vardır diye söylüyorum, çamaşır suyuyla münasebete geçirtmeyiniz.
  • bildiğiniz; insan sağlığına ve aslında sağlıklı her şeye zararlı, yüksek miktarda kanserojen madde içeren seyreltilmiş nitrik asittir. gelişmiş ülkelerde üretilmesi ve satışının yasaklanmasının üzerinden yıllar yıllar ve dahi yıllar geçti.

örneğin ab 2010 yılında porçöz'ün ithalatını, satışını ve bavullarda, çantalarda, torbalarda gizli gizli, başka kılıklarda avrupa birliği sınırlarından geçmesini yasakladı.

ne yazık ki, güzel yurdumuzu idare eden devletimiz müsaade ettiği için bu porçöz hâlâ güzel yurdumuzun dört bir köşesinde satılıyor, evlerin en gizli köşelerini süslüyor; ninelerimizi, dedelerimizi, annelerimizi, babalarımızı, ablalarımızı, kardeşlerimizi, yengelerimizi, yeğenlerimizi, kuzenlerimizi, hülâsa hepimizi birer birer, azar azar zehirlemeye ve dahi yavaş yavaş hepimizi kanser etmeye devam, devam ve devam edebiliyor.

dünyanın en titiz insanları olan türkiye cumhuriyeti vatandaşları, canım vatanımızın başbelası, hepimize hayatı zindan eden o sinsi ve hâin kireç belâsından kurtulabilmek uğruna kansere kucak açar.

hâsıl-ı kelâm; kireçten kaçarken kansere yakalanmak tâbirinin hem öznesi, hem de nesnesidir.
  • tuvalet banyoda yasayan hicbir canli kalmasin diye temizlikte kullandigim kimyasal. hakkaten beni de oldurmek pahasina hicbir canli birakmadi. astim krizine girdim.
  • fiyatı aşağı yukarı 3 tl civarındadır. kullanırken mutlaka eldiven takılması gerekir. başka bir temizlik maddesi ile karıştırmadığınız sürece sıkıntı yaratmaz. kireç olayına kökünden çözüm sağlar. lavaboda musluğun kenarında biriken, cif ile ne kadar silerseniz silin çıkmayan kireci 2 dakika içinde tarihe gömer.

eldivenini tak --> sıkıntılı yere bir miktar porçöz dök --> fışırdamasını bekle --> sonra bol su ile durula
  • senelerce kafami "acaba pour-çöz gibisinden bi kelime oyunu mu yapmislar, yoksa ne?" gibisinden mesgul etmistir bu kimyasal urun. yanlis hatirlamiyorsam levent kimya diye bi sirket uretiyodu bunu.
    (bkz: tuvalette zirzavat arkasi okumak)
  • caydanligin icinde yer eden hain kirecle savasmak icin kullanilan kimyasal... kirecin uzerine dokuldugunde cozurrrrrrrtttttt cizzzzzzzzz sesleri cikarir. bu sesler kesildigi anda kimyasali, olay mahalinden uzaklastirmak gerekmektedir. emaye caydanligi aksamdan porcoze batirip sabah uyandigimda caydanligin dibinin olmadigina sahit olmuslugum vardir... iyi de durulanmasi gerekmektedir...
  • antalyanin suyu les gibi kirecli olur. dus alirken bile kirec kuyularina baniliyormussunuz hissiyati yatan bu ifrada kacan kirec caydanligin, demligin , evyenin bir de o gormeye alisik oldugumuz rezistansin canina okur. bunun cozumu antalyalilar icin por coz denen bu kimyasaldir. bir donemsadece antalya da uretildiginden midir nedir antalyaya yapilan olagan yillik ziyaretlerimizde konu komsu bize bu urunu siparis etmistir. antalyada kasalarca porcoz getirmisiz, kirece istanbulda da dur diyebilemenin hakli sevincini yasamizisizdir. tansu ciller agzina gecmisizdir.
hesabın var mı? giriş yap