• ancak çok çok dikkatli olunduğu sürece sağlıklı olabilecek, baklagil yemek zor olduğu için, vegan beslenmenin ana protein ve aminoasit kaynağından mahrum kalabileceğiniz, tayland gibi tropik yerlerde yaşamıyorsanız çoğu zaman cep yakan, özellikle kış sebzelerini düşününce kışın çekilmez olacağına inandığım bir beslenme türü.

size çiğ beslenmedeki baklagil problemini nasıl aşacağınızı anlatmaya geldim. çiğ baklagil malum, yemesi imkansız olmasa da zorlayıcı bir şey.
    çözüm sprouting. ilkokulda pamukta fasulye yetiştirmek gibi aynen.
    bir kavanoz alın, içine dilediğiniz bakliyattan (ben mercimek ve alfalfa ile yaptım, çok güzel oldu) bir kaşık koyun. onu 12 saat ila bir gün arası suda bekletin (baklagile göre değişiyor, internette liste bulabilirsiniz muhtemelen). daha sonra kavanozun kapağında delikler açın, her gün baklagili sabah akşam yıkayıp su deliklerden akacak şekilde eğik konumlandırın. nemli kalsın ama su içinde kalmasın. cinsine göre 4 ila 7 gün arasında yenecek duruma geliyorlar, çok lezzetli oluyor.

sprouting sonrası besin değerleri de değişiyor, daha besleyici oluyor diyorlar, ne kadar doğrudur bilmiyorum.

siz yine de soğuk kış günleri yaklaşırken raw beslenmeyi bir daha düşünün, şöyle insanın içini ısıtacak bir çorbaya, bir sıcak yemeğe kim hayır diyebilir.

ama aklınıza koyduysanız cronometer kullanmadan yapmayın, bütün besin ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olun. youtubeda çok dogmatik konuşan insan var, onların sözüne kanmayın. çiğ beslenmenin yılmaz savunucuları birer birer pişmiş yiyeceklere döndü zaten. fullyrawkristina ve freeleenin videolarını zaten direkt çöpe atın. çok zayıflayabilir, bu sebeple kadınsanız adetten kesilebilirsiniz. maalesef bunun sağlıklı olduğunu söyleyen gereğinden fazla kişi var, bu palavralara inanmayın. bol bol bakliyat çimlendirin. kendinizi de çok kasmayın, raad olun.
  • yahu gerçekten ama gerçekten bi sikt olup gidiniz lütfen artık ama ha!

(bkz: ciddi ciddi sıktınız artık)
  • insanlığın ilk beslenme şekli. temelde ısıya maruz kalmamış çiğ besinler, meyve, kuruyemiş ve yağlı tohumlardan oluşuyor. günümüzde vegan beslenmenin bir yan kolu olarak bazı insanlar tarafından kabul görmüş durumda. genellikle yiyeceklerin 40 derece üzerine çıkmamasına dikkat ediliyor. buna sebep olarak, besinlerin bu derecenin üzerinde enzim ve vitaminlerini kaybettiğini savunuyorlar.

blender ve dehidratör başlıca el aletleridir. dehidratör, yeri gelince meyve ve sebzelerin içindeki suyu kurutmalarına yardımcı olur ve gıdaların ömrünü uzatır. ayrıca bunun daha hijyenik olduğunu da savunuyorlar. bilimsel arenada bu beslenme biçiminin daha sağlıklı olup olmadığı hala tartışılmakta.
  • bir sonraki aşaması geviş getirmek olacak beslenme çeşidi.
  • fullyrawkristina'nin interneti domine ettiği beslenme çeşidi. yani arada sağlıklı çiğ browni yapmak istiyoruz ama protein kısmı bana biraz çözülmemiş gibi geldi.

bi de fullyrawkristina bir kilo aldı bir verdi. o da bir ayar bulamadı.
  • (bkz: go raw vegan)
  • göz rengi değiştirdiği öne sürülen diyet. bilimsel doğruluğu yok. sanırım.

link:
  • sebzecil insanlar arasında, sebzeleri çiğ olarak tüketme yönündeki hatalı beslenme tercihi. tanım

bunlar benim yorumlarım:

insanı enerjik yapma hikayesi kesinlikle aldanış veya düpedüz yalan.

uygulayanları ölüme götürdüğü, götürebildiği ise dünya çapında tecrübeyle sabit.

daha geniş planda; kadınların üreme yeteneklerini tahrip etmek için propagandası yapılan bir uygulama olduğu izlenimi edindim.

bu programı uygulamak için hazır bekleyen milyonlar var. medya, instagram vs bunun için var zaten, ne derse sorgulamadan yapmaya hazır bekliyorlar.

yeter ki tv dizilerindeki kezolardan biri filan ekranda bahsetsin

hele ki gözlerin rengini maviye döndürebiliyormuş filan diye tek cümle geçsin, bir tane de before-after diye sahte foto göstersinler, ertesi gün milyonlar bu diyete başlar. abartmıyorum.

- -

aşağıda bu deneyimi ve neticelerini açıklayan britanyalı bir kadın yazarın gazete yazısı var.

elbette yazının yayınlandığı sitede, kendi bütünlüğü içinde okunması gerekir,

ben yazıdan kısa bir alıntı yapıyorum;

yazan: amelia loulli

"çiğ vegan diyeti beni neredeyse öldürüyordu

böylesi kısıtlayıcı bir diyet, vücuduma verdiğim zararın gizlenmesine katkı sağladı. odaklanma veya hayata katılma yeteneğim neredeyse yok olmuştu. hastaydım. çok ama çok hastaydım

...

çiğ gıdayla geçirdiğim yılın sonuna doğru fiziksel sağlığım keskin ve ciddi bir düşüşe geçti. neredeyse sürekli başım ağrıyordu, bitmez tükenmez bir yorgunluk içindeydim, cildim soluklaşmıştı, saçım dökülüyor ve başım dönüyordu ve ne zaman herhangi bir çeşit egzersiz yapmaya kalkışsam düzenli biçimde sakatlanıyordum.

odaklanma veya hayata katılma yeteneğim neredeyse yok olmuştu. hastaydım. çok ama çok hastaydım. fiziksel ve zihinsel açıdan yaşadığım her şey, anoreksiya hastası bir ergenken yaşadıklarıma benziyordu ama bu sefer hastalığımı bir tür bilinçli yaşam tarzı formunda yeniden etiketlemeyi başarmıştım.

kendimi kandırmıştım. regl dönemlerimin tamamen kesilmesinden birkaç ay sonra gittiğim doktor bana şiddetli anemi teşhisi koydu. bu noktada doğru düzgün bir psikiyatrik yardım almanın ve düzensiz beslenmeyi bırakma yolunda yavaş ve karmaşık rehabilitasyon ve iyileşme süreciyle gerçekten yüzleşmenin zamanının geldiğini fark ettiğim için minnettarım.
    ..."

kaynak linki:

https://www.indyturk.com/…eni-neredeyse-öldürüyordu
hesabın var mı? giriş yap