• schengen vizeniz oması durumunda 5 gune kadar transit olarak vizesine ihtiyac duyulmadan gidilebilen ulkenin vizesi.
  • 2007 yılında almış olduğum vize. sanıyorum 2 senede sistem pek değişmemiş. fakat vize kapısında dolar arayanlara yardım olması açısından, yakınlardaki iş bankasından dolar almak, taksiyle kızılaya gitmekten daha makul bir seçenektir. avrupa birliğine girmiş bir ülke için, dolarla vize vermek ise ayrı ilginç bir durumdur.
  • bugün itibariyle almak için başvurduğum, bin pişman olduğum, son anda almaktan vazgeçsem mi diye düşündüğüm vize. türkçe bilmeyen bir kadın saatlerce beklettikten sonra sizi çağırıyor ve ard arda sorular soruyor, siz cevap vermeye ya da soru sormaya kalkıştığınızda bağırmaya başlıyor. evraklarınızı beğenmiyor, avrupa birliği projesi için kapı gibi davetiyeyle bizzat romanya'dan çağrıldığınız halde, romanya hakkında ne biliyorsun, niye gidiyorsun gibi abuk sorular sorabiliyor. evraklarınıza bakıp ufak tefek şeyler için arıza çıkarabiliyor.
    en son elimizdeki fişlerle, şimdi ne yapmamız gerekiyor, diye sorduğumuzda, herkes aynı anda sorular soruyor bana, türkler hep böyle, beklemeyi bilmiyorlar zaten şeklinde bağırırken bıraktık camın ardındaki ingilizcesi kötü, türkçe bilmeyen konsolosluk insanını. bu arada kesinlikle bir başkası adına başvuru kabul etmiyorlar, bizzat kişinin kendisinin başvurması gerekiyormuş. daha önce de vize başvurularında bulundum, böyle bir şey görmedim.
  • sabıka kaydınız temiz değilse, ticari vizenin problem oldugu vize.
  • bu vizeyi verenler eskiden avrupa'da türk pasaportlarını çalardı...eheh. neredeeeen nereye.
  • şengen olmadan önce son derece kolay aldığım vizedir. başvuru sırasında tek garip gelen ayrıntı büyük resimli (yani yeni) dolar istemeleri olmuştu. onun dışında elçilik yetkilileri son derece yardımcı olmuş normalde belirttikleri günden daha erken istememize rağmen (biraz ağlamıştık tabii, biletimiz yanar filan gibilerinden) vizemizi almıştık. öğrenci olmamızın ve okulla ilgili bişiyler için vize istiyor oluşumuzun etkisi de olmuştur belki de.

düzeltme: hala şengen vizesi olmayan vizeymiş. ben gideli 3 sene olduğundan -o zamanlar yeni katılmıştı romanya ab'ye- bu kadar zamanda artık şengen ülkesidir falandır filandır diye düşünmüştüm. yanılmışım. sufishco'ya teşekkürü borç bilirim.
  • vize islemleri için artık 86 dolar alıyorlar...
  • özellikle erasmus programı ile yolu romanya'ya düşecek arkadaşların başvuru için mutlaka ankara'ya gitmesi gereken neydüğü belirsiz vize. nedeni ise izmir ve istanbul konsolosluklarının yeşil tabir edilen özel pasaporta vize vermemesi (iyi hoşta 90 gün kalınabiliyor sadece bu vize ile) mavi tabir edilen umuma mahsus pasaporta ise d tipi vize yerine c tipi vize vermekte ısrarcı bulunmalarıdır. kaç babayiğit gördüm izmir veya istanbul'dan vize alıp buraya gelen. şu an hepsi ya macaristan'a shengen vizesi almaya ya da türkiye'ye eski okullarına yelken açtılar.
    ankara'dan vize almak isteyenleri ise romanya-ankara yolculuğu kadar meşakkatli bir yol beklemektedir. kapısındaki güvenlik sanırsınız ki romanya'nın sahibi onun izni olmaksızın romanya'dan bahsedemezsiniz bile(romanya cumhurbaşkanını gördüm o bile ülkesinin haklarını bu derece savunmuyor). hadi kıl bir tip diyelim, kılı geçtim şirket tabir edilen parayı veren ön saflara geçer uygulaması nedeniyle gecenin on ikisinde konsolosluk önünde sıraya geçip, sabahın dokuzunda bir adem oğlunun kıçından çıkardığı liste ile ilk 20'ye giremediğiniz için umutlarınızın ertesi geceye kalması bu entry'i okusanız da, okumasanız da mutlaka başınızdan geçecek hadisedir.
    peki romanya bu çileye değer mi? (bkz: romanya)
  • romanyaya vize almadan, sadece schengen vizesiyle girmek mümkün. yalnız risk almayı gerektiriyor. biz denedik başarılı olduk. detaylarını ileride anlatacağım.
  • romanya vizesi olmadan, eğer romanya çıkışınız bir şengen ülkesine olacaksa, romanya'ya giriş yapabilirsiniz, 5 gün içerisinde romanya'dan çıkış yapma şartıyla.
hesabın var mı? giriş yap