şükela:  tümü | bugün
  • kaosun ortasindan cikip geldim buraya. kaygilanirken ellerim titrer, ofkeliyken esip gurler, uzgunken gozyaslarimi tutamazdim. hic ama hic sakin kalamazdim. firtinanin kendisiyken denizin o en durulmus haline ozlem duyar ama, duramazdim.

kendimle cok konustum. cok ama cok uzun konustum. kendimden tek istedigim, kendime karsi durustce anlatmakti her seyi. once yapamaz sandi. sonra durdu ve neyi neden yaptigimi anlatti bana. sonra oturup hangi davranisin nasil sonuclara yol actigini ve bu sonuclara nasil tepkiler verdigini, karsisinda neler dusunup neler hissettigini anlatti. ofkenin nedenini bilince soz gelimi, ofke olusmamaya basladi. ofkenin sonuclarini bilince ya da, ofkeyi denetim altinda tutmak kolaylasti. neyin neden ve nasil oldugunu anlamaya baslayinca icimdeki karanlik noktalar aydinlandi. aydinlanan golgelerden ortaya cikanlari bilmek sarsiciydi ama, bilmek huzur verdi. karanliklar icinde gizlenmek degildi istedigim. gun isiginin her seyi aydinlatmasi gibi bilmekti her ne varsa oralarda. onemli olan kendime anlatabilmekti ve bunu yapabildim. bilince nasil basa cikacagimi da anladim. sonunda, aydinlikta kendimi daha guvende hissetmeye basladim.

kosullarin degismesiyle bu sakinligin yerle bir olmasindan korkuyordum icten ice ama, yasam bazen ne kadar zorlarsa zorlasin sakin kalabiliyormusum. yapabiliyormusum. karanligin ortasinda bir isik, kaosun icinde bir sakinlik buldum icimde.

gunes nerede olursa olsun hep gunes'e yonelen bir bitki gibi sakin olmaya basladigimi hissediyorum artik.
  • çarşaf gibi deniz olmak. bu dalgalanmayacağının göstergesi değil, bi bakmışsın gemi geçiyo. arada bi geçer öyle.
    tahammül edilmeli. hem öyle de eğlenceli. atlayıp zıplamıyo musunuz dalgalarda? biz bizeyiz şimdi burda. yemeyelim birbirimizi.
  • her koşulda sakinliğini muhafaza edebilecek kadar kontrollü olmak.
    panikleyip yanlış kararlar vermek yerine sakin ve mantıklı hareket ederek en doğru seçeneği tercih edebilmeyi sağlar.
  • herkesin harcı değildir.
  • farkında olarak başarılamayan hal tavır.

genelde çok sakinim. panik olmam, abuk subuk haberleri çok normal bir şey söylenmiş gibi karşılarım. niye ve nasıl yaptığımı ise bilmem. sakin olmak mı soğukkanlılık mı umursamazlık mı çok da emin değilim aslında.

sakin olmanın en büyük avantajı çözüme daha pratik ulaşabilmektir. normal seyrinde düşünmeye devam edebilen insan kişisi, haliyle sağlam zihnini korur. bu da hatırı sayılır bir fayide sağlar efem.
  • ya$ami, olan biteni gormek, anlamak, algilamak, cozmek, cozum uretmek, sorunlarin ustune ustune gidip onlari yere devirmek icin gerekli, hayatin temel ilkesi olan durgunluk ve davrani$ hali.
  • herhangi bir durumda hayati tehlike ya$anırken akl-ı selim kalabilmek davranabilmektir. özellikle arabada kaza olması olası anlarda sakin olmak önemli bir meziyettir. bir de herhangi bir aktivitenin insanın içini kıpır kıpır etmesi vardır, onun heyecanı ile insanın içi içine sıgmaz; bu durumda da sakin olmak puan kazandırır.
  • insanın kafasına silah dayandığı anda "yiyosa çek tetiği" diyebilmektir.
  • bir kere başarıldığında çok daha zorlu testlere tabi tutulan tutum çünkü insan birine karşı sakin olmaya çalıştıkça ve bunu başardıkça karşı taraf coşar da coşar o sakinliği bozabilinceye kadar. her zaman iyi bişey değildir.
  • tepki verip, olayların gidişatını bozmamaktır; olan bitene itiraz etmeden kabullenmektir. aklı başında olup, çözüm üretmek için bir adımdır ama bu adımı bile atmak için o kadar sakinsindir ki kımıldayamazsın. kısaca; fazlası zarardır.