şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pull over)
 • filtre kahve demleme yöntemidir.
  filtre kahve makinesinin aksine demleme elle gerçekleştirilir.
  kaliteli filtre kahve makineleri demleme işlemini bir çok noktaya su damlatarak yaptığından lezzetli sonuçlar elde eder, kalitesiz filtre kahve makineleri ise tek noktaya damlatma yaparak vasat bir demleme oluştururlar.
  pour over – dripper, kaliteli filtre kahve makinelerine yüksek bütçe ayırmak istemeyip, yüksek standartta filtre kahve içmek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.
  bu metot aynı zamanda daha az miktarda demleme yapmaya olanak tanıdığı için de oldukça avantajlıdır. normalde filtre kahve demlendikten 40 dakika sonra bayatlamaya başlar ve tadı acılaşır, pour over- dripper metodunda ise bir veya iki fincanlık demlemeler yapılabildiği için bu problem ortadan kalkmaktadır.

  pour over kahve demleme metodunda sıklıkla tercih edilen araç hario v60'tır.
  hario v60 haznesi özel bir tasarıma sahiptir. huni şeklindeki bu haznenin yapısı, demleme esnasında suyun bir döngü oluşturmasını sağlar. demleme yapılırken, demlenen kahve, almak istenilen hazne üzerine yerleştirilir ve içerisine bir filtre kağıdı konulur. yerleştirilen filtre kağıdı bir miktar ıslatıldıktan sonra içerisine kalın öğütülmüş kahve eklenir. kahvenin üzerine sürahi benzeri bir araçla yavaş yavaş, gezdirerek su dökülür. su dökme işlemi iki aşamada gerçekleştirilir. önce bir miktar su eklenerek kahvenin kabarması sağlanır. bu aşamada kahvedeki asitler ve yağlar açığa çıkar. 30 saniye kadar beklendikten sonra yavaş yavaş su eklemeye devam edilerek demleme işlemi tamamlanır. hario v60 dışında pour over demleme için chemex isimli ürünler de tercih edilebilmektedir.
 • damıtma diyene kafa göz dalma isteği uyandıran demleme yöntemi. ılkokul ogrencisi biliyor damıtmanın ne olduğunu, bu nasıl bir cahillikse artık.
 • belirli miktar kahve üzerine, belirli ısıda ve belirli süre boyunca su dökme yöntemi ile yapılan üçüncü nesil kahve demleme yöntemidir. kabaca manuel olarak suyun kahve içerisinden geçirilmesidir.

  pour over yöntemi kullanılarak yapılan demleme çeşitleri:
  v60, chemex, kone, bee house, kalita wave, woodneck ve walkuredir.
 • çok geç keşfettiğim kahve yapma yöntemi. iş gezilerinde ve yurtdışında otel odalarında artık yanımdan ayırmadığım dripper sayesinde taptaze ve damak tadıma uygun kahveler içebiliyorum.
 • kahvesiz yaşayamayanlar için*ve makinasını her yere taşıyamayanlar için harika bir demleme metodudur. porselen, metal veya plastik büyükçe bir fincan düşünün. alt kısmı fincanınıza yerleştirebileceğiniz şekilde tasarlanmış ve delikli yapıda, üzerine filtre kağıdı yerleştirdiniz *. kahveniz ve sıcak suyla * içime hazır. chemex gibi ortası daralan cam sürahi şeklinde olanları da vardır. tatillerde makinaların acıı, bayaat, çok çikin kahveleri içmek zorunda değilsinizdir artık. afiyet olsun
 • şimdi şöyle izah edeyim
  bir kupa ölçüsüne göre
  15 gr sidamo ( etiyopya) kahvesini önce çok ince olmayacak şekilde çekiyoruz.
  basit bir filtreyi önce sıcak suyla ıslatıp üzerine çekilmiş kahvemizi koyuyoruz .
  su kaynar ise kahveyi yakacağından yaklaşık 85-90 derecedeki suyumuzu ( özel dereceli makinalar var ayarlama imkanınız var üstünde demlik oluyor sadece) yavaş yavaş dıştan içe dökmeye başlarsınız filtrenizin altındaki bardak dolana kadar. berrak görüntüye ulaşmışsanız mükemmel bi kahve deneyimi sizi bekliyor olacak
  hepsi bu afiyet olsun..
 • bu yöntemin sağladığı esnekliğe bayılıyorum. kahve çekirdeğinin kavrulma derecesine ve aromasal yoğunluk beklentisine göre çekirdekleri öğütüp, kaynaması yeni durmuş suyu yine bu beklentilere göre bir hızda gezdire gezdire dökerek tam istediğin kahveyi elde edebiliyorsun.

  trilyonlun espresso makinelerinde bile yok bu kabiliyet. sarma tütün gibi tamamen anlık ihtiyaca yönelik. nasıl kahve lazımsa öyle kahve içiyorsun. kaliteli çekirdek kahve, beyazlatılmamış kağıt filtre, bir değirmen, herhangi bir seramik dripper ve suyu ısıtacak herhangi bir mutfak aleti. ha bir de seramik kupa.
 • kahve demlemesi ve o demlenen kahveyi içmenin en keyifli hali.
 • kampta güzel demlenmiş bir kahve için en ideal yöntem.bir ekipman değil demleme yöntemidir.plastikten imal edilmiş, hario tarzı (chemex) olanlarına denk gelirseniz çok ucuza alabilirsiniz.porselen olanları ev için ideal olup hem oldukça pahalıdır, hemde kırılgan olduğundan kamp için ideal olmayacaktır.bime gelmişti iki ay önce hala bazı bimlerde durur.gorurseniz hiç düşünmeden alın.zerre plastik kokusu yok.gayet ideal.