• 9 ay önce 73 kiloyken şu anda 85 kilo olmamı sağlayan ilaç. en büyük yan etkisi iştah açmasıdır.

ne zaman farkettin derseniz, önceleri nutella ve yarım ekmeği zar zor bitirirken, 1 tam ekmekle nutellayı hiç zorlanmadan yemeye başlayınca anladım ama iş işten geçti. bilgili arkadaşlardan acil bir diyet ve spor tavsiyesi istiyorum.

edit: eveet neredeyse 9 ay geçti an itibaryle 95.3 kg ile kendi rekorumu kırmış bulunmaktayım. dozu artık iyice düşürdük yavaş yavaş kilo vermeye de başlayacağız.

bu can dostum ve ekürisi lustrale sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
    ölsem de kurtulsam dediğim zamanın üzerinden 1.5 sene geçti. çok güzel gelişmeler oldu. yapamam dediklerimi yaptım. azmettim ve okbden kurtuldum.

(bkz: zafer inananlarındır)
  • doktor babalara geldiğimi belirterek bu ilacı verdi. sabah akşam 0.5 olmak üzere günde 1mg alacağım. hayırlısı olsun
  • 0,50 mg dozla kullanmaya başladığım, inanılmaz iştahımı açan, birkaç ay içinde takıntı ve kuruntularımı önemli biçimde azaltan ama yollarımı ayırdıktan birkaç ay sonra kafamın eskisi gibi 1500 olduğu ilaç.
  • ayın 5. gününde, doktorumun efexor xr'a (75mg) ek olarak, meresa'nın (100mg) yerine verdiği ilaç.

depresyon tedavimle birlikte, hastalık seviyesinde olmayan bazı paranoyalarımı hafifletmek için meresa kullanmaya başlamıştım. fakat efexor depresyona iyi gelmeye başlamışken; meresa fayda sağlamak yerine paranoyalarımı daha da şiddetlendirdiği için görevini risperdal'a bıraktı.

ilk gün, bir türlü uyanamadım. yani uyanıktım aslında; ama daha önce hiç yaşamadığım garip bir uykuyla uyanıklık hali arasındaydım sürekli.
    ikinci gün sosyal açıdan çok yoğun bir gün geçirdiğim için ilaçla ilgili herhangi bir gözlemim olmadı.

üçüncü gün (dün) üst bacak kaslarımın ağrısıyla uyandım. sanki önceki gün çok ağır egzersizler yapmışım ve onun acısı çıkıyormuş gibiydi. bunun ilaçtan kaynaklanıyor olabileceğini fark edince doktorumu görmeye gittim. randevum olmadığı için beni ayakta gördü. önce bacaklarımı yokladı. sonra el bileğimi ve dirseğimi oynatarak muayene etti. (tıp dilinde konuştuğu için, terimleri hatırlayamıyorum.) gözlemlediği "şey"in sadece 1mg'la görülmesinin çok ilginç olduğunu, bu tür şeyleri 4mg ve üzerinde gördüklerini söyleyip; yüzümde de bir "şey" olduğunu ekledi.
    sonuç olarak mg'ı yarıya düşürmeme karar verdi.

gece üzerimi değiştirirken göğsümün ucunda süt gördüm. diğerine de baktım. biraz yokladım; ikisinden de süt geliyordu. bir yandan memelerimin çalışıyor olmasına sevinip bu garip olaya şahit olurken, bir yandan da ilacın etkileri karşısında şaşkınlık yaşadım.

birkaç gün daha devam ettikten sonra hala böyle etkiler gözlemlemliyor olursam, tekrar gideceğim. bakalım neler olacak.
  • bu ilacı kullanan erkeklerden sperm gelmez.
    google'a "risperdal sperm" yazarsanız, bu konuda bir çok şikayet görebilirsiniz... hatta inci sözlük'te bu konuda başlık bile açmışlar.

daha da kötüsü, ereksiyon sorunu da yapar.
    erkeğin cinsel hayatını mahveder.

daha pek çok yan etkisi var.
  • gögüs akıntısı yapar. çene kaşılması tükürük artışı. anormal bir uyku. 1 e kadar uyuyo insan yine de kalktıgında mal gibi oluyor. sanki gece 4 te hadi kak ezan okunacak sahur vakti demişler de kaldırmışlar gibi oluyorsun. o kadar kurşun agırlıgı çöküyo bünyeye. hafızayı da siler net. kullandıgım zamanlara ait anı neredeyse yok gibi hafızamda lan. ne yaptım ben o kadar zaman? hadi onu bırak hangi yıllar arasında kullandım? tek hatırladıgım 2003 - 2005 arası bir dönem oldugu. şaka mı bu?
  • hakkında daha önce de entry girmiş olduğum ilaç

yine kelimenin tam anlamıyla kontrolümü yitirdiğim bir dönemde, ısrarla da aslında kullanmam önerilen ilaçları almayı reddettiğim için almakta olduğum ilaç.

akıl dışı bir uyku sorunu yaşıyorum. normalde de çok çok az, tabiri caizse insan gibi uyumayan bir insan olarak beni bile uykusuzlukla terbiye etti namussuz.

günde iki saat bile uyumuyorum bazı günler. uyumadığım için sıkıntılarımın bir kısmı da tetikleniyor. artık çok uykum varın ötesindeyim. uyku ilacı takviyesine de siktir çekti sağ olsun. allah kimseyi şirin akıldan etmesin der büyükler.

kısacası bazı kimselerde çok ciddi uyku sorunu yaratan ilaçtır. yalnız allahı var bayağı bir stabilite sağlıyor ruh halinde. uykusuzluğun tetiklemesi olmasa dikkat dağınıklığı ve fikir uçuşması da minimalize olacak gibi. bir de söylemesi ayıp ilaçtan mı başka bir şeyden mi anlamadım hayatım boyunca ölmeyi en az düşündüğüm dönemi yaşıyorum. kafadaki istemsiz kurgular yok olmuyor ancak kontrol edebiliyorsun. yani amacına ulaşırken azıcık etrafı dağıran sakar çocuk kıvamında.

uykusu olup uyuyamamak nedir ki!

ah bi uyusam.
  • çeşitli sebeplerle, beynimizdeki bazı bölgelerde yoğunlaşmış dopamin reseptörlerini sıvayıp, baskılayan ve zamanla azalmasına yol açarak zihinsel olarak saçmalamamızı engelleyen ilaçtır.

zamanında düzgün kullanılmamışsa "eğer doktorunuz size bu ilacı yazmışsa diretmeyin lütfen kullanın. malum baya bi kullanacaksınız bunu, ne kadar erken o kadar iyidir." dedirten ilaçtır.

bir de bunun invega diye daha yeni bir versiyonu vardır.

edit. imla
  • yaklaşık 7 seneden beri aralıklı olarak kullandığım ilaç. ilk aldığım 2009 senesinde beni bayağı bir rahatlatmıştı.özellikle uyku problemime ve kafaya taktığım kötü düşüncelerine çare oldu. yaklaşık 9 ay 1mg kullandım. yanında antidepresan olarak lustral 50mg verildi. ilacı bıraktıktan yaklaşık 5 ay sonra yine hastalnadım. tekrar ilaca başladım ancak bu sefer uykusuzluk yapmaya başladı. bunun yanına bir de serequel eklendi. 2011 yılından beri serequel e hiç ara vermedim. ama risperdale ara verdim. maksimum 1 sene kullandım risperdali ve her bıraktığımda serequel almama rağmen tekrar hastalandım. arada dozları arttırıp indirdim. tabi doktor tavsiyesiyle. ama hr sefer yine hastalandım. aradakileri anlatmayacağım. ayrıntıları tam hatırlamıyotum bile. 2014 sonunda yine tekrarladı hastalık. 2015 in başından beri 1mg risperdal 50mg serequrel. 50 mg lustral kullandım. sonra lustralı bıraktım. serequeli 25mgye indirdim. ama şimdi uyku problemi başladı. ayrıca karamsarlık. endişe ve panik durumu. yine ekşi sözlükte okuduğum psikotik depresyon durumu. tam bu tanıma uyuyorum. bu sefer daha sabırlı olacağım ve ilaçları minimum 2.5 sene kullanacağım. aslında hayatım boyunca sanırım kullanmam gerekecek. rexapine mi geçsem diye düşünüyorum ama risperdal resmen içimdeki siniri yokediyor.
    yan etkiler olarak burada yazan tüm yan etkileri yaşadım. cinsel güçte azalma veya kaynolması. iştah açması ve kilo aldırması. ancak hemen hemen hepsi 6-9 ay içinde geçiyor. biraz donukluk baki kalıyor. belki yaşım ilerledi daha olgun olduğum için o eski heyecan yok. bu konuda belki söylenebileceklerden biri bu hastalığa ilk 28 yaşımda yakalandıma ve şu an 35teyim. belki risperdal biraz karamsarlık yaratıyor olabilir. bu yüzden yanında verilen lustrali burakmamam gerekiyor sanırım.

kullanmayı düşünen arkadaşlar mutlaka doktordan alacakları ilaçları kullanın. mutlaka minimum 2.5 sene kullanın. ben en fazla 1 yıl kullandım ilaçları ve tekrarladı hastalık. şu anda ilaçları kullanmama rağmen herhalde dozu fazla düşürdüğümden depresyona giriyorum yavaş yavaş. artık 7 yıldır bu problemleri yaşadığım için tecrübeli oldum herhalde. umarım bu ilacı kullananlar yeterli derecede sabırlı olur. işimi eskisi gibi yapamasamda yinede verimli çalışabiliyorum. normal hayatımı sürdürüyyorum. yılın belirli dönemleri böyle uykusuzluk çekip azap oluyo ama ilaçlar bu zamanı daha yaşanabiir kılıyor.

işin özü iyi ilaçtır. adamı düzene sokar

edit.:yaklaşık 2 ay geçti 1.5mg ye başladığım. bugüne kadar çok sıkılıyordum. doktor hatta risperdal yerine invega yazdı. ama kaç aydan beri ilk defa düzgün kalktım. bugün kendimi daha iyi hissediyorum. şimdi biraz daha deneyeceğim risperdali ama doktor yazdığı için eninde sonunda invegaya geçeceğim. umarım invega daha iyi gelir.invega hakkındaki görüşlerimide invega başlığı altında yazacağım
  • uykusuzluga havada karada olanzopin ozaprin (buna benzer bisiydi ismi) daha iyi gelir canlar. risperdal ve uyku her bunyede bir arada durmuyor. kuzenimin uykusunu yoketti. bana aşırı uyku yaptı mesela.

ketapin, haloperidol, risperdal, fluoksetin, olanzopin vs vs neler geldi gecti. hepsi herkeste ayni etkiyi yapmaz.

her konuda doktorunuza danışın. yine de hicbir seyi sadece doktordan beklemeyin. doktorlar sizin dna diziliminizi gecmisinizi gastritinizi ya da migreninizi bilmez. ne konuda hassas ne konuda kuvvetli olduğunuzu bilemez. kendimizi tanımamız ve herşeyi doktordan beklemememiz lazım
hesabın var mı? giriş yap