• alan moore'un şurada 3. dakikadan itibaren açıkladığı üzere batman'e ayar yönü olan watchmen karakteri: http://www.youtube.com/watch?v=a72aqewjyog

özet geçersek, çocukluğunda batman gibi büyük bir travma geçirmiş ve intikam duygusu ile adalet dağıtıyorsan düzgün bir psikolojiye sahip değilsindir. kendine bakmazsın, yıkanmazsın ve hatta kokarsın, kız arkadaşın ve sosyal bir yaşantın olmaz. rorschach işte tüm bunlara karşılık gelir. yine de kendisini sevdirmiştir.

"none of you understand. i'm not locked up in here with you. you're locked up in here with me."
  • --- spoiler ---

filmde küçük kızı öldürüp köpeklere atan katili öldürdüğü sırada, katil'in kendisine "hadi beni tutuklasana, ne duruyorsun?" dediği sahnede söylediği "insanlar tutuklanır, hayvanlar itlaf edilir" sözüyle, neden bir ölüm makinesine dönüştüğünün sinyallerini veren süper adam.

--- spoiler ---
  • şimdi şu an deseler hangi karaktere bürüyelim seni, seç beğen filmlerden. roşak bey olmak isterim kuşkusuz. sonra işyerine gidip, ben sizinle çalışmıyorum lan*, siz benimle çalışıyosunuz diye böğürmek isterim. işte böyle hayran olunası bir karakterdir. doğrudan yanadır, yanlış yapanı affetmez. efendidir. hastasıyım.
  • watchmen'deki bence en delikanlı karakter, tek gerçek kahraman.
    koçum benim.
  • bugüne kadar görülüp görülebilecek en karanlık kahramanlardan; pis, pasaklı, ukela ve huysuz yiğit.
    watchmen'deki en taşaklı kahraman... kafasına geçirdiği o tuhaf bez parçasıyla kötülere dünyayı dar eden manyak.
    herkes gibi ben de hapishanede, herifi kızarttıkktan sonra söylediği laflara vuruldum... o ne özgüvendi be!
  • watchmen'in önemli tiplemelerinden. "evil must be punished" düsturundan ne uğruna olursa olsun vazgeçmeyen biri.
  • --- spoiler ---

insanligi kurtarilmaya deger bulsa ve kendisinin o insanligin barisi icin bir engel teskil ettigini farketmis olsa, "one more body amongst foundations" lafini , onu yokedecek olan dr. manhattan'a karsi aci aci soylemez, silahini ceker ve kendini vururdu..
    ama farketmistir ki, temellerini olusturacagi baris ve utopya, ayakkabi kenarlarindan, reklam panolarindan adi yansiyan bir adamin guttugu bir koyun surusu icinde gececek sakin birkac yildan baska bir sey degildir..

"all this has happened before and will happen again.."

"nothing ends, adrian.. nothing ever ends.."

--- spoiler ---
  • watchmen çizgi romanının önce kendinden nefret ettiren, sonra da esas oğlanlığını hissettiren psikolojisi bozuk, komplo teorisyeni, muhafazakar ve adam dövme insan öldürme konusunda gelmiş geçmiş en başarılı "süper" kahraman.
  • yuzu gibi siyah ve beyaz gorur hayati.. ve bu renkler, onun gozunde ve yuzunde, ne kadar farki sekillere girse de, asla birbirine karismaz..
  • filmde jackie earle haley'in canlandırdığı karakter. "aramızda bir cinayetin lafımı olur" dediği an filmdeki tüm karakterlerin karizmasını sıfırlamış hikayenin tek adamı oluvermiştir...
hesabın var mı? giriş yap