• penisilvanya'dan sonrasını okumadığım ak çomar sıçmığı.
  • bu topraklarda başörtüsü hiç bir zaman yasaklanmadı.

siyasal islamın simgesi olan türbanın kamusal alanda kullanılması kısıtlandı sadece.

(bkz: tamam)

edit: düzeltme
  • başörtüsünü yasaklayan kimdi peki afacan troll? hangi parti? seni gazlarken anlatılan tüm şeyleri chp mi yaptı sanıyorsun? chp en son ne zaman iktidar oldu onu da bir araştır mesela sonra trollük yap.
  • öncelikle pensilvanya güdümlü diyen o ağzınızı sikeyim sizin orospu çocukları.
    chp'ye her şey diyebilirsin ama pensilvanya güdümlü falan diyemezsin götveren.
    chp, bu ülkede en çok yanlışı yapan partilerden biridir. doğrudur. başörtüsü yasağı tamamıyla ama tamamıyla yanlıştı, saçmalıktı. tayyip bunu bize sike sike öğretti.

dolayısıyla bu hatayı yeniden yapma ihtimali yok chp'nin. yeni türkiye'nin nadir güzelliklerinden biri bu. herkes birbirine sike sike bir şeyler öğretiyor.

dersini almış chp artık daha insan odaklı, insan gibi, kimseyi düşmanlaştırmadan siyaset yapmalı, politika geliştirmeli.

chp'nin böyle yapacağına inanan bir insan da gayet oy verebilir. başörtülüler bile oy verebilir ama tabi çok çok düşük ihtimal.

şey demiş miydim, pensilvanya diyen o dilinizi sikeyim.
  • başörtüsünü araç gibi kullananlara dert olmuş eylemdir.

inançlara her zaman saygım vardır. inanırsın, doğru olduğunu düşünürsün bu yüzden günlük hayatında uygularsın. fakat bunu devlet kurumlarına taşıyamazsın. çünkü bir sınıf ayrımını tetiklersin. bu sınıf ayrımının da ortadan kalkması için zaten zamanında atatürk birtakım kanunlar çıkartmıştır. bunu batıya, emperyalizme hatta pensilvanya'ya bağlamak doğru değildir. günlük hayatında ne yapıyorsan yap kimse karışamaz ama söz konusu devlet kurumlarıysa insanları ayrıştırıcı birtakım eylemlerde bulunamazsınız.
  • yıllardır başörtüsünün 12 eylül darbesinde yasaklandığını yazardım fakat herkes bildiğini okumaya devam ederdi. özelikle islamcılar türbanın 28 şubat'ta yasaklandığını zannediyor ve o dönemdeki gerilimlerden dolayı bu şekilde sabitlenmiş.

yukarıda bir yazar 1982'de yasaklandığını belirtmiş, fakat şunu düzeltmek gerekiyor ki, bunu 12 eylül iktidarı yaptı özal'ın kendi insiyatifi ile çıkardığı bir kararname değildi.

aslında işin en ilginç yanı, bu yasağa erbakan, demirel, türkeş, özal gibi sağ ve "muhafazakar" liderler değil cumhuriyet halk partisi genel başkanı bülent ecevit itiraz etmiştir. şu an telefondan yazdığım için, kaynak koyamıyorum. yazının içeriği hatırladığım kadarı ile şu,

"atatürkçü olduğunuzu ispatlamak için, başörtüsünü yasaklıyorsunuz. oysa atatürk hiçbir zaman hanımların ne giyeceğine karışmamış bu yönde bir yasaklama getirtmemiştir. darbenin şerefini kurtarmak için atatürk'ün arkasına saklanmayın"

bulent ecevit, arayıs dergisi mamak cezaevi.

not: mesele bu noktadan merve kavakci'ya kadar nasıl geldi, herkes elini taşın altına soksaydı sanırım bu bulanıklık biraz aralanırdı. elbette benim kendi düşüncelerim var fakat, şu an yazacak durumda değilim. ancak hem islamcılar, hem de chp'liler geriye yönelik doğru bir şekilde " ne oldu" demedi. bu nedenle hersey eksik ve hersey yarım ya bu ülkede.

edit kaynak simdilik bunu bulabildim.

http://www.milliyet.com.tr/…008/262102/default.htm.
  • chp'ye oy atarsam bu durumu chp hanesine olumlu yazarak göz önünde bulunduracağım. türkiye'de müslüman nüfus olduğu kadar özellikle akp ile artan islam karşıtı insan sayısı da göz ardı edilemeyecek kadar çoğaldı.

edit: imla ve yazım yanlışı
hesabın var mı? giriş yap