• (bkz: resim yapmak)
  • resim çizmek, resim yapmakla aynı şey değil. fırça kullanıyorsanız çizmezsiniz. gerçi hangisinin anlamının diğerini kapsıyor olabileceği de aklıma geliyor ama ingilizcede draw ile paint iki ayrı verb. bizde de benzeri bir durum var.
    resim çizerken insan eli (fil burnu olmasın çünkü onlar fillere işkence ediyorlar resim yaptırmak için), boya, kağıt, mürekkep benzeri gereçler gibi unsurların yanında insan gözü de
    resim çizme işini yapan eldir. el de göz gibi eğitilebilir bir organımız. çizdikçe daha iyi çizersin.
    resim çizmek zamanla, emekle olur. resim, çizen kişi ile birlikte büyür, ona eşlik eder. çizilenler de —uzun uzun hayal kurulan— bir sürecin ürünü olarak ortaya çıkar.
  • meditasyon, 4 saatlik sanal ortamın iğrençliğinden kaçış ve sonrasında ona geri
    dönüş
  • bugün başladığım eylemdir. evet günlük 2 saat üstünde duracağım bu eylemin.

bugün 1 saat çalışabildim. resim hakkında en ufak fikrim yok benim. zaten ilk denemelerde yuvarlak bile çizemiyordum. ama 1 saatin sonunda ortaya çıkan şeyler bir adet kafa ve nereye baktığı yüzünün nereye dönük olduğu bir kafa, kaba taslak çene.

bir şeyler başarıyor olmak hissi mükemmel bu arada.
  • “yeteneğin var, niye çizmiyorsun” gibi cümleleri herkesten duymaktan bıkmıştım. başlama kararı aldım. akrilik boya, tuval vs almam gerekiyor. daha çok karakalem çiziyordum ama tuvale başlamanın zamanı geldi. tavsiyelere açığım.
hesabın var mı? giriş yap