• bir takim vitraylarini mösyö marc chagall yapmis bu arada... merak ediyorum bu vitray işinde acaba m2 basina mi anlasiyolar yoksa cam basina mi... el emeği göz nuru gibi boyamiş ama sayin chagall, hiç de "lan bu tablo diil naapiyorum ben" dememis...
  • fransa'nin reims kentinde bulunan simetri harikasi.

yapimina 1211 yilinda baslanmistir ve 1290 yilinda sona ermistir.

on cephedeki timpanumlar, eski gotik mimarisindekinden farkli olarak tas yerine camdan yapilmistir. katedralin dis cephesindeki dikey uzunluklar cok zarif ve simetrik bir bicimde yansitilmistir zaten amiens ve chartres'den farki da dikey bolumlerin daha uzun ve ince olmasidir.
  • gotik mimarinin göz bebeklerinden. duyduk ki 1377 yılında hüzünlü bir messe de notre dame yankılanmış duvarlarında...
    (bkz: guillaume de machaut)
  • bugünlerde norte dame katedrali yerine eski yangının görselleri paylaşılan bina.

bilmeyenler için ikizi kadar benziyor gerçekten de;

https://www.google.com/…h=789#imgrc=yh2v259brfst3m:
  • cok gorkemli ve sehrin dokusuna da göbekten guzel bir selam cakiyor. sevdik durusunu, adamligini :)
  • mimarı f.d'orbuis dur. üç nefli haçvari bazilikal plana sahiptir.
  • fransa'nin en büyük katetrali falan deniyor burasi için... gittim baktim, doğru da olabilir yani... ölçen arkadaslarimiz var, 25 yila bitirecekler... gülpencereleri de 1900'lerin basindan günümüze kadar ayni aile tarafindan yapilmaktaymis...
hesabın var mı? giriş yap